ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2015 р.
м. Херсон
Справа № 821/1539/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГКОМ" про стягнення податкового боргу,
встановив:
Генічеська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач, Генічеська ОДПІ) звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГКОМ" (далі - відповідач, ТОВ "ЮГКОМ"), в якому просить стягнути податкову заборгованість з орендної плати з юридичних осіб в сумі 26996,58 грн. та з фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 3553,36 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що заборгованість відповідача виникла в результаті несплати узгоджених сум податкових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб та з фіксованого сільськогосподарського податку згідно поданих відповідних податкових декларацій.
Представник позивача просив розглянути справу без його участі в порядку письмового провадження, що зазначено в адміністративному позові.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Судом було направлено на адресу відповідача копію ухвали про відкриття провадження у справі та закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду, яким відповідач був повідомлений про місце, дату та час розгляду справи. Однак, поштове відправлення повернулось з причин незалежних від суду.
Згідно з ч.11 ст.35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач був належно повідомлений про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення ст.ст. 122, 128 КАС України, суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши відповідні нормативно-правові акти України суд дійшов до наступного.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю " ЮГКОМ " зареєстроване як юридична особа 17.06.1997 року (ідентифікаційний код юридичної особи 25024668).
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 07.05.2015 р. №1521131400027 ТОВ "ЮГКОМ" взятий на облік у контролюючі органи з 17.06.1997 р. за №77.
Згідно п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (тут і надалі у редакції чинній на момент виникнення правовідносин), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.147. п.14.1. ст.1 ПК України визначено плату за землю як загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно п.36.1. ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається
обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; крім того, п.36.5. ст.36 Податкового кодексу України встановлено, що за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку відповідальність несе платник податків, крім випадків визначених цим Кодексом.
Згідно п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Пунктом 288.1 статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до п. 288.3 ст. 288 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
ТОВ "ЮГКОМ" є платником орендної плати за земельні ділянки загальною площею 170,0517 га. в тому числі рілля - 167,6600 га та землі під господарськими будівлями і дворами - 2,3917 га., на підставі наявних в матеріалах справи: договору оренди від 21.01.2005 р. (зареєстрованого у Іванівському ДП "Центр ДЗК" про що 24.02.2005 р. у Державному реєстрі вчинено запис №040572300027), додаткової угоди від 01.12.2008 р. (зареєстрованої у Іванівському відділенні "Херсонського центру ДЗК" про що 29.12.2008 р. вчинено запис №040872300027), додаткової угоди від 12.04.2010 р. (зареєстрованої у Іванівському відділенні "Херсонського центру ДЗК" про що 19.05.2010 р. вчинено запис №041072300158), договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення від 06.05.2011 р. (зареєстрованого у Відділі Держземагентства в Іванівському районі, про що вчинено запис від 19.05.2011 р. №652290004000203).
Згідно поданої відповідачем до Генічеської ОДПІ податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 р. загальний розмір самостійно визначеної орендної плати за 2014 р. складає 64907,50грн. по 5408,96 грн. щомісячно.
З облікової картки вбачається, що станом на 31.01.2015 р. за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати за землю в загальній сумі 26996,58 грн., яка виникла внаслідок неповної сплати податку з вересня 2015 р.
Станом на день розгляду даної справи відповідачем не надано жодного доказу сплати вказаної заборгованості перед бюджетом.
Згідно з п. 56.11. ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Із вищезазначеного слідує, що податкове зобов'язання є узгодженим.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 19.02.2014 р. та 28.02.2014 р. ТОВ "ЮГКОМ" подано до Генічеської ОДПІ податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 р., в яких відповідачем самостійно визначено розмір вказаного податку в загальних сумах за рік - 1132,24 грн. та 2823,00 грн., відповідно
Відповідно до п. 301.1 ст.301 ПК України платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Згідно п. 302.1 ст. 302 об'єктом оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Статтею 303 ПК України закріплено, що базою оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), проведена за станом на 1 липня 1995 року.
Відповідно до ст..305 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для податку є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається з 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.
Згідно п. 306.1 ст.306 ПК України сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Сплата податку проводиться щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.
Так, згідно податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 р., поданого до податкового органу 19.02.2014 р. відповідачем самостійно нараховано розміри відповідного податку у І та ІІ кварталі в сумі 37,74 грн., щомісячно, у ІІІ кварталі в сумі - 188,71 грн., щомісячно та у IV кварталі -113,22 грн. щомісячно.
Відповідно до податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 р., поданого до податкового органу 28.02.2014 р. відповідачем самостійно нараховано розміри відповідного податку у І та ІІ кварталі в сумі 94,10 грн., щомісячно, у ІІІ кварталі в сумі - 470,50 грн., щомісячно та у IV кварталі -282,30 грн. щомісячно
Згідно облікової картки платника податків за відповідачем рахується заборгованість з фіксованого сільськогосподарського податку, яка виникла у зв'язку з неповною сплатою вказаного податку у вересні 2014 р. та станом на 31.01.2015 р. складає 3553,36 грн.
Як вже зазначалось, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Отже, заборгованість з фіксованого сільськогосподарського податку є узгодженою.
Відповідно до п.57.1. ст. 57 ПК платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Оскільки узгоджена сума грошового зобов'язання платником податків в установлені строки не була сплачена податковим органом направлено податкову вимогу №26103-21 від 22.10.2014 р. на суму узгодженого грошового зобов'язання - 6279,32 грн., яка була направлена на адресу відповідача 22.10.2014 р., однак отримана останнім не була з причин незалежних від податкового органу.
Слід зазначити, що платник зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою, яка фактично являється його місцезнаходженням і за якою податковий орган правомірно надсилає усі адресовану платникові кореспонденцію. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатися на неотримання ним кореспонденції податкового органу як на обставину, що звільняє його від відповідальності у зв'язку з настанням негативних для нього наслідків.
Відповідно до п.58.3 ст. 58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Пунктом 59.5. ст. 59 ПК передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Податковий Кодекс не містить норми про необхідність повторного відправлення платнику податків податкової вимоги у разі збільшення податкового боргу. Тому державна податкова інспекція не має повноважень повторно надсилати податкову вимогу платнику податків у разі збільшення податкового боргу.
Із часу направлення податкової вимоги до часу звернення із позовом до суду відповідач був постійним боржником, що підтверджується обліковими картками платника. Зазначена обставина звільняє податковий орган від необхідності повторного направлення податкової вимоги.
Застосовані податковим органом заходи для погашення податкового боргу не призвели до погашення виниклого податкового боргу. На час розгляду справи дана заборгованість відповідачем не погашена.
Враховуючи, що відповідно до Податкового кодексу України податкові зобов'язання відповідача є узгодженими та не сплаченими у строки, встановлені цим Кодексом, тому вказана сума є податковим боргом відповідача, в розумінні ст.. 14 ПК України.
Так, за змістом п.п.14.1.175 ПК України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пункт 290.1 ст. 290 Податкового кодексу України передбачає, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Положенням п. 20.1.30 ст. 20 ПК України закріплено право контролюючого органу звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань.
Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідач не виконав обов'язку платника податку, передбаченого податковим законодавством, не сплатив у добровільному порядку заборгованість з орендної плати за землю, не надав до суду жодних заперечень на адміністративний позов чи доказів, спростовуючих викладені в позові обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.128,158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
постановив:
Адміністратиний позов – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГКОМ" (код ЄДРПОУ 25024668) податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у сумі 26996 (двадцять шість тисяч дев’ятсот дев’яносто шість) грн. 58 коп. на р/р 33212812700179 УК в Іванівському районі с.Новомиколаївка, код платежу 18010600 банк одержувача: ГУДКСУ у Херсонській області ЄДРПОУ 37915328 МФО 852010; та з фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 3553 (три тисячі п’ятсот п’ятдесят три) грн. 36 коп. на р/р №31418533700179 УК в Іванівському районі с.Новомиколаївка код платежу 18050500 банк одержувача: ГУДКСУ у Херсонській області ЄДРПОУ 37915328 МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Пекний А.С.
кат. 8.2.3