П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 338/708/15-а
08 червня 2015 року смт.Богородчани
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Круль І.В.,
секретаря Рогів Т.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати та зобов"язати провести перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та зобов"язати провести перерахунок пенсії.
20 травня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з завою про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі, що полягають у не включенні до розрахунку заробітку при визначенні розміру його пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати . Зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію державного службовця з врахуванням при визначенні її розміру сум нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з часу призначення пенсії тобто з 30.04.2011 року. Пенсію в перерахованих сумах виплачувати надалі.
Позовні вимоги мотивовані тим, щоз 30.04.2011 року відповідачем йому призначена пенсія державного службовця. Ним було подано до Управління ПФУ в Богородчанському районі усі необхідні документи, в тому числі довідки про складові заробітної плати за останнім місцем роботи. У вказаних довідках чітко було зазначено, що складовими його заробітку були матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питаньта індексація заробітної плати, що відповідає ст. 33 Закону України «Про державну службу» відповідно до якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. На його звернення про перерахунок пенсії та включення до розрахунку пенсії згаданих виплат 08.05.2015 року відповідач відповів відмовою. Такі дії відповідача вважає протиправними.
Позивач в судове засідання не з»явився. До початку судового розгляду подав суду заяву про здійснення розгляду справи у його відсутності, заявлений позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача в поданому запереченні заявлені вимоги не визнала, зазначає, що механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Перелік виплат, які включаються в заробіток для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не включає в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та індексацію заробітної плати. Просила в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
В судовому засіданні встановлено, що розпорядженням управління ПФУ в Богородчанському районі №597 від 17.05.2011 року ОСОБА_1 з 01.05.2011 року призначена пенсія як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».
06.05.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця з включенням до розрахунку сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за 2009 - 2011 роки.
Листом від 08.05.2015 р № 2460/03 УПФУ в Богородчанському районі повідомило, що підстав для перерахунку пенсії немає, посилаючись на Постанову КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», де з п.5 вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з часу підвищення зарплати працюючих державних службовців.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.7 ст.33 ЗУ «Про державну службу»).
При визначенні розміру пенсії було враховано посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, середньомісячну суму надбавок та середньомісячну суму премій.
Разом з тим, в розрахунок не включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати.На переконання суду, це суперечить ст. 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою, з яких фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячну плату працівника. Згідно з довідкою УПФ в Богородчанському районі Івано - Франківської області №2431/01 від 08.05.2015 року ОСОБА_1 нараховувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питаньпротягом 2009-2011 років, та регулярно виплачувалась індексація заробітної плати. З вказаних сум нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частина друга статті 99 КАС України передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи викладене, положення ч.2 ст.99 КАС України, а також те, що позивач, звернувшись до суду з позовом 13.05.2015 року, пропустив строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів за період з 30 квітня 2011 року по 12 листопада 2014 року і доказів поважності пропуску строку звернення до суду не надав, вбачається, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду в частині вимог за зазначений період.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є безпідставним, оскільки даною постановою врегульовано порядок визначення розмірів заробітку, а не види заробітку, з яких нараховується пенсія.
Виходячи з наведеного, суд вважає безпідставним не включення до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати. А тому відповідача слід зобов'язати провести перерахунок призначеної пенсії з 13.11.2014 року.
На підставі ст.ст.33,37 Закону України "Про державну службу", ст.41 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.2 Постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", керуючись ст.ст. 99,100, 159, 163 КАС, суд,
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати та зобов"язати провести перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати та зобов"язати провести перерахунок пенсії залишити без розгляду за період з 30 квітня 2011 року по 12 листопада 2014 року.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі, що полягають у не включенні до розрахунку заробітку при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати .
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію державного службовця з врахуванням при визначенні її розміру сум нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 13 листопада 2014 року .
Пенсію в перерахованих сумах виплачувати надалі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її отримання її копії.
Головуюча