Постанова № 44719039, 08.06.2015, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
08.06.2015
Номер справи
263/3071/15-а
Номер документу
44719039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 263/3071/15-а

Провадження № 2а/263/171/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2015 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя у складі: головуючої судді Ікорської Є.С., при секретарі Корзініній О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕП» до Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19.03.2015 року позивач звернувся до Жовтневого районного суду м. Маріуполя з адміністративним Позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії до Маріупольської міської ради, зазначивши при цьому, що 30.10.2014 року відповідач прийняв рішення, яким було відмовлено позивачу в затвердженні проекту землеустрою за зміною цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя площею 0,1925 га для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових гаражів для індивідуальних легкових автомобілів. Позивач, ознайомившись з рішенням Маріупольської міської ради, вважає його необґрунтованим та неправомірним, та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 382/1 від 20.10.2010 року було надано згоду на обробку містобудівного обґрунтування розміщення об'єкту - будівництво одноповерхових гаражів та рішенням № 176/1 від 15.06.2011 року затверджено містобудівне обґрунтування розміщення об'єкту - будівництво одноповерхових гаражів. Також Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 07.11.2011 року зареєстровано Декларацію про початок будівельних робіт, а 14.12.2012 року зареєстровано Декларацію про готовність об'єкту до експлуатації.

21.08.2013 року Маріупольська міська рада своїм рішенням №6/21-2408 дала згоду щодо розробки проекту землеустрою по зміні цільового призначення частини земельної ділянки площею 0,2117 га для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових гаражів.

ТОВ «Степ» замовило технічну документацію для проекту землеустрою у ПП ОСОБА_1 на загальну суму 7500 грн.

16.12.2013 року ТОВ «Степ» подало листа на ім'я Маріупольського міського голови щодо вилучення із користування ТОВ «Степ» земельної ділянки в розмірі 1,45 га за договором оренди від 14.04.2008 року та просило залишити за ТОВ «Степ» земельну ділянку у розмірі 0,0192 га під обслуговування індивідуальної будівлі ЦТП та майстерень. Це було пов'язано із тим, що житлові будинки, власником яких на момент будівництва являлось ТОВ «Степ», передані на баланс ОСББ «Луч» та ОСББ «Комфорт».

Однак Маріупольська міська рада своїм рішення № 6/42-4937 від 30.10.2014 року відмовила у затвердженні проекту землеустрою за зміною цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя площею 0,1925 га та 0,01192 га для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових гаражів для індивідуальних легкових автомобілів та надала згоду на розробку проекту землеустрою земельної ділянки площею 1,4500 га.

Маріупольська міська рада при прийнятті рішення щодо відмови не вказала жодної норми матеріального права, яку порушив позивач при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

До того ж відповідач виніс обидва рішення,які суперечать одне одному - спочатку дали згоду на розробку проекту землеустрою площею 0,2117 га, а потім відмовив на надав згоду на розробку проекту землеустрою більшою площею.

Позивач просив визнати дії Маріупольської міської ради від 30.10.2014 року щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою за зміною цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя площею 0,1925 га та 0,01192 га для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових гаражів для індивідуальних легкових автомобілів неправомірними; скасувати рішення № 6/42-4937 від 30.10.2014 року щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою за зміною цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя площею 0,1925 га та 0,01192 га для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових гаражів для індивідуальних легкових автомобілів; зобов'язати Маріупольську міську раду винести рішення, яким затвердити проект землеустрою за зміною цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя площею 0,1925 га та 0,01192 га для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових гаражів для індивідуальних легкових автомобілів; стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір.

В судовому засіданні представник позивача, який діє на підставі довіреності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у запереченнях.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні було встановлено, що рішеннями виконавчого комітету Маріупольської міської ради №№ 382/1 від 20.10.2010 року, 176/2 від 15.06.2011 року, було затверджено містобудівне обґрунтування розміщення об'єкту ТОВ «Степ» - будівництво 1-поверхових гаражів для індивідуальних легкових автомобілів по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя (а.с.40-41).

31 жовтня 2011 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області було зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт - будівництва гаражів по АДРЕСА_1, 253,255 в Оорджонікідзевському районі м. Маріуполя (а.с.42-48).

21.08.2012 року рішенням Маріупольської ради було дозволено розробку проекту земле будівництва по зміні цільового призначення частки земельної ділянки приблизною площею 0,2117 га для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових легкових автомобілів по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя ТОВ «Степ» (а.с.34).

14.12.2012 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області було зареєстровано декларацію про готовність об'єктів до експлуатації, а саме гаражних боксів по АДРЕСА_1, 253,255 в Оорджонікідзевському районі м. Маріуполя (а.с.49-51).

ТОВ «Степ» замовило технічну документацію для проекту землеустрою у ПП ОСОБА_1 на загальну сума 7500 грн. (а.с.35-36).

16.12.2013 року ТОВ «Степ» подало листа на ім'я Маріупольського міського голови щодо вилучення із користування ТОВ «Степ» земельної ділянки в розмірі 1,45 га за договором оренди від 14.04.2008 року та просило залишити за ТОВ «Степ» земельну ділянку у розмірі 0,0192 га під обслуговування індивідуальної будівлі ЦТП та майстерень. Це було пов'язано із тим, що житлові будинки, власником яких на момент будівництва являлось ТОВ «Степ», передані на баланс ОСББ «Луч» та ОСББ «Комфорт» (а.с.38-39).

16.05.2014 року позивач звернувся з клопотанням до Маріупольського міського голови щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових гаражів для індивідуальних легкових автомобілів площею 0,1925 га та 0,01192 га по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя (а.с.61).

Маріупольська міська рада своїм рішення № 6/42-4937 від 30.10.2014 року відмовила у затвердженні проекту землеустрою за зміною цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя площею 0,1925 га та 0,01192 га для обслуговування ЦТП та будівництва одноповерхових гаражів для індивідуальних легкових автомобілів та надала згоду на розробку проекту землеустрою земельної ділянки площею 1,4500 га (а.с.33).

Згідно з ч.1 ст.6 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ст. 7. Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Згідно зі ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, окрім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснює територіальна громада через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом ухвалення рішень.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, а також передача земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб.

Таким чином до повноважень Маріупольської міської ради належить розпорядження землями територіальної громади м. Маріуполя.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно зі ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно зі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Позивачем не наведено жодного факту порушення Маріупольською міською радою вищезазначених норм.

Позивач в позовній заяві вказує на суперечність одне одному рішення Маріупольської міської ради від 21.08.2012 р. №6/21-2408 «Про дозвіл розробки проекту землеустрою зі зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі міста товариству з обмеженою відповідальністю «Степ»», яким дозволено розробку проекту землеустрою зі зміни цільового призначення земельної ділянки, та рішення Маріупольської міської ради від 30.10.2014р. №6/42-4937 «Про відмову в затверджені проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі міста товариству з обмеженою відповідальністю «Степ», яким відмовлено в затверджені проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі міста товариству з обмеженою відповідальністю «Степ» та надана згода на розробку технічної документації землеустрою з розділу земельної ділянки всієї площі.

Але якщо проаналізувати та вивчити обидва рішення, вбачається, що рішення Маріупольської міської ради від 21.08.2012 р. №6/21-2408 «Про дозвіл розробки проекту землеустрою зі зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі міста товариству з обмеженою відповідальністю «Степ»» прийнято 21.08.2012 році на підставі Земельного кодексу України в редакції, яка діяла на той час. Крім того, відповідно до вказаного рішення у п. 2 зазначено, що дане рішення втрачає силу через 12 (дванадцять) місяців з дня його прийняття, тобто 21.08.2013р.

Рішення Маріупольської міської ради від 30.10.2014 року №6/42-4937 «Про відмову в затверджені проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі міста товариству з обмеженою відповідальністю «Степ»» прийнято 30.10.2014 р. після того, як були внесені зміни до Земельного кодексу України та Земельного законодавства в цілому.

Крім того, кадастровий номер земельної ділянки за договором оренди земельної ділянки є НОМЕР_3. Проектом землеустрою щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки присвоєно кадастрові номери НОМЕР_1 та НОМЕР_2 на ту саму земельну ділянку (а.с.79-85).Тобто земельна ділянка фактично після затвердження такої документації буде мати три кадастрові номери.

Так, відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державний земельний кадастр» у разі поділу або об'єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається.

Частиною 1 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що рішення органами місцевого самоврядування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Таким чином, на сьогоднішній день діючим законодавством передбачений правовий механізм зміни цільового призначення частини земельної ділянки шляхом спочатку поділу земельної ділянки (для того, щоб виконати вимоги ст.ст. 16, 27 Закону України «Про державний земельний кадастр»), а потім зміни цільового призначення вже встановленої частини земельної ділянки.

З вищевикладеного вбачається, що підставами для скасування акта міської ради є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою скасування акту міської ради є визнання акта недійсним, а також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у суду немає правових підстав для задоволення позову.

Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не надано належних та допустимих доказів порушення Маріупольською міською радою прав та охоронюваних законом інтересів позивача при прийнятті оскаржуваних рішень.

За таких обставинах суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог

Керуючись ст.ст.2,6,17,160,161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 12, 116, 123 ЗК України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕП» до Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Є.С.Ікорська