ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" червня 2015 р. Справа № 809/1279/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Черепія П.М.
суддів: Кафарського В.В.,
Боршовського Т.І.,
при секретарі судового засідання Мули Х.О.,
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Левченка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
до відповідача: Міністерства внутрішніх справ України
про зобов"язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИЛА:
24.03.2015 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (надалі - відповідач) про зобов"язання розглянути звернення від 03.11.2014 року.
19.05.2015 року від позивача на адресу суду поступило клопотання про уточнення та зміну позовних вимог, в якій він просить визнати незаконною бездіяльність МВС України щодо розгляду його письмових звернень від 03.11.2014 року та від 24.12.2014 року. (а.с. 39).
В поданому клопотанні від 25.05.2015 року про збільшення позовних вимог ОСОБА_2 просить зобов'язати МВС України розглянути його письмове звернення від 13.02.2015 року. (а.с. 65).
Позивач в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав викладених в адміністративному позові та клопотаннях про уточнення, зміну та про збільшення позовних вимог. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, щодо задоволення адміністративного позову заперечив з підстав наведених в письмовому запереченні, що долучене до матеріалів справи. (а.с. 42 - 43).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 40 Конституції України передбачає, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Закон України "Про звернення громадян" (надалі - Закон) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Статтею 1 Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до статті 3 Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. При цьому скаргою є звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішенням державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Порядок звернення громадян передбачений статтею 5 Закону, відповідно до якої звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Судом встановлено, що 03.11.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Міністра внутрішніх справ України, Президента України, Генерального прокурора України із заявою перевірити та дати юридичну оцінку порушенням в оплаті праці сектором медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області. (а.с. 46 - 49).
Приписами статті 7 Закону передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Адміністрація Президента України та Генеральна прокуратура України встановивши, що питання, викладені ОСОБА_2 в зверненні від 03.11.2014 року не відносяться до їхньої компетенції, скерували його за належністю до Міністерства внутрішніх справ України з вимогою щодо організації проведення відповідної перевірки, вжиття заходів згідно чинного законодавства та інформування заявника у встановлені строки, що підтверджується листами № 22/057576-09 від 10.11.2014 року та № 19-р від 07.11.2014 року. (а.с. 47, 49).
Згідно положень статті 20 Закону, звернення розглядається і вирішується у термін не більше одного місяця від дня його надходження. Проте якщо питання у ньому не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо у місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
На заяви позивача йому надана відповідь викладена в листі № 15/2-Д-574, 15/2-Д-589, 15/2-Д-596, 15/2-Д-597 від 05.12.2014 року, яку підписав заступник директора Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України Лихолат О.І. (а.с. 16 - 17).
Оскільки відповідь позивача ОСОБА_2 не задовільнила, він 24.12.2014 року надіслав заяву заступнику директора Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України Лихолату О.І., в якій просив провести повторну перевірку і дати юридичну оцінку фактам, які були викладені в заявах від 03.11.2014 року. (а.с. 19).
На заяву ОСОБА_2 від 24.12.2014 року, заступник директора Департаменту Лихолат О.І. повідомив позивача листом № 15/2-Д-672,676 про те, що на порушені питання надано ґрунтовне роз'яснення листом ДФЗБО МВС України №№ 15/2-Д-574, 15/2-Д-589, 15/2-Д-596, 15/2-Д-597 від 05.12.2014 року. (а.с. 58).
13.02.2015 року позивачем направлено звернення директору Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України Тахтаю О.В. щодо нерозгляду його заяви від 24.12.2014 року. (а.с. 69).
25.02.2015 року листом № 15/2-Д-67 заступник директора Департаменту Лихолат О.І. повідомив позивача про те, що відповідно до вимог статті 8 ЗУ "Про звернення громадян" не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті. (а.с. 64).
Абзацом 7 статті 19 Закону визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Відповідно до абзацу 2 статті 8 Закону, не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.
Таким чином колегія суддів встановила, що заяви ОСОБА_2 від 03.11.2014 року, 24.12.2014 року та 13.02.2015 року відповідачем розглянуті з додержанням вимог, встановлених ЗУ "Про звернення громадян" і на них дана відповідь, про що не заперечує сам позивач, однак, із змісом відповідей не погоджується.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий суддя: Черепій П.М.
Судді: Кафарський В.В.
Боршовський Т.І.
Постанова складена в повному обсязі 08.06.2015 року.