КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/20510/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Бабенко К.А
У Х В А Л А
Іменем України
04 червня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Василенка Я.М., Кузьменка В.В., секретаря Чепурко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Закритого акціонерного товариства "Пивоварня Москва-Ефес" на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства "Пивоварня Москва-Ефес" до Служби безпеки України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за участю Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача - Дочірнього підприємства "Дрінкс Україна", на стороні Відповідача - Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві про визнання незаконними дій, скасування Подання, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 квітня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеними судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Позивача та Відповідача - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Між Позивачем, як Постачальником, та Дочірнім підприємством «Дрінкс Україна», як Покупцем, укладено Контракт №804/M/UA-2011 від 19 листопада 2010 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.7-14), та відповідно до пп. 1.1. п. 1. якого, Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця пивну продукцію (надалі - Товар), а Покупець зобов'язується прийняти та сплатити за Товар грошову суму в розмірі та порядку, передбаченому даним Контактом.
Як вбачається з Подання Відповідача - Служби безпеки України, яке оформлено листом, від 31 жовтня 2014 року №8/1/2-16102 «Щодо застосування спеціальної санкції до суб'єкта ЗЕД», копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.102-103), ним, у ході здійснення заходів, спрямованих на захист інтересів держави у зовнішньоекономічній сфері, отримано інформацію щодо порушення Дочірнім підприємством «Дрінкс Україна» та Позивачем вимог чинного законодавства України. Дочірнє підприємство «Дрінкс Україна» протягом 2013 року імпортувало на територію України харчовий продукт (пиво солодове) від Позивача на суму понад 552 тис. грн., що не відповідає вимогам чинного законодавства України в частині нанесення маркування, а також відповідності технічним регламентам України (Лист Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві №07-14-12/159 від 18.08.2014 року). Зокрема, імпортований продовольчий товар (пиво «Голд Майн Бир») не мають відповідного маркування, а етикування не відповідає вимогам ст.ст. 15, 19 Закону України «Про захист прав споживачів», частини першої ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а також п. 17 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року №833, п.п. 11, 13 Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 11.07.2003 року №185 та п.п. 4, 6 Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів, затверджених Наказом Держспоживстандарту України від 28.10.2010 року №487. Таким чином, зазначеними підприємствами порушено вимоги ст. 40 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» від 23 грудня 1997 року №771/97-ВР (надалі - Закон №771/97-ВР) в частині дотримання законодавчо визначеним вимогам маркування товарів та відповідності технічним регламентам. Ввезення та подальша реалізація харчових продуктів, які не відповідають вимогам маркування або відповідності технічним регламентам може завдати шкоди життю та здоров'ю людей, як наслідок, створити передумови для виникнення загрози національним інтересам і національній безпеці України в продовольчій сфері. З урахуванням викладеного, з метою недопущення створення загрози національним інтересам України, на підставі частини другої ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16 квітня 1991 року №959-XII (надалі - Закон №959-XII) Відповідач - Служба безпеки України звернувся до Відповідача - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за порушення ст. 17 Закону №959-XII та ст. 40 Закону №771/97-ВР застосувати спеціальні санкції до Позивача у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, а до Дочірнього підприємства «Дрінкс Україна» - у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.
Наказом Відповідача - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності» від 25 листопада 2014 року №1385, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.121-124), за порушення ст. 40 Закону №771/97-ВР у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності, зазначених у додатку до цього наказу, зокрема до Позивача.
Позивачем в адміністративному позові зазначено, що передумовою оформлення Відповідачем - Службою безпеки України зазначеного Подання є прийняття Третьою особою - Інспекцією з питань захисту прав споживачів у м. Києві Постанови про накладення стягнень №000079 від 29.10.2014 року. Так, у квітні 2014 року нею проведено перевірку стану дотримання законодавства про захист прав споживачів ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» (ф/м/в/д: м. Київ, вул. Горького (Антоновича), 176; м/з ю/о: м. Київ, пр-т. Московський, 15-А), за результатами якої оформлено відповідний Акт №000167 від 08.04.2014 року та, зокрема, встановлено факт допущення до продажу та реалізації харчових продуктів, а саме пива під знаком для товарів та послуг «Голд Майн Бір» (Світле) (виробником якого є Позивач), етикетування яких не відповідає вимогам ст. 38 Закону №771/97-ВР та ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» (у маркуванні зазначеного харчового продукту жодну інформацію не зазначено українською мовою).
Відповідно до частин першої, другої ст. 37 Закону №959-XII, за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України; застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій; тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки; санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Згідно з частиною третьою ст. 37 Закону №959-XII, подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Відповідно до частини шостої цієї ж статті, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Згідно з частиною другою ст. 8 Закону України «Про основи національної безпеки України» від 19.06.2003 року №964-IV, основними напрямами державної політики з питань національної безпеки України є, зокрема забезпечення продовольчої безпеки; захист внутрішнього ринку від недоброякісного імпорту - поставок продукції, яка може завдавати шкоди національним виробникам, здоров'ю людей та навколишньому природному середовищу.
Порядок взаємодії Міністерства економіки України та Служби безпеки України з питань застосування спеціальних санкцій, затверджений Наказом Міністерства економіки України, Служби безпеки України від 8 листопада 2006 року №229/712, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1234/13108 (надалі - Порядок), визначає процедуру підготовки підрозділами Центрального управління та регіональними органами Служби безпеки України (далі - СБУ) подання про застосування (скасування, зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій до Міністерства економіки України (далі - Мінекономіки), розгляду цих подань Мінекономіки та передачі ним наказів про застосування (скасування, зміну виду, тимчасове зупинення дії) спеціальних санкцій до СБУ.
Відповідно до пп.пп. 2.1., 2.3. п. 2 Порядку, СБУ на підставі відповідних матеріалів, які свідчать про порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язаних із ним законів України, готуються подання до Мінекономіки про застосування спеціальних санкцій; вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, визначається СБУ в залежності від змісту правопорушення згідно із вимогами статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що в оскаржуваних діях Відповідача - Служби безпеки України щодо направлення Подання від 31.10.2014 року №8/1/2-16102 ознаки протиправності відсутні та він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» від 23.12.1997 року №771/97-ВР, забороняється імпорт харчових продуктів, які є небезпечними, непридатними до споживання, неправильно маркованими або такими, що не відповідають технічним регламентам або санітарним заходам.
Відповідно до пп. 1.1. п. 1. Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого Наказом Міністерства економіки України 17.04.2000 року №52, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 травня 2000 року за №260/4481 (надалі - Положення), спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Згідно з пп.1.2. п. 1. Положення, санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно до пп. 3.1. п. 3 Положення, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції.
Таким чином, виявивши порушення вимог законодавства суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, уповноважені органи, мають право звертатись із поданням про застосування спеціальних санкцій; у свою чергу Мінекономрозвитку України, отримавши відповідне подання, яке відповідає вимогам Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", не має підстав для відмови у розгляді чи відхилення такого подання.
Як встановлено судом першої інстанції, Подання Відповідача - Служби безпеки України від 31 жовтня 2014 року №8/1/2-16102 «Щодо застосування спеціальної санкції до суб'єкта ЗЕД» відповідає вимогам частини третьої ст. 37 Закону №959-XII та містить наступні дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
З огляду на викладене, враховуючи наявність належним чином оформленого Подання Відповідача - Служби безпеки України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржений Позивачем Наказ Відповідача - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України є правомірними.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Пивоварня Москва-Ефес" залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 квітня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено у повному обсязі 08.06.2015 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Василенко Я.М.
Кузьменка В.В.
.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Василенко Я.М.
Кузьменко В. В.