Постанова № 44704069, 21.05.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2015
Номер справи
818/1458/15
Номер документу
44704069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2015 р. Справа №818/1458/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» (далі – позивач, ПАТ «Сумський завод «Насосенергомаш») просить скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі – відповідач, ДПІ у м. Сумах) №0000301502/10633 від 03.04.2015р., яким зменшено розмір від’ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015р. в розмірі 173738грн.

Свої вимоги мотивує тим, що змінами до Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі – Податковий кодекс України), внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71-VІІІ (далі – Закон від 28.12.2014 №71-VІІІ, було відтерміновано строк закінчення дії постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №15 без зміни її змісту. Законом України від 28.12.2014 №71-VІІІ строк дії пільги був продовжений на 2017 рік, отже проведення господарських операцій по постачанню відходів та брухту чорних і кольорових металів необхідно оподатковувати за пільговою ставкою - 0 відсотків. У зв’язку з цим вважає, що податкові зобов’язання по операціям щодо поставки відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювались позивачем з 01.01.2015 по 31.03.2015 є правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства України.

Заперечуючи проти позову у письмових запереченнях (а.с.39-40), відповідач посилався на те, що операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків. Тому вважає, що позивачем було занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за січень 2015 рік по контрагентам: ТОВ «Укр мет», ТОВ «Віртус-С», ТОВ «Трубне виробництво, прогресивні технології», ТОВ «Укр Мет-північ» на суму 173738,00грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених у позові, підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, просив відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ПАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» зареєстровано юридичною особою, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.34).

19.02.2015 в електронному вигляді позивачем було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015рік разом з додатками (розрахунком коригування сум податку на додану вартість, довідкою про залишок суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, розрахунком суми бюджетного відшкодування, заявою про повернення суми бюджетного відшкодування, розшифровкою податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, довідкою (Д6), розрахунком (перерахунком) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д7) (а.с.14,16-29). 27.02.2015 ПАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2015рік разом з розшифровкою податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (а.с.30-33).

12 березня 2015 року ДПІ у м. Сумах проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ПАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» щодо від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту щодо суми бюджетного відшкодування за січень 2015рік, за результатами якої складено акт №179/18-19-15-02/05785448 від 12.03.2015 (а.с.8-13).

Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п.200.1, п. 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України, в наслідок чого завищено суму від’ємного значення між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту по податковій декларації за січень 2015рік (р.19) в розмірі 173738грн.

03.04.2015 на підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення-рішення №0000301502/10633, яким позивачу зменшено розмір від’ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015р. в розмірі 173738грн. (а.с.15).

Надаючи правову оцінку правовим відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до положень пунктів 200.1, 200.2 та 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Варто відмітити, що реальність здійснення операцій між ПАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» та ТОВ «Укр мет», ТОВ «Віртус-С», ТОВ «Трубне виробництво, прогресивні технології», ТОВ «Укр Мет-північ» під сумнів ні під час перевірки, ні в ході судового засідання податковим органом не ставилась, та визнавалось, що всі первинні документи по вказаним операціям у позивача були в наявності. Єдиною підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало те, що, на думку податкового органу, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 і до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.

Однак, суд не може погодитись з такою позицією ДПІ у м. Сумах.

В пункті 23 Підрозділ 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в редакції чинній до 31.12.2014, було встановлено, що тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.

Законом від 28.12.2014 №71-VІІІ, що набрав чинності 01.01.2015, було продовжено до 1 січня 2017 року дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Згідно пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв 12.01.2011 постанову №15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість» (далі – постанова КМУ №15), в якій, визначив, що перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 №43 було також продовжено дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів до 1 січня 2015 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №136 дію вказаного режиму було продовжено до 1 січня 2017 року.

Таким чином, Законом від 28.12.2014 №71-VІІІ продовжено термін тимчасового звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів на 2017рік, а постановою КМУ №15 від 12.01.2011, з наступними змінами, підтверджено такий перелік в повному обсязі.

Системно аналізуючи вище приведені норми законодавства, суд визнає, що режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів було продовжено на 2015, а згодом на 2017 рік і тому не припиняв свого існування. Посилання податкового органу на відсутність у період з 01.01.2015 по 01.04.2015 нормативного-правового акту Уряду, який би визначав перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість, судом не приймається до уваги, оскільки в Законі від 28.12.2014 №71-VІІІ не зазначено про те, що Кабінет Міністрів України повинен знову встановити перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини у справі та досліджені докази, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №000301502/10633 від 03.04.2015 не відповідає вимогам чинного законодавства, ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

На підставі ч.1 ст. 94 КАС України на користь позивача належить стягнути за рахунок державного бюджету понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 347 грн. 49 коп. ( а.с.3)

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 03 квітня 2015 року № 0000301502110633 про зменшення Публічному акціонерному товариству "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" розміру від’ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 173738 (сто сімдесят три тисячі сімсот тридцять вісім) грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" 347,49 грн. в рахунок повернення судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

З оригіналом згідно

Суддя Л.М. Опімах