ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/1520/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі до Товариства з додатковою відповідальністю "Лічмаш-прилад", третя особа: ОСОБА_1 про визнання довідки, такою що не відповідає вимогам постанови та зобов'язання відкликати довідку, -
В С Т А Н О В И В:
12 травня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі /надалі - позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Лічмаш-прилад" /надалі - відповідач, ТДВ "Лічмаш-прилад"/, третя особа: ОСОБА_1 про визнання довідки про заробітну плату № 59/015 від 07.04.2015, виданої Товариством з додатковою відповідальністю "Лічмаш-прилад" такою, що не відповідає положенню постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011; зобов'язання відповідача відкликати довідку про заробітну плату № 59/015 від 07.04.2015, яка видана ОСОБА_1 для обчислення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що довідка про заробітну плату № 59/015 від 07.04.2015, яка видана Товариством з додатковою відповідальністю "Лічмаш-прилад", не відповідає Порядку обчислення пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011, та положенням законодавства; суми, включені до вказаної довідки, не підтверджені первинними документами.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника /а.с. 29/.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надіслав до суду письмові пояснення, у яких просив розглянути справу за його відсутності /а.с. 34-35/. У письмових поясненнях відповідачем зазначено, що при видачі довідки про заробітну плату ОСОБА_1 підприємство керувалося Постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2011 №1210, Постановою РМ СРСР від 07.05.1986 №524-156, Розпорядженням РМ СРСР від 23.05.1986 №1031-рс, Розпорядженням РМ СРСР від 17.05.1986 №964-рс, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", КЗпП УРСР, листом Деркомпраці УРСР від 23.09.1986 №136-с, листами Міністерства праці і соціальної політики України №03-3/1652-018-2 від 13.04.2001 та від 29.10.1992 №09-3751, іншими нормативними документами. Пояснює, що згідно даних нормативних документів та згідно архівної довідки Міністерства оборони України від 12.03.2008 № 41960, довідки в/ч № 61606 від 11.09.1986 р. № 857 здійснено перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 Зазначає, що у разі невірного нарахування заробітної плати без урахування деяких урядових рішень, підприємство має право провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. Розрахована таким чином заробітна плата не індексується і не виплачується, а лише враховується при обчисленні пенсій /а.с. 34-52/.
Третя особа ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін та третьої особи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що протоколом Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі від 04.06.1999 № 1/377 ОСОБА_1 призначено пенсію з 30.05.1999 /а.с. 30/.
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі від 04.07.2008 № 128772 ОСОБА_1 перераховано пенсію згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.01.2008 /а.с. 31/.
Як вбачається з матеріалів справи, під час перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі враховано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, видану Відкритим акціонерним товариством "Лічмаш-прилад" від 27.06.2008 №13 /а.с. 32/.
07.04.2015 ТДВ "Лічмаш-прилад" ОСОБА_1 видано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 59/015, в якій встановлено, що заробітна плата, яка враховується при обчисленні пенсії, складає 1698,89 /а.с. 5/.
Позивач, не погодився з вказаною довідкою № 59/015 від 07.04.2015, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом про визнання її такою, що не відповідає положенню постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011, а також просить зобов'язати відповідача відкликати довідку про заробітну плату № 59/015 від 07.04.2015, яка видана ОСОБА_1 для обчислення пенсії.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (надалі - Порядок № 1210), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 1210, на який посилається позивач, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Пунктом 2.24. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 22-1) при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу) (підпункт 2),
- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (підпункт 3).
Згідно з пунктом 2.10. Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
В силу приписів пункту 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Згідно із пунктом 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Системний аналіз наведених правових норм дає можливість дійти висновку, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, форму якої встановлено додатком № 1 до Порядку № 22-1, є документом, який видається підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією, і подається до органу Пенсійного фонду особою разом з іншими документами з метою вирішення питання про призначення (перерахунок) пенсії.
Відповідна довідка розглядається органом Пенсійного фонду, який має повноваження прийняти як рішення щодо призначення, перерахунку, пенсії, так і рішення про відмову в призначенні, перерахунку пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Таким чином, довідка про заробітну плату безпосередньо не тягне обов'язок органу Пенсійного фонду здійснити призначення, перерахунок пенсії особи, натомість підлягає розгляду та оцінці в межах передбаченої законодавством процедури.
Судом встановлено, що 15.04.2015 гр. ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі із заявою про перерахунок пенсії /а.с. 33/, до якої додав довідку про заробітну плату № 59/015 від 07.04.2015, видану ТДВ "Лічмаш-прилад" /а.с. 5/.
17.04.2015 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі проведено перевірку ТДВ "Лічмаш-прилад" щодо достовірності довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 р., виданої гр. ОСОБА_1 за № 59/015 від 07.04.2015, за результатами якої складено акт перевірки достовірності довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 222 від 17.04.2015 /а.с.11а-12/.
За результатами перевірки встановлено наступне:
- погодинна тарифна ставка по 4-му розряду на відрядних роботах з нормальними умовами праці гр. ОСОБА_1 згідно таблиці № 9 до постанови ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 12.12.997 № 842 - 0,596 крб.;
- згідно особового рахунку за 1986 р. гр. ОСОБА_1 нараховано заробітну плату: за 22 робочі дні квітня всього - 313,41 крб., в т.ч. вид оплати 01-"сдельная оплата"-189,41 крб., вид оплати 35 - "13-я з/плата" - 124,00 крб.; за 21 робочих днів травня нараховано всього - 252,45 крб, в т.ч. вид оплати 01-"сдельная оплата"-179,08 крб., вид оплати 31- "премия сдельщикам" - 73,37 крб.;
- в організації є завірена копія архівної довідки виданої галузевим державним архівом Міністерства оборони України від 12.03.2008 №41960 по архівних документах в/ч № 61606 про те, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС за період з 01.06.1986 р. по 11.09.1986 р. та копія довідки від 11.09.1986 р. № 857, видана в/ч № 61606 про знаходження на учбових зборах ОСОБА_1 з 01.06.1986 р. по 11.09.1986 р.;
- премія відповідно до п.п. 4 п. 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 в розмірі до 60% тарифної ставки (окладу) в 1986 р. не нарахована і не виплачена, вона донарахована згідно "Відомості (особового рахунку) по донарахуванню та виплаті заробітної плати за роботу в зоні відчуження при ЛНА на ЧАЕС" від 07.04.2015.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі від 24.04.2015 № 162, за результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_1, поданої 15.04.2015 на перерахунок пенсії з більшого заробітку згідно довідки про заробіток від 07.04.2015 № 59/015, виданої ТДВ "Лічмаш-прилад", відмовлено гр. ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 15.04.2015 та довідки про заробітну плату, виданої ТДВ "Лічмаш-прилад" від 07.04.2015 № 59/015 /а.с. 18-19/.
З огляду на викладене, на час розгляду даної справи, довідка ТДВ "Лічмаш-прилад" про заробітну плату від 07.04.2015 № 59/015, не має жодних правових наслідків для позивача, не порушує його права чи інтереси, не впливає на його повноваження.
У пункті 8 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивача визначено як особу, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Згідно частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З аналізу норм Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що судовому захисту підлягають лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів Кодексу адміністративного судочинства України підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод, однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу .
При цьому слід зазначити, що неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливості реалізації її законного права та/або виникнення додаткового обов'язку.
З огляду на те, що довідка від 07.04.2015 № 59/015 після прийняття рішення про відмову у перерахунку пенсії від 24.04.2015 № 162 не створює для позивача жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав, та безпосередньо не породжує для позивача будь-яких обов'язків, суд приходить до висновку про відсутність порушених прав, а відтак і відсутність об'єкту і підстав судового захисту.
Враховуючи наведене, позовні вимоги про визнання довідки про заробітну плату № 59/015 від 07.04.2015, виданої Товариством з додатковою відповідальністю "Лічмаш-прилад" такою, що не відповідає положенню постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 та про зобов'язання відповідача відкликати довідку про заробітну плату № 59/015 від 07.04.2015, яка видана ОСОБА_1 для обчислення пенсії, - є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі до Товариства з додатковою відповідальністю "Лічмаш-прилад", третя особа: ОСОБА_1 про визнання довідки, такою що не відповідає вимогам постанови та зобов'язання відкликати довідку - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 08 червня 2015 року.
Суддя С.С. Сич