Постанова № 44719456, 25.05.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2015
Номер справи
826/88/15
Номер документу
44719456
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 травня 2015 року 11:33 № 826/88/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.,

при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача - Костюк С.Ю.,

представника відповідача - Кучерук К.В.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Житлоекономія» до Київської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Житлоекономія» до Київської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, мотивуючи позовні вимоги тим, що відповідач поставився до розгляду звернення позивача формально, оскільки за результатами голосування, відображеними в протоколі, всі члени комісії утримались від прийняття рішення по суті порушених ТОВ «Житлоекономія» у зверненні питань, що не можна вважати належним розглядом заяви.

У позовній заяві позивач (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог) просить суд: визнати протиправними дії Київської міської ради щодо не прийняття рішення під час розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Житлоекономія», оформленої листом №104/09-14 від 15.09.2014 р., про розгляд питання відшкодування суми пайових внесків у розвитку інфраструктури міста або зменшення суми пайових внесків за іншими об'єктами ТОВ «Житлоекономія»; зобов'язати Київську міську раду розглянути подану товариством з обмеженою відповідальністю «Житлоекономія» заяву, оформлену листом №104/09-14 від 15.09.2014 р., про розгляд питання відшкодування суми пайових внесків у розвитку інфраструктури міста або зменшення суми пайових внесків за іншими об'єктами ТОВ «Житлоекономія» та прийняти в місячний строк з дня набрання постановою суду законної сили рішення з порушених у заяві питань, відповідно до чинного законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, зазначивши, що звернення ТОВ «Житлоекономія» розглянуто в установленому порядку шляхом голосування на засіданні постійно діючої комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, що підтверджується протоколом комісії від 05.02.2015 р. №8/33.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд дійшов висновків про наступне.

Як повідомив позивач, TOB «Житлоекономія» є забудовником об'єкту: житловий будинок з вбудовано-прибудованими об'єктами громадського призначення в Солом'янському районі м. Києва пл. вул. Лебедева Кумача, 7-В.

28.08.2006 р. між позивачем та Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) укладено договір №763 про сплату пайової участі (внесків) на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури, предметом якого є сплата забудовником пайової участі (внесків) на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва у зв'язку з будівництвом житлового будинку (загальна площа квартир 17600,0 кв.м.) з вбудовано-прибудованими об'єктами громадського призначення загальною площею 1400,00 кв.м. (в тому числі: відділення пошти - 150,0 кв.м., офіси - 1250,0 кв.м.) на вул. Лебедєва-Кумача, 7-В у Солом'янському районі м. Києва. При цьому, розмір пайового внеску, згідно з розрахунками 1, 2 та 3, становить - 2637,97 тис. грн.

14.11.2013 р. до договору №763 від 20.08.2006 р. укладено Додаткову угоду №1.

Як вбачається з довідки Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської місткої ради (Київської міської державної адміністрації) №049-18/2136 від 14.03.2008 р., забудовником ТОВ «Житлоекономія» відповідно до договору від 28.08.2006 р. №763 з Головним управлінням економіки та інвестицій у зв'язку з будівництвом житлового будинку (загальна площа квартир 17600,0 кв.м.) з вбудовано-прибудованими об'єктами громадського призначення загальною площею 1400,00 кв.м. (в тому числі: відділення пошти - 150,0 кв.м., офіси - 1250,0 кв.м.) на вул. Лебедєва-Кумача, 7-В у Солом'янському районі м. Києва перераховані пайові кошти у сумі 2878, 38 тис. грн. (в т.ч. згідно п.3.1.-240,41 тис. грн.) на бюджетний рахунок цільового фонду спеціального фонду міського бюджету в Управлінні Держказначейства у м. Києві р/р31517932700001, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621.

Відповідно до доповнення до довідки від 14.03.2008 р. №049-18/2136 Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ТОВ «Житлоекономія» перераховано додатковий пайовий внесок у сумі 931,63 тис. грн.

Технічними умовами № 18321 «Про приєднання об'єкту до теплових мереж» від 18.12.2008 р. по об'єкту за адресою: м. Київ, вул. Лебедєва-Кумача, 7-В передбачено будівництво, зокрема, теплових мереж поза межами земельної ділянки (п. 24.4. ТУ), які були побудовані Позивачем за власний кошт і в грудні 2013 року на виконання Розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) №1967 від 31.10.2013р. передані Позивачем безоплатно у комунальну власність територіальної громади м. Києва.

Відповідно до актів приймання-передачі основних засобів №2278/1 та №2278/2 від 26.12.2013 р. позивач передав місту побудовані зовнішні теплові мережі загальною кошторисною вартістю 7083830,40 грн. (сім мільйонів вісімдесят три тисячі вісімсот тридцять грн. 40 коп.).

15.09.2014 р. позивач звернувся до постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Київської міської ради із заявою №104/09-14 щодо розгляду на засіданні даної комісії питання відшкодування суми пайових внесків або зменшення суми за іншими суб'єктами ТОВ «Житлоекономія» та передати до Київської міської ради для прийняття остаточного рішення.

У зв'язку з неотриманням відповіді на зазначену заяву, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Частиною 5 статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

У разі якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування приймає рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Розмір пайової участі (внеску) забудовників (інвесторів) у створенні (розвитку) соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва з урахуванням оцінки соціально-економічного значення проектів будівництва (реконструкції), перепланування, зміни функціонального призначення об'єктів для міста в грошовому виразі (гривнях) без ПДВ у цінах поточного року визначений Порядком визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради №573/5385 від 30.12.2010 р.

Пунктом 1 даного Порядку визначено, що при розрахунках обсягів пайової участі забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва у зв'язку з будівництвом об'єктів розрахункова сума пайового внеску зменшується на суму узгоджених з містом фактичних і підтверджених документально витрат (платіжними документи, договорами), понесених забудовником (інвестором) на створення зовнішніх інженерних мереж, транспортних комунікацій та елементів благоустрою загальноміського значення, що не відносяться до проекту будівництва, незалежно від їх місця розташування (дорожньо-транспортні розв'язки, мости тощо), за умови передачі останніх до комунальної власності міста, що підтверджується відповідними документами.

Згідно п. 7.3 Порядку, рішення щодо зарахування витрат забудовників (інвесторів) на створення зовнішніх інженерних мереж, які прийняті до комунальної власності територіальної громади м. Києва відповідними розпорядчими документами, в рахунок сплати пайового внеску та щодо відстрочення (перенесення) термінів сплати пайового внеску по укладених договорах приймає постійна комісія Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку за поданням Головного управління економіки та інвестицій на підставі заяви забудовника (інвестора) із зазначенням суми, терміну відстрочення та причин неможливості сплати, які є підставою для відстрочення платежу, що підтверджується відповідними документами.

Відповідно до п. 4.11 Порядку, рішення про звільнення забудовника (інвестора) від сплати пайової участі приймає Київська міська рада за поданням постійної комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку після визначення Управлінням розміру пайової участі.

Повноваження постійних комісій Київради визначено ст. 4 Положення про постійні комісії Київської міської ради.

Частиною 2 ст. 5 зазначеного Положення визначено, що постійна комісія Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку вивчає, попередньо розглядає, бере участь у підготовці та готує проекти рішень Київської міської ради, надає висновки та рекомендації, здійснює контроль за виконанням рішень ради, її виконавчого органу з питань, зокрема, пайової участі (внеску) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Києва. Постійна комісія Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку здійснює попередній розгляд проектів рішень Київської міської ради, реалізація яких призведе до зміни показників бюджету міста.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, витягу з протоколу №8/33 засідання постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку від 05.02.2015 р., на засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку розглянуто листа ТОВ «Житлоекономія» від 15.09.2014 №104/09-14.

За результатами голосування рішення не прийнято, у зв'язку з чим позивач зазначає про формальний підхід відповідача розгляду заяви ТОВ «Житлоекономія».

Статтею 5 Положення про постійні комісії Київської міської ради визначено, що засідання постійної комісії Київської міської ради є правомочним, якщо в ньому бере участь не менше половини від загального складу комісії.

Порядок проведення засідань постійних комісій Київської міської ради врегульовано статтею 9 Положення про постійні комісії Київської міської ради.

Розгляд питання, включеного до порядку денного на засіданні постійної комісії Київської міської ради, розпочинається із оголошення головуючим на засіданні назви цього питання, складу запрошених осіб на засідання, прізвищ доповідача та співдоповідача (співдоповідачів).

За результатами розгляду питань порядку денного комісія готує і ухвалює рекомендації, висновки та інші рішення, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності або неможливості виконання ним своїх обов'язків - заступником голови або секретарем постійної комісії.

Засідання постійних комісій Київської міської ради протоколюються.

У протоколі засідання постійної комісії Київської міської ради зазначається: 1) номер протоколу, дата, час і місце проведення засідання; 2) прізвище головуючого на засіданні, список членів комісії, присутніх на засіданні, список запрошених та присутніх на засіданні; 3) порядок денний засідання; 4) розглянуті питання порядку денного, список депутатів, а також запрошених осіб, які виступили під час обговорення; 5) назви документів, розглянутих на засіданні постійної комісії Київської міської ради та поширених серед членів комісії; 6) результати голосувань з питань порядку денного; 7) прийняті рекомендації, висновки та інші рішення постійних комісій Київської міської ради.

До протоколу додається окрема думка члена комісії, який не погоджується з результатами голосування, якщо вона була викладена в письмовій формі членом комісії. Протоколи засідань постійних комісій Київської міської ради оформлюються протягом п'яти робочих днів з дня засідання постійної комісії та підписуються головою відповідної комісії і секретарем.

Як вбачається з матеріалів справи, засідання постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, що відбулось 05.02.2015 р., було правомочним, оскільки на ньому були присутні 13 з 17 членів комісії.

Результати засідання постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку запротокольоване. При цьому, протокол №8 міститься всі необхідні реквізити.

Враховуючи, що рішення про звільнення забудовника (інвестора) від сплати пайової участі приймає Київська міська рада за поданням постійної комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку після визначення Управлінням розміру пайової участі, зважаючи, що постійною комісією Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку не прийнято рішення щодо відшкодування ТОВ «Житлоекономія» суми пайових внесків у розвитку інфраструктури міста або зменшення суми пайових внесків за іншими об'єктами ТОВ «Житлоекономія», суд приходить до висновку про відсутність з боку Київської міської ради оскаржуваних позивачем протиправних дій.

Крім того, позивач просить суд зобов'язати Київську міську раду розглянути подану ТОВ «Житлоенергія» заяву, оформлену листом №104/09-14 від 15.09.2014 р. в той час, як дана заява позивача уже розглянута та за наслідками її розгляду постійною комісією Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку рішення не прийнято.

При цьому, чинним законодавством передбачено попередній розгляд заяв про звільнення забудовника (інвестора) від сплати пайової участі саме постійною комісією Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку після визначення Управлінням розміру пайової участі.

За таких обставин, суд приходить до необґрунтованості та безпідставності позовних вимог позивача, а відтак відсутність підстав для їх задоволення.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень покладений на нього обов'язок доказування правомірності оскаржуваних дій виконав повністю.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Зважаючи, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог повністю, підстави для присудження на користь позивача здійснених судових витрат, з урахуванням вимог ст. 94 КАС України, відсутні.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Житлоекономія» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 26.05.2015 р.

Суддя Є.В. Аблов