Постанова № 44691845, 08.06.2015, Енергодарський міський суд Запорізької області

Дата ухвалення
08.06.2015
Номер справи
316/1162/15-а
Номер документу
44691845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 316/1162/15-а

Провадження № 2-а/316/49/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2015 м.Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області

в складі головуючого - судді: Курач І.В.,

при секретарі: Черкашиній О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Енергодар Запорізької області справу за адміністративним позовом прокурора м. Енергодар до Енергодарської міської ради Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Енергодарський навчально - виховний комплекс № 1 Енергодарської міської ради Запорізької області про визнання незаконною бездіяльності Енергодарської міської ради та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача з вищезазначеним позовом.

Позовні вимоги мотивував тим, що прокуратурою міста під час опрацюванням інформації, наданої ВДАІ з обслуговування м. Енергодара ГУМВС України в Запорізькій області від 12.05.2015 року за № 73/5-208 щодо проведення комісійного обстеження вулично-шляхової мережі, яка проходить біля загальноосвітніх навчальних закладів в м.Енергодар, встановлено наступне.

Відповідно до акту обстеження, проведеного ВДАІ з обслуговування м. Енергодара ГУМВС України в Запорізькій області 12.05.2015 року, ділянка вулично-шляхової мережі в м. Енергодар, яка є прилеглою до Енергодарського навчально-виховного комплексу №1 Енергодарської міської ради Запорізької області, не обладнана дорожнім знаком в обох напрямках руху 1.33 «Діти».

Відповідно до п.2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Відповідно до пп.1.33 п.1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п.10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» повинен установлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги.

Відповідно до п. 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012, дорожні знаки - вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.

Згідно з вимогами п.4.2.3. ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» у разі зносу поздовжньої розмітки по площі її елементів більше ніж 30 % дорожня розмітка повинна бути відновлена.

Однак, відповідно до зазначеного акту обстеження у порушення вищевказаних вимог законодавства розмітка та пішохідний перехід по пр. Енергетиків у м. Енергодарі біля Енергодарського навчально-виховного комплексу №1 Енергодарської міської ради Запорізької області не оновлені.

Статтею 6 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху, зокрема, належить: виконання вимог законодавства та рішень органів виконавчої влади про дорожній рух і його безпеку; розробка, затвердження та реалізація міських і районних програм розвитку дорожнього руху та його безпеки; формування міських і районних фондів, у тому числі позабюджетних, для фінансування програм і окремих заходів, спрямованих на розвиток дорожнього руху та його безпеки; керівництво та контроль за діяльністю підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання за виконанням вимог законодавства, рішень органів державної виконавчої влади про дорожній рух і його безпеку; здійснення та фінансування заходів, пов'язаних із профілактикою дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Всупереч вищенаведеним вимогам законодавства Енергодарською міською радою не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до Енергодарського навчально-виховного комплексу №1 Енергодарської міської ради Запорізької області території.

Статтею 16 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов'язками органів місцевого самоврядування щодо управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про автомобільні дороги» органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, зокрема, відповідають за стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів; розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об'єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв.

Статтею 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що одним із повноважень міської ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту шляхів місцевого значення.

Відповідно до інформації, наданої Енергодарським навчально-виховним комплексом №1 Енергодарської міської ради Запорізької області від 15.05.2015 року, на прилеглій до Енергодарського НВК №1 ділянці дороги не забезпечено безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів.

Бездіяльність Енергодарської міської ради ставить під загрозу права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, які закріплені в ст.ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України, а також грубо порушує вимоги ст.19 Закону України «Про автомобільні дороги», ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.6 Закону України «Про дорожній рух».

Згідно із ч.2 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Україною 27.02.1991 року, держави-учасниці Конвенції зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження, а тому позов прокурора в даному випадку поданий з метою усунення порушених прав дітей.

Таким чином, бездіяльність відповідача призводить до порушення прав дітей на безпеку в широкому розумінні (захист життя, здоров'я, конституційних прав), що полягає у невиконанні Енергодарською міською радою обов'язків щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міста, утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів.

Враховуючи, що дотримання правил безпеки дорожнього руху є вирішальним чинником зменшення та профілактики травматизму, а також з метою недопущення порушення конституційних прав дітей на безпеку життя та здоров'я, запобігання реальним загрозам виникнення дорожньо-транспортних подій, прокурором прийнято рішення про звернення з позовом до суду.

Просить суд: - Визнати незаконною бездіяльність Енергодарської міської ради Запорізької області з питань незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до Енергодарського навчально-виховного комплексу №1 Енергодарської міської ради Запорізької області ділянці дороги; - Зобов'язати Енергодарську міську раду Запорізької області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до Енергодарського навчально-виховного комплексу №1 Енергодарської міської ради Запорізької області, дорожнім знаком в обох напрямках руху 1.33 «Діти», оновлення розмітки та пішохідного переходу відповідно до п.4.2.3. ДСТУ 3587-97.

В судовому засіданні прокурор, який бере участь у справі - Слугіна О.О., вимоги, викладені в позовній заяві підтримала в повному обсязі, просить суд їх задовольнити. Надала пояснення відповідно до тексту позовних вимог.

Представник відповідача - Енергодарської міської ради, що діє на підставі довіреності - Дробот І.С., позовні вимоги визнав в повному обсязі не заперечує проти їх задоволення.

Представник Енергодарського навчально - виховного комплексу № 1 Енергодарської міської ради Запорізької області - директор Крамаренко Т.В. вимоги прокурора підтримала.

Вислухавши доводи сторін, дослідив матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Дані обставини виникли протягом розгляду конкретної адміністративної справи.

Крім того, вимоги прокурора доводяться наступними доказами : - інформацією, наданою ВДАІ з обслуговування м. Енергодара ГУМВС України в Запорізькій області від 12.05.2015 року за № 73/5-208 щодо проведення комісійного обстеження вулично-шляхової мережі, яка проходить біля загальноосвітніх навчальних закладів в м.Енергодар ( а.с. 4); - актом обстеження, проведеного ВДАІ з обслуговування м. Енергодара ГУМВС України в Запорізькій області 12.05.2015 року, ділянка вулично-шляхової мережі в м. Енергодар, яка є прилеглою до Енергодарського навчально-виховного комплексу №1 Енергодарської міської ради Запорізької області, не обладнана дорожнім знаком в обох напрямках руху 1.33 «Діти» ( а.с. 5).

Тобто вимоги прокурора є законними, обґрунтованими, не оспорюють ся стороною відповідача, тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.16,19 закону України « Про автомобільні дороги», ст.. 31 закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 6 закону України « Про дорожній рух», ст. ст.18, 159, 160,161-163,181,186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Енергодарської міської ради Запорізької області з питань незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до Енергодарського навчально-виховного комплексу №1 Енергодарської міської ради Запорізької області ділянці дороги.

Зобов'язати Енергодарську міську раду Запорізької області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до Енергодарського навчально-виховного комплексу №1 Енергодарської міської ради Запорізької області, дорожнім знаком в обох напрямках руху 1.33 «Діти», оновлення розмітки та пішохідного переходу відповідно до п.4.2.3. ДСТУ 3587-97.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І. В. Курач