ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2015 року м.Житомир справа № 806/1853/15
час прийняття: 12 год. 15 хв. категорія 8.3.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сичової О.П.,
секретар судового засідання Шевчук Т.А.,
за участю: представника позивача Ратушного С.М.,
представника відповідача Зеленової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. №0003541501,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просило визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 30 квітня 2015 року №0003541501. В обгрунтування позову зазначає, що заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість за січень 2015 року на суму 373530,00 грн. через врахування в цій сумі від'ємного значення грудня 2014 року шляхом уточнюючого розрахунку не відбулось, оскільки товариством правомірно на підставі п. "в" п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України було задекларовано від'ємне значення в податкові декларації за січень 2015 року шляхом подання уточнюючого розрахунку до цієї декларації з відображенням значення за рядком 20.1 значення рядка 24 декларації попереднього звітного періоду.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив в його задоволенні відмовити з підстав зазначених в письмових запереченнях проти адміністративного позову.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.
Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" як платник податків перебуває на обліку в Коростенській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
17 квітня 2015 року посадовою особою Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області було проведено камеральну перевірку податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" з податку на додану вартість, а саме уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, який був поданий до контролюючого органу 18.03.2015 року за вх. №9042369001 до звітного січня 2015 року.
Перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" вимог п.7 розділу VI "Порядок заповнення уточнюючого розрахунку" Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 та вимог п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України в результаті чого встановлено заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного періоду та сплачується до державного бюджету на 373530,00 грн. по уточнюючому розрахунку від 18.03.2015 року за вх.№9042369001 поданому до звітного січня 2015 року.
За результатами перевірки було складено акт від 17.04.2015 року №400/15-3/37678031 на підставі якого Коростенською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.04.2015 року №0003541501, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 563295,00 грн., в т.ч. 373530,00 грн. - за основним платежем та 186765,00 грн. - за штрафними санкціями.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням рішення Товариство з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" звернулося з вказаним позовом до суду.
В судовому засіданні встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" до податкового кредиту за звітний січень 2015 року було включено податкові накладні з датою виписки - грудень 2014 року по 22 контрагентах- постачальниках на загальну суму податку на додану вартість в розмірі 554011,00 грн.
Однак, з 01 січня 2015 року набрав законної сили Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" відповідно до якого втратила чинність норма, згідно з якою у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігалося за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Узагальнюючою консультацією від 17.02.2015 року № 5292/7/99-99-19-03-02-17 Державна фіскальна служба України надала роз'яснення, що всі податкові накладні, складені в звітних податкових періодах 2014 року, можуть бути включені до складу податкового кредиту не пізніше грудня 2014 року (за умови дотримання інших вимог Кодексу щодо формування податкового кредиту).
Платники, які не включили податкові накладні, складені до 1 січня 2015 року, до складу податкового кредиту відповідних періодів, можуть реалізувати своє право на формування податкового кредиту шляхом подання уточнюючих розрахунків за відповідні звітні періоди з урахуванням вимог пункту 198.2 статті 198 розділу V Кодексу. Зазначене стосується податкових накладних, складених до 1 січня 2015 року, як в електронному, так і паперовому вигляді, як зареєстрованих в ЄРПН, так і тих, що за правилами, діючими до цієї дати, не підлягали реєстрації в ЄРПН.
У зв'язку із зазначеним Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" на виправлення вищезазначеної помилки було подано уточнюючий розрахунок за №9042367629 до декларації за грудень 2014 року, згідно якого збільшено податковий кредит грудня 2014 року на 554011,00 грн. та було подано уточнюючий розрахунок за №9042369001 до декларації за січень 2015 року, згідно якого зменшено податковий кредит січня 2015 року на 554011,00 грн.
Судом встановлено, що за наслідком уточнення податкової декларації за грудень 2014 року шляхом збільшення податкового кредиту на 554011,00 грн. відбулося формування показника від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту грудня 2014 року в розмірі 373530,00 грн. та відповідно в цій сумі були уточнені позивачем рядки 19, 22, 23, 23.3, 24 податкової декларації за грудень 2014 року.
Відповідно до статті 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1).
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2)
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.4)
Пунктом 7 розділу VI "Порядок заповнення уточнюючого розрахунку" Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 передбачено, що:
- у разі виправлення значення рядка 24 декларації за звітні (податкові) періоди до 01 лютого 2015 року значення графи 6 рядка 24 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 29 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок;
- у разі якщо виправлення значення рядка 24 у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Такий уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці четвертому або п'ятому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу;
- у разі якщо виправлення значення рядка 24 у майбутніх звітних періодах впливало на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 24 декларації впливало на значення рядка 25 чи рядка 23. Такі уточнюючі розрахунки можуть бути подані лише у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу.
Відповідно до пп. 7 п. 5 розд. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966, сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22.1 + рядок 23.3), відображається у рядку 24 та переноситься до рядка 20.1 наступного звітного (податкового) періоду.
Оскільки позивач уточнюючим розрахунком відобразив в податковій декларації за грудень 2014 року суму 373530,00 грн. в рядку 23.3, суд приходить до висновку, що ним правомірно відображено, шляхом подання уточнюючого розрахунку, в податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року в рядку 20.1 суму 373530,00 грн.
Доказів встановлення порушень відображення рядка 23.3 в податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року, шляхом подачі відповідного уточнюючого розрахунку, контролюючим органом не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що висновок відповідача про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" вимог п.7 розділу VI "Порядок заповнення уточнюючого розрахунку" Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 та вимог п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України в результаті чого встановлено заниження суми податку на додану вартість є неправомірним, а спірне податкове повідомлення - рішення слід скасувати.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позовні вимоги задоволити.
Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 30.04.2015 р. №0003541501.
Відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Перша логістична компанія" 487,20 грн. сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 09 червня 2015 р.