КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
03 червня 2015 року 810/2325/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти та науки України про визнання протиправними дій Міністерства освіти та науки України, що виявилися у відмові надати інформацію на запити від 21 листопада 2014 року та 17 березня 2015 року ОСОБА_1, що запитувалася; визнання протиправними дій Міністерства освіти та науки України, що виявилися у порушенні строків надання інформації на запит від 17 березня 2015 року ОСОБА_1; зобов'язання Міністерства освіти та науки України надати інформацію ОСОБА_1 протягом п'яти робочих днів з дня набрання законної сили рішення суду, що запитувалася.
Згідно ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Правила територіальної підсудності адміністративних справ визначені у статті 19 КАС Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Положеннями ч. 2 ст. 19 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Альтернативний характер підсудності надає позивачу право вибору суду, до якого він може звернутися. Це один з двох судів: або суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, або суд за місцезнаходженням відповідача.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що місцезнаходженням відповідача є м. Київ, пр. Перемоги, 10, тобто вирішення спору за правилами загальної підсудності чи альтернативної (у разі обрання суду за місцезнаходженням відповідача) має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Позивач звернувся із цим позовом саме до Київського окружного адміністративного суду, повноваження якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 N 1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" розповсюджуються на територію Київської області.
За таких обставин та враховуючи, що місцезнаходженням відповідача є місто Київ, а також застосовуючи правила альтернативної підсудності адміністративних справ, даний спір має вирішуватися Київським окружним адміністративним судом лише в тому випадку, якщо місцем проживання (перебування, знаходження) позивача є саме Київська область.
Позивачем в якості адреси для листування в позові вказано: "44700, Волинська область, м.Володимир-Волинський, вул. Зимнівська, 46".
З урахуванням викладеного, дана справа не підсудна Київському окружному адміністративному суду, а питання територіальної підсудності повинно вирішуватися позивачем за вибором: адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням Міністерства освіти та науки України, тобто адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, дана справа за правилами територіальної підсудності не підсудна Київському окружному адміністративному суду та підлягає поверненню позивачам.
Керуючись ч.ч. 1, 2 ст. 19, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст.ст. 160, 165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України про визнання протиправними дій Міністерства освіти та науки України, що виявилися у відмові надати інформацію на запити від 21 листопада 2014 року та 17 березня 2015 року ОСОБА_1, що запитувалася; визнання протиправними дій Міністерства освіти та науки України, що виявилися у порушенні строків надання інформації на запит від 17 березня 2015 року ОСОБА_1; зобов'язання Міністерства освіти та науки України надати інформацію ОСОБА_1 протягом п'яти робочих днів з дня набрання законної сили рішення суду, що запитувалася - повернути позивачу із усіма доданими до неї матеріалами.
2. Копію ухвали надіслати ОСОБА_1.
.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.