Постанова № 44706408, 03.06.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
806/576/15
Номер документу
44706408
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2015 року м.Житомир справа № 806/576/15

категорія 6

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М., суддів Романченка Є.Ю., Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Карплюк А.І.,

за участю: прокурора - Шевчука М.М.,

представника відповідачів - Свинарчука В.С.,

представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - ОСОБА_3,

представника Руднє-Городищенської сільської ради - Забродської І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Житомирського району до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області, Державного агентства рибного господарства України, треті особи: фізична особа-підприємець ОСОБА_2, Руднє-Городищенська сільська рада, про визнання незаконним та скасування погодження

встановив:

10 лютого 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Житомирського району із позовом до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області, треті особи: фізична особа - підприємець ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2), Руднє-Городищенська сільська рада про визнання незаконним та скасування погодження від 7 липня 2014 року.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

У позовній заяві прокурор Житомирського району в обґрунтування позовних вимог вказав, що прокуратурою під час вивчення стану додержання вимог законодавства у сфері охорони, відтворення та раціонального використання водних біоресурсів на території району встановлено ряд порушень законодавства. Так, Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 7 липня 2014 року погоджено ФОП ОСОБА_2 режим рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого у межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять. Прокуратурою встановлено, що вказаний режим має ряд недоліків зокрема: відсутність у ФОП ОСОБА_2 правовстановлюючих документів на земельну ділянку водного фонду; відсутність погодження на здійснення рибогосподарської діяльності у Руднє-Городищенської сільської ради. Погодження режиму рибогосподарської експлуатації Руднє-Городищенського водосховища та його використання ФОП ОСОБА_2 без правовстановлюючих документів та дозволу власника або розпорядника водного об'єкту на здійснення рибогосподарської діяльності, порушує права та інтереси держави та суперечить вимогам Водного та Земельного кодексів України. Просить визнати незаконним погодження Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 7 липня 2014 року ФОП ОСОБА_2 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять. Скасувати погодження Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 7 липня 2014 року ФОП ОСОБА_2 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять.

Під час розгляду справи прокурором було збільшив позовні вимоги, а саме прокурор просить: визнати незаконним погодження Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 7 липня 2014 року ФОП ОСОБА_2 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять; Скасувати погодження Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 7 липня 2014 року ФОП ОСОБА_2 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять; Визнати незаконним погодження Державного агентства рибного господарства України ФОП ОСОБА_2 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять; Скасувати погодження Державного агентства рибного господарства України ФОП ОСОБА_2 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять; Визнати незаконним та скасувати дозвіл Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області від 6 серпня 2014 року №05, виданий ФОП ОСОБА_2

Заяву про зміну позовних вимог прийнято судом (а.с.82).

У зв'язку із зміною позовних вимог у якості другого відповідача залучено Державне агентство рибного господарства України та призначено колегіальний розгляд справи.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 3 червня 2015 року, у відповідності до положень пункту 2 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, закрито провадження у справі №806/576/15 у частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування дозволу Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області від 6 серпня 2014 року №05, виданого ФОП ОСОБА_2

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, вважає, вказане погодження незаконним та просить його скасувати, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі, посилався на неможливість отримання погодження режиму рибогосподарської експлуатації водосховища без наявності документів, що б підтверджували законне право користування водним об'єктом. Прокурор посилається на статтю 59 Земельного кодексу України згідно якої громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки згідно статті 125 Земельного кодексу України виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Також прокурор посилається на частину 2 статті 17 Закону України від 13 грудня 2001 року №2894-III "Про тваринний світ" (далі - Закон України №2894-III), згідно якої спеціальне використання об'єктів тваринного світу в порядку ведення мисливського і рибного господарства здійснюється з наданням відповідно до закону підприємствам, установам, організаціям і громадянам права користування мисливськими угіддями та рибогосподарськими водними об'єктами. Однак, у ФОП ОСОБА_2 відсутні документи (договір оренди землі), які б підтверджували право користування водосховищем, розташованим у межах Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області на р.Гнилоп'ять, відсутнє погодження на здійснення рибогосподарської діяльності у Руднє-Городищенської сільської ради.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти заявлених вимог заперечував та просив у задоволенні позову відмовити повністю з підстав, що викладені у письмових запереченнях на позов (а.с.201-204). У судовому засіданні пояснив, що у відповідачів були відсутні підстави для відмови у погодженні режиму користування водним об'єктом, оскільки ФОП ОСОБА_2 були надані усі необхідні документи, перелік яких чітко встановлений законодавством., таким чином у відповідачів були відсутні підстави вимагати від ФОП ОСОБА_2 додаткові документи для отримання погодження режиму. Крім того представник відповідачів пояснив, що при отриманні режиму користування надаються у користування лише водні біоресурси, а не водний об'єкт чи земля під водою. Діюче законодавство у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, не містить норми, які б зобов'язували користувача водних біоресурсів, який здійснює рибальство мати правовстановлюючі документи на рибогосподарський водний об'єкт для здійснення спеціального використання водних біоресурсів. Таким чином вважає, що погодження режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять відповідає вимогам чинного законодавства.

Представник третьої особи - ФОП ОСОБА_2 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, у судовому засіданні пояснив, що його довірителем були виготовлені необхідні документи та подані відповідачам, а тому у відповідачів не було підстав відмовляти у їх погодженні.

Представник третьої особи - Руднє-Городищенської сільської ради позов прокурора підтримала, у судовому засіданні пояснила, що ФОП ОСОБА_2 неодноразово намагався отримати водойму у користування, однак йому було відмовлено. У 2013 році за погодженням із сільською радою водоймою опікується товариство рибалок, членами якого є жителі села. Погодження на користування водоймою для промислового вилову риби ФОП ОСОБА_2 не надавалося, однак не зважаючи на це, він намагався там його здійснювати не дозволеними способами, у тому числі і не передбаченими режимом рибогосподарської експлуатації, з приводу чого були відповідні заяви в міліцію та прокуратуру. Сам режим рибогосподарської експлуатації містить ряд порушень, має місце невідповідність площ водойми, що вказані у режимі та у довідці Головного управління Держземагенства у Житомирській області від 6 травня 2015 року, у режимі вказані засоби для вилову риби, які не відповідають водоймі та кількості риби яка там знаходиться, а також зазначені види риб, які ніколи у зазначеній водоймі не водилися. Сільська рада та жителі села проти промислового використання даної водойми.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що на замовлення ФОП ОСОБА_2 Інститутом «Укррибпроект» відповідно до вимог пункту 2.2. Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби та інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарства, яка затверджена Наказом Державного комітету рибного господарства України №4 від 15 січня 2008 року та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 28 січня 2008 року за №64/14755 (далі - Інструкція №4) розроблений Режим рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області на р.Гнилоп'ять (а.с.8-10).

Термін дії Режиму - від 14 липня 2014 року до 31 грудня 2023 року.

23 червня 2014 року ФОП ОСОБА_2 звернувся із заявою до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області з проханням погодити Режим рибогосподарської експлуатації водного об'єкту, розташованого в межах Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області на р.Гнилоп'ять (а.с.60), до даної заяви були надані документи відповідно до підпункту 2.1. пункту 2 Інструкції, а саме: свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.75), ліцензія на право господарської діяльності, пов'язаної з промисловим виловом риби на промислових ділянках рибогосподарських водойм, крім внутрішніх водойм (ставків) господарств (а.с.61), карту-схему розташування СТРГ (а.с.74), науково-біологічне обґрунтування ведення рибного господарства на водосховищі без назви, площею 92 га, яке розташоване на р.Гнилоп'ять Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області (а.с.62-70).

З матеріалів справи вбачається, що зазначений Режим експлуатації 7 липня 2014 року погоджений Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області та 14 липня 2014 року погоджений Державним агентством рибного господарства України.

Прокуратурою Житомирського району підчас вивчення стану додержання вимог законодавства у сфері охорони, відтворення та раціонального використання водних біоресурсів на території району при погодженні та затвердженні Режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого у межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять, встановлено ряд порушень законодавства.

Перевіркою встановлено, що у ФОП ОСОБА_2 відсутні документи, які б підтверджували право користування водосховищем, розташованим у межах Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області на р.Гнилоп'ять; відсутність погодження на здійснення рибогосподарської діяльності у Руднє-Городищенської сільської ради.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Стосовно відсутності у ФОП ОСОБА_2 правовстановлюючих документів на водний об'єкт (договору оренди) суд погоджується з доводами прокурора з огляду на наступне.

Статтею 4 Водного кодексу України встановлено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Відповідно до статті 85 Водного кодексу України порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.

Частиною 2 статті 17 Закону України №2894-III спеціальне використання об'єктів тваринного світу в порядку ведення мисливського і рибного господарства здійснюється з наданням відповідно до закону підприємствам, установам, організаціям і громадянам права користування мисливськими угіддями та рибогосподарськими водними об'єктами.

Згідно з частиною 5 статті 59 Земельного кодексу України використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їх власників або за погодженням із землекористувачами.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається можливість використання водосховища для промислового вилову риби, тільки за наявності права на користування земельною ділянкою водного фонду, або ж у разі надання відповідного погодження її власника або землекористувача.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку про те, що у ФОП ОСОБА_2 відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували його законне право користування спірним водним об'єктом, та які б підтверджували правомірність користування рибогосподарським водним об'єктом у розумінні статті 17 Закону України №2894-III, отже затвердження Режиму експлуатації вищевказаного водного об'єкта є передчасним.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 липня 2014 року у справі №К/800/31968/13.

Стосовно відсутності погодження на здійснення рибогосподарської діяльності у Руднє-Городищенської сільської ради суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається із відомостей Руднє-Городищенської сільської ради від 30 січня 2015 року №15, протягом 2012 та поточного років сільською радою погодження відповідно до вимог чинного законодавства громадянам, суб'єктам господарювання на здійснення рибогосподарської діяльності на вищезазначеному водному об'єкті не надавались.

Статтею 1 Закону України від 8 липня 2011 року №3677-VI «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» визначено, що рибальство - добування водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах.

Пунктом 1.1 Інструкції №4 встановлено, що ця Інструкція розроблена у відповідності до Законів України "Про тваринний світ", "Про виключну (морську) економічну зону України", "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про Загальнодержавну програму розвитку рибного господарства України на період до 2010 року", постанов Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 року №1192 "Про затвердження Тимчасового порядку здійснення рибного господарства і здійснення рибальства", від 24 січня 2007 року №42 "Про затвердження Положення про Державний комітет рибного господарства України". Інструкція регламентує порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах.

Пунктом 1.3 Інструкції №4 передбачено, що режим рибогосподарської експлуатації водного об'єкта (далі - Режим) - установлена на відповідний термін сукупність вимог, умов та заходів щодо обсягів робіт з відтворення ВЖР за їх віковими та видовими характеристиками, строків лову, типів і кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, регламентації любительського і спортивного рибальства, ощадливого використання туводних видів, виконання якого забезпечує раціональне використання ВЖР рибогосподарського водного об'єкта або його ділянки.

Зі змісту наведених актів вбачається, що зазначена Інструкція не може суперечити Закону України «Про тваринний світ» і регламентує не тільки відтворення ВЖР а їх вилов, що підпадає під поняття «рибальство», яке не може здійснюватись без погодження із постійним користувачем земельної ділянки водного фонду на якій розташований водний об'єкт, згідно частини 5 статті 59 Земельного кодексу України.

Згідно з пунктом 3.1 Інструкції №4 дію Режиму може бути тимчасово призупинено спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України у разі подання органів, визначених пунктом 2.1.14 цієї Інструкції, щодо: порушення користувачем вимог цієї Інструкції (Режиму, невиконання показників щодо вселення та вилучення ВЖР, їх охорони); погіршення стану запасів ВЖР у рибогосподарському водному об'єкті; несвоєчасного надання звітів щодо вселення та вилучення ВЖР до територіальних органів рибоохорони.

Згідно пунктів 10, 11 Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкту, розташованого в межах Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області на р.Гнилоп'ять, ФОП ОСОБА_2 зобов'язаний був вселити певну кількість посадкового матеріалу ВЖР і вже у 2014 році приступити до вилову риби, однак ФОП ОСОБА_2 доказів зарибнення ставу суду не надав, що є порушенням експлуатації ставу.

Недотримання строків та обсягів передбачених Режимом дає підстави для його тимчасової призупинки. Також, використання водного об'єкту за відсутності права користування ним згідно частини 2 статті 17 Закону України №2894-III є незаконним.

Крім того в матеріалах справи міститься рішення Руднє-Городищенської сільської ради Житомирського району від 14 травня 2007 року №21, яким скасовано рішення 7 сесії сільської ради 5 скликання від 28 березня 2007 року «Про погодження передачі земель водного фонду в оренду на річці Гнилоп'ять ОСОБА_2» (а.с.95).

З матеріалів справи також вбачається, що з 29 квітня 2013 року на території Руднє-Городищенської сільської ради Житомирського району на р.Гнилоп'ять створено товариство рибалок-любителів «Вітязь» та затверджено Статут вказаного громадського об'єднання (а.с.149-153).

За період діяльності вказаного об'єднання було відремонтовано гідроспоруду у с.Руднє-Городище та с.Соснівка, піднято рівень води та впорядковано берег річки. Крім того за особисті кошти членів товариства та за їхнім рішенням було закуплено зарибок та зарибнено став, що підтверджується накладною від 16 травня 2013 року №38 (а.с.154-155) та актом від 16 травня 2015 року про зарибнення р.Гнилоп'ять (а.с.99).

Разом з тим у матеріалах справи також містяться звернення сільського голови Руднє-Городищенської сільської ради Забродської І.А., голови товариства рибалок-любителів «Вітязь» та жителів села Руднє-Городище до прокуратури Житомирського району щодо незаконного вилову риби сітками (а.с.100-124), заяви щодо незаконного вилову риби ОСОБА_2 розглядалися Житомирським РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 175-177), Державною екологічною інспекцією у Житомирській області виявлено ряд порушень у господарському використанні водйми ФОП ОСОБА_2 (а.с.125-126).

Під час розгляду даної справи судом встановлено, що існує невідповідність меж водного об'єкта щодо якого був погоджений Режим його рибогосподарської експлуатації, а саме: у Режимі рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області на р.Гнилоп'ять зазначено його площу у 92 га (а.с.8 на звороті), однак згідно довідки Головного Управління Держземагенства у Житомирській області від 6 травня 2015 року №18-603-0.5-4948/2-15 зазначено, що загальна площа ставу, який примикає до с.Руднє Городище становить 64,2 га. (а.с.156).

Таким чином у Режимі рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області на р.Гнилоп'ять зазначені і більші показники на вилов риби з урахуванням площі водойми 92 га., що не було враховано при погодженні вказаного Режиму рибогосподарської експлуатації водосховища.

ФОП ОСОБА_2 отримав дозвіл НОМЕР_1 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) від 6 серпня 2014 року (а.с.93) та має ліцензію Серія НОМЕР_2 від 12 травня 2011 року для ведення діяльності, що пов'язана з промисловим виловом риби крім внутрішніх водойм (ставків) господарств (а.с.169).

Однак з листа Департаменту екології та природних ресурсів від 10 грудня 2014 року №1824/с-5/2/2 вбачається, що на території Житомирської області не передбачено здійснення промислового рибальства, як наслідок, громадянин ОСОБА_2 не може здійснювати даний вид підприємницької діяльності. Для законного вилову водних живих ресурсів на водосховищі, розташованого в межах Руднє-Городищанської сільської ради с.Р.Городище Житомирського району Житомирської області на р.Гнилоп'ять, необхідно створити товарне рибне господарство (а.с.127-128).

На підставі викладеного суд дійшов висновку про незаконність погодження Режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого у межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять, вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та задовольняє його.

Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати погодження Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 7 липня 2014 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять.

Визнати незаконним та скасувати погодження Державного агентства рибного господарства України фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища, розташованого в межах Руднє-Городищенської сільської ради на р.Гнилоп'ять.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Д.М. Гурін

Судді Є.Ю.Романченко

С.В.Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 08 червня 2015 р.