Постанова № 44678811, 28.05.2015, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2015
Номер справи
821/1201/15-а
Номер документу
44678811
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1201/15-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Вітічак О.Р.,

за участю:

представників позивача - Смирнова О.В., Красікова Г.О.,

представника відповідача - Яцемирського С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСТ-ЕНЕРГО" до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Херсонській області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтохімічна компанія "Матрапак-Україна", Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОСТ-ЕНЕРГО" (далі - позивач, ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО") звернулося з позовом до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Херсонській області (далі - відповідач, Генічеська ОДПІ), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтохімічна компанія "Матрапак-Україна", Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Генічеської ОДПІ щодо не внесення та не відображення показників податкової звітності ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" в електронну базу даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДФС України", в інформаційну базу даних "Податковий блок" та "Систему автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДФС України" та інших електронних інформаційних баз даних сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" в податковій декларації з податку на додану вартість з додатками за березень 2014 року, яка була подана 25.04.2014 р. за № 2530 до Євпаторійської ОДПІ;

- зобов'язати Генічеську ОДПІ внести та відобразити показники податкової звітності ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" в електронну базу даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДФС України", в інформаційну базу даних "Податковий блок" та "Систему автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДФС України" та інших електронних інформаційних баз даних сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" в податковій декларації з податку на додану вартість з додатками за березень 2014 року, яка була подана 25.04.2014 р. за № 2530 до Євпаторійської ОДПІ.

Свої вимоги мотивує тим, що підприємство мало місце реєстрації в Автономній Республіці Крим та перебувало на податковому обліку в Євпаторійській ОДПІ. Будучи платником податку на додану вартість та у зв'язку з окупацією Автономної Республіки Крим, внаслідок чого контролюючий орган з квітня 2014 року не приймав податкову звітність в електронному вигляді, ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" подало до Євпаторійської ОДПІ декларацію з податку на додану вартість за березень 2014 року на паперових носіях, яку прийнято 25.04.2014 р. за № 2530. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" та додатку № 2 до цієї постанови, яким визначено перелік територіальних органів Міндоходів, які реорганізуються, Євпаторійську ОДПІ ГУ Міндоходів в Автономній Республіці Крим реорганізовано шляхом приєднання до Генічеської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області. Таким чином, відповідно до цієї постанови податкові справи платників податків були передані з Євпаторійської ОДПІ до Генічеської ОДПІ, а тому саме на Генічеську ОДПІ покладається обов'язок та відповідальність за внесення відомостей до електронних баз даних. Однак відповідачем показники податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2014 року не були внесені до електронних баз.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити з вказаних підстав.

Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, вказавши на те, що податкова звітність ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" з Євпаторійської ОДПІ до Генічеської ОДПІ не передавалася, а тому відповідачем жодним чином не порушувалися права та інтереси позивача. Просить відмовити в задоволенні позову.

Від представників третіх осіб надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Статтею 15 ПК України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно пп.16.1.1, 16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п.п.49.1, 49.2 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Згідно п.49.3 ст.49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Приписами п.49.4 ст.49 ПК України (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.49.8 ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Згідно п.49.9 ст.49 ПК України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Отже, процедура прийняття податкової декларації полягає у вчиненні посадовою особою контролюючого органу фактичних дій із: 1) перевірки наявності та достовірності заповнення обов'язкових реквізитів, передбачених п.п.48.3, 48.4 ст.48 ПК України; 2) реєстрації податкової декларації у день її отримання контролюючим органом.

Судом встановлено, що ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" було зареєстроване за адресою: Автономна Республіка Крим, м.Євпаторія, смт.Новоозерне, вул.Адмірала Кантури, б.2, та перебувало на обліку як платник податку на додану вартість з 12.07.1999 р. у Євпаторійській ОДПІ ГУ Міндоходів в Автономній Республіці Крим.

У зв'язку з окупацією Автономної Республіки Крим, внаслідок чого контролюючий орган з квітня 2014 року не приймав податкову звітність в електронному вигляді, ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" подало до Євпаторійської ОДПІ декларацію з податку на додану вартість за березень 2014 року на паперових носіях, яку прийнято 25.04.2014 р. за № 2530, про що свідчить відповідна відмітка (штамп) Євпаторійської ОДПІ на декларації.

Процедура перенесення інформації з документів податкової звітності до електронних баз контролюючих органів визначена Методичними рекомендаціями щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затвердженими наказом ДПА України від 14.06.2012 р. № 516.

Згідно п.5.1 Методичних рекомендацій обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом приймання та обробки податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію.

Положеннями п.5.4 Методичних рекомендацій визначено, що за відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків на паперових (електронних) носіях, несуть відповідальність підрозділи, що приймають податкову звітність.

Відповідно до п.5.6 Методичних рекомендацій імпорт до АІС "Облік податків і платежів" інформації про грошові зобов'язання, самостійно визначені платником податків, виконується підрозділом прогнозування, аналізу, обліку та звітності на підставі реєстрів нарахованих сум.

З аналізу вказаних правових норм слідує, що наслідком прийняття податкової декларації є вчинення контролюючим органом дій по відображенню показників декларації в автоматизованій системі "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДФС України", електронної бази АІС "Податковий блок" та до облікової картки платника податків в розрізі контрагентів, задекларованих позивачем показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Між тим, показники податкової декларації ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" з податку на додану вартість за березень 2014 року, яку прийнято Євпаторійською ОДПІ, не відображені у відповідних електронних базах контролюючого органу.

Суд зазначає, що жодних підстав не відображення показників податкової звітності позивача в електронних базах, окрім обставин, які не залежать від ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" (окупація Автономної Республіки Крим, внаслідок чого Євпаторійська ОДПІ не мала доступу до електронних баз), у судовому засіданні не встановлено. Даний факт не заперечується і Генічеською ОДПІ, представник якої у судовому засіданні також підтвердив, що саме Євпаторійська ОДПІ повинна була перенести показники податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2014 року до електронних баз контролюючого органу.

Суд критично відноситься до тверджень відповідача про необґрунтованість позовних вимог ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" у зв'язку з тим, що позивачем до Генічеської ОДПІ не подавалася декларація з податку на додану вартість за березень 2014 року, а тому відповідач не може нести відповідальність за Євпаторійську ОДПІ, з наступних підстав.

Як вже зазначалося, декларація з податку на додану вартість ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" за березень 2014 року прийнята Євпаторійською ОДПІ 25.04.2014 р. за № 2530, яка і повинна була перенести показники податкової звітності до відповідних електронних баз. Однак внаслідок окупації Автономної Республіки Крим Євпаторійська ОДПІ з квітня 2014 року не мала доступу до відповідних електронних баз.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" та додатку № 2 до цієї постанови, яким визначено перелік територіальних органів, які реорганізуються, Євпаторійську ОДПІ ГУ Міндоходів в Автономній Республіці Крим реорганізовано шляхом приєднання до Генічеської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області.

Тобто, в даному випадку ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" заявлено позовні вимоги до Генічеської ОДПІ як до правонаступника Євпаторійської ОДПІ, а згідно п.5.1 Методичних рекомендацій обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом приймання та обробки податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію.

Що стосується тверджень третьої особи (ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м.Києві) про те, що ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" не є платником податку на додану вартість, а тому відсутні підстави для внесення показників податкової декларації з податку на додану вартість до електронних баз, суд зазначає наступне.

Дійсно, на підставі п.3 наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 р. № 1130 "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" та рішення Генічеської ОДПІ від 01.12.2014 р. № 1-П ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" анульовано свідоцтво платника податку на додану вартість № 200093802 у зв'язку з тим, що позивач станом на 31.05.2014 р. мав місцезнаходження та перебував на обліку у контролюючому органі - Євпаторійській ОДПІ, на території Автономної Республіки Крим.

13.03.2015 р. позивачем змінено місцезнаходження з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим на материкову частину України, що належить до адміністративної одиниці Печерського району м.Києва.

Положеннями п.5.15 Порядку реєстрації платників податку на додану вартість визначено, що відновлення реєстрації особи, якій з 01 червня 2014 року анульовано реєстрацію як платника ПДВ у зв'язку з її місцезнаходженням (місцем проживання) та перебуванням на обліку в контролюючому органі на території Автономної Республіки Крим або міста Севастополя станом на 31 травня 2014 року, здійснюється на підставі реєстраційної заяви з позначкою "відновлення реєстрації", поданої до відповідного контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про зміну місцезнаходження (місця проживання) або з дати завершення строку тимчасової окупації. Датою реєстрації особи платником ПДВ (у тому числі датою реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування), яка вноситься до Реєстру, є дата, що відповідає даті здійснення запису у Реєстрі про таке відновлення.

З матеріалів справи слідує, що ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" на виконання вказаних вимог Порядку подано до контролюючого органу реєстраційну заяву платника податку на додану вартість ф.1-ПДВ з позначкою "відновлення реєстрації", завірені копії виписки з ЄДР, свідоцтва платника ПДВ № 200093802.

Згідно витягу № 1526554503139 з реєстру платників податку на додану вартість ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" з 25.03.2015 р. поновлено в якості платника податку на додану вартість.

Також суд критично відноситься до доводів відповідача щодо відсутності технічної можливості для внесення даних податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2014 року до електронних податкових баз, оскільки:

- по-перше, як вже зазначалося, Євпаторійську ОДПІ реорганізовано шляхом приєднано до Генічеської ОДПІ і згідно п.5.1 Методичних рекомендацій обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом приймання та обробки податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію;

- по-друге, фактична можливість Генічеської ОДПІ щодо здійснення будь-яких дій як органу обліку платника податків (позивача) підтверджується тим, що відповідач приймає відповідні рішення та складає документи стосовно ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО", зокрема, рішення від 01.12.2014 р. № 1-П про анулювання реєстрації платника ПДВ, акти звірки розрахунків від 09.04.2015 р. №№ 9755-20, 9737-20, 9739-20, 9753-20, 9747-20, 9741-20, 9735-20, 9745-20, 9751-20, 9743-20.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО", а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби у Херсонській області щодо не внесення та не відображення показників податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСТ-ЕНЕРГО" в електронну базу даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДФС України", в інформаційну базу даних "Податковий блок" та "Систему автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДФС України" та інших електронних інформаційних баз даних сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" в податковій декларації з податку на додану вартість з додатками за березень 2014 року, яка була подана 25.04.2014 р. за № 2530 до Євпаторійської ОДПІ.

Зобов'язати Генічеську об'єднану державну податкову інспекції Державної фіскальної служби у Херсонській області внести та відобразити показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСТ-ЕНЕРГО" в електронну базу даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДФС України", в інформаційну базу даних "Податковий блок" та "Систему автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДФС України" та інших електронних інформаційних баз даних сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ "ОСТ-ЕНЕРГО" в податковій декларації з податку на додану вартість з додатками за березень 2014 року, яка була подана 25.04.2014 р. за № 2530 до Євпаторійської ОДПІ.

Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСТ-ЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ) судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 02 червня 2015 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 8