ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/372/15-a
"29" травня 2015 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Шаблій Ю.П.
за участю:
представників позивача - Кислого А.С., Старкова І.О.
представника відповідача - Олексюка Р.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Мегаполіс Україна"
до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0004312203 від 25.09.2014 року, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Мегаполіс Україна" звернулася до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0004312203 від 25.09.2014 року.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з мотивів викладених в позовній заяві та додаткових поясненнях, просили позов задовольнити.
В обґрунтування позовних вимог TOB "ТК "Мегаполіс - Україна" зазначено, що висновки акту перевірки не відповідають фактичним обставинам справи, зокрема, в акті перевірки (п.2.2.14) зазначено, що до перевірки було надано товарні звіти по магазину-складу та відомості поточних залишків ТМЦ за період з 26.08.2014 по 04.09.2014 року, що є підтвердженням обліку товарних запасів. Крім того, ведення обліку товарних запасів підтверджується обліковою політикою підприємства, а саме п.7.9, 7,10, 7.13. 7.14 Облікової політики, відповідно до яких товарний звіт по оптових та роздрібних торговельних крапках Компанії складається матеріально-відповідальними особами щодня, додає копії первинних документів магазину-складу (накладні на відпуск товарно-матеріальних цінностей), а отже позивач вважає, що винесене податкове повідомлення - рішення №0004312203 від 25.09.2014 року винесене на підставі акта перевірки №47/19/18/22/30622532 від 05.09.2014 року є необґрунтованим, незаконним, прийнятим без будь - яких фактичних та законодавчих підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити з мотивів викладених в письмових запереченнях проти позову.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.
Посадовими особами Тернопільської ОДПІ здійснено фактичну перевірку ТОВ "Торгова компанія Мегаполіс Україна" з питань дотримання порядку дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт перевірки №47/19/18/22/30622532 від 05.09.2014. В ході проведення перевірки встановлено відсутність первинних документів щодо обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання, а саме: касових первинних документів, журналів реєстрації касових ордерів, банківських документів, книги обліку розрахункових операцій, контрольних стрічок, видаткових та прибуткових накладних на ТМЦ за три роки
Під час проведення перевірки були зняті фактичні залишки ТМЦ, які знаходились за місцем реалізації в магазині-складі на загальну суму 21844722,40 гри. та складено відомість фактичних залишків запасів (ТМЦ) станом на 26.08.2014.
Первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції і складання первинного документа .
Відсутність первинних документів на отримання (внутрішнє переміщення) товарів на магазині - складі з зазначенням кількості товару та вартості реалізації, є порушення встановленого порядку ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації.
Керівник підприємства письмово пояснив факт відсутності вищезазначених документів тим, що надати документи неможливо у зв'язку з веденням бухгалтерського обліку централізовано по місцю знаходження юридичної особи TOB «ТК «Мегаполіс-Україна» за адресою: м. Тернопіль, вул. Д. Лук'яновича.
Відповідно до акту перевірки господарської одиниці, встановлено порушення позивачем пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині порушення порядку ведення обліку ТМЦ на складах та за місцем їх реалізації на загальну суму 21884722,40 грн.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки TOB «ТК «Мегаполіс-Україна» подано заперечення від 16.09.2014 №1299/ГО (вх. №19656 від 17.09.2014 Тернопільської ОДШ) на акт перевірки. Листом від 23.09.2014 №27029//19-18/22-01 Тернопільською ОДШ надано відповідь на заперечення платника, яким висновки акту перевірки залишено без змін.
За результатами розгляду акта перевірки та заперечення платника Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення від 25 вересня 2014 року №0004312203, яким до ТОВ «ТК «Мегаполіс - Україна» застосовано суму штрафних санкцій в розмірі 43769444,80 гривні з посиланням на статтю 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Не погодившись з винесеними податковим повідомленням - рішенням №0004312203 від 25 вересня 2014 року на суму штрафних (фінансових) санкцій 43769444,80 гривні TOB «ТК «Мегаполіс-Україна» звернулося до суду.
Відповідно до п.12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" облік товарних запасів фізичною особою -підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Відповідно до п.2 ст. 3 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні„ (із змінами та доповненнями) від 16.07.99р.№996-ХІУ (далі Закон №996): бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством до п.1.,3, 5 ст.9 Закону №996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо-безпосередньо після її закінчення.
Згідно п. 3 методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Міністерства Фінансів України №2 від 10.01.2007 документальне оформлення операцій руху запасів здійснюється таким чином: надходження запасів на підприємство оформляються відповідними документами, типові форми яких затверджуються Державним комітетом статистики України та іншими центральними органами виконавчої влади. Якщо для оформлення господарської операції типові форми первинних документів відсутні , то підприємство складає такі первинні документи, які б містили обов'язкові реквізити, передбачені законодавством та іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.95 первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або якщо не можливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається--складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо.
Таким чином, відсутність первинних документів на отримання (внутрішнє переміщення) товарів на магазині - складі з зазначенням кількості товару та вартості реалізації, є порушення встановленого порядку ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації.
Надані TOB «ТК «Мегаполіс - Україна» до заперечення на акт перевірки та до скарги документи (накладні на відпуск товарно-матеріальних цінностей) не дають змоги підтвердити облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, зокрема, в магазині-складі за адресою: м. Мелітополь, вул. Фрунзе, 212 та не спростовують висновки акту перевірки.
Відповідно до п.54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України визначення сум податкових та грошових зобов'язань згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Статтею 1 Указу України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За наведених обставин суд приходить до переконання, що висновки зроблені посадовими особами Тернопільської ОДПІ в акті перевірки №47/19/18/22/30622532 від 05.09.2014 року про порушення TOB «ТК «Мегаполіс - Україна» відповідають дійсним обставинам справи та позивачем належними та допустимими доказами не спростовані, а відповідачем в свою чергу доведено правомірність винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, в зв'язку з чим оскаржуване податкове повідомлення - рішення №0004312203 від 25.09.2014 року винесено відповідачем на підставі, в порядку та в межах чинного законодавства, а отже в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
(постанова виготовлена в повному обсязі 03.06.2015)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.