Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2015 р. Справа №818/1316/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченко Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
представника позивача - Романюка А.В.,
представника відповідача - Будакова В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог-2010" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Діалог-2010" (далі - позивач) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача:
- податкове повідомлення-рішення № 0000172205 від 25.11.2013, на підставі акту камеральної перевірки № 1495/22-05/37053126/9 від 30.10.2013, яким позивачу визначене податкове зобов'язання з податку на додану вартість - 15275,00 грн. за основним платежем; 3818,75 грн. - штрафні санкції;
- податкове повідомлення-рішення № 00005691502 від 11.08.2014, на підставі акту камеральної перевірки № 2629/1502/37053126/9 від 18.07.2014, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на додану вартість 1020,00 грн. - штрафні санкції;
- податкове повідомлення-рішення № 00007781502 від 01.10.2014, на підставі акту камеральної перевірки № 2866/1502/37053126/9 від 18.08.2014, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість 1020,00 грн. - штрафні санкції;
- податкове повідомлення-рішення № 00007861503 від 23.06.2014, на підставі акту камеральної перевірки № 1530/1502/37053126/9 від 18.07.2014р., яким позивачеві визначене податкове зобов'язання із орендної плати за землю 128,24 грн. - штраф у розмірі 10%;
- податкове повідомлення-рішення № 00007861503 від 23.06.2014, на підставі акту камеральної перевірки № 1530/1502/37053126/9 від 18.07.2014, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання із орендної плати за землю 1283,37 грн. - штраф у розмірі 20%.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податкове повідомлення-рішення № 0000172205 від 25.11.2013 винесене на підставі акту камеральної перевірки № 1495/22-05/37053126/9 від 30.10.2013, яким встановлено, що позивач, як платник податку, порушив вимоги п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 ПК України та п. 4.6.4 Розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492, а саме: завищив залишок від'ємного значення попереднього (звітного) податкового періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного (звітного) податкового періоду (рядок 21 декларації) на суму 732174,00 грн. по період фактичного виникнення 06.2011 за рахунок визначення періоду залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного періоду, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість на суму 15275,00 грн. по декларації з ПДВ за вересень 2013 року. Причина порушення - відсутність у рядку 18.2 декларації відомостей про наявність від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного (податкового) періоду (рядок 17 мінус рядок 9).
На думку позивача, вказане твердження відповідача не відповідає ні вимогам закону, ні обставинам справи, оскільки механізм визначення позивачем у вересні 2013 року суми від'ємного значення з ПДВ відповідає вимогам пункту 4.6.4 Розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492.
Крім того, позивач зазначає, що у наступні звітні періоди сума 716899 грн., яка, нібито на думку відповідача, визначена невірно, була використана у декларації з ПДВ за жовтень 2014 і зауваження зі сторони відповідача не мали місця.
Позивач зазначає, що податкове повідомлення-рішення № 00005691502 від 11.08.2014 року, винесене відповідачем на підставі акту камеральної перевірки № 2629/1502/37053126/9 від 18.07.2014, яким встановлено неподання податкової звітності за травень 2014 року із граничним терміном подання - 12.05.2014 року.
Проте, на переконання позивача, граничним терміном подання декларації з ПДВ за травень 2014 року є 20.06.2014, а не 12.05.2014, як зазначено у акті камеральної перевірки.
Крім того, факт подання декларації підтверджується квитанцією про отримання.
Також, на думку позивача, підлягають скасуванню податкові повідомлення-рішення № 00007781502 від 01.10.2014, № 00007861503 від 23.06.2014 та № 00007861503 від 23.06.2014, оскільки прийняті відповідачем із порушенням вимог п. 58.3 ст. 58, п. 86.2 та 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України, тобто із порушення строків винесення податкових повідомлень-рішень.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
У письмовому запереченні, поданому до суду, зазначив, що у відповідності з п.п. 19-1.1.1, п.п. 19-1.1.2 п.19-1.1. ст. 19-1, ст. 75, ст. 76 та ст. 86 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ (із змінами та доповненнями) ДПІ у м. Сумах було проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Діалог-2010» за вересень 2013 року.
В ході проведеної камеральної перевірки відповідачем було встановлено, що позивачем завищено залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду р. 21 декларації на суму 732 174, 00 грн. (період фактичного виникнення від'ємного значення - червень 2011 року) за рахунок визначення періоду залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, по яких відсутнє від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного періоду, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду на суму 15 275, 00 грн. та завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду р.24 декларації за вересень 2013 року на суму 716 899 грн. (період фактичного виникнення - червень 2011 року).
Платником податків в додатку 2 «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, а підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду (Д2)» до декларації за вересень 2013 року було зазначено період виникнення від'ємного значення «09.2013» (вересень 2013 року), тоді як згідно декларації з податку на додану вартість за вересень 2013 року від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 19) (позитивне значення) відсутнє.
Таким чином, платником податків порушено вимоги щодо правильності заповнення податкової звітності з податку на додану вартість за вересень 2013 року.
Отже, на думку відповідача, податкове повідомлення-рішення від 25.11.2013 № 0000172205 прийняте ДПІ у м. Сумах у відповідності до вимог податкового законодавства України та є правомірним.
Відповідач зазначає, що у відповідності з п. 200.10 ст. 200 та ст. 76 ПК України ДПІ у м. Сумах було проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Діалог-2010» за травень 2014 року.
В ході проведеної камеральної перевірки контролюючим органом було встановлено, що позивачем на момент проведення камеральної перевірки було не подано податкову звітність з ПДВ за травень 2014 року.
Відповідальність платника податків за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності з ПДВ встановлена пунктом 120.1 статті 120 ПК України.
Таким чином, у відповідності до п. 120.1. ст. 120 ПК України ДПІ у м. Сумах було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.08.2014 № 0005691502/41953, яким за неподання позивачем податкової звітності з ПДВ за травень 2014 року було визначено розмір штрафної (фінансової) санкції в сумі 1 020,00 грн.
Відповідач звертає увагу на те, що в акті камеральної (електронної) перевірки від 18.07.2014 № 2629/1502/37053126 ревізором-інспектором було помилково зазначено, що граничним терміном подання податкової звітності з ПДВ за травень 2014 року є 12.05.2014 року, проте, дана технічна помилка не є підставою для скасування податкового повідомлення-рішення від 11.08.2014 № 0005691502/41953, оскільки факт порушення ТОВ «Діалог-2010» податкового законодавства, а саме, факт неподання податкової звітності з ПДВ за травень 2014 року підтверджується висновками акту камеральної (електронної) перевірки від 18.07.2014 № 2629/1502/37053126.
У відповідності з п. 200.10 ст. 200 та ст. 76 ПК України ДПІ у м. Сумах було проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Діалог-2010» за червень 2014р.
В ході проведеної камеральної перевірки контролюючим органом було встановлено, що позивачем на момент проведення камеральної перевірки було не подано податкову звітність з ПДВ за червень 2014 року.
За результатами проведеної камеральної (електронної) перевірки ДПІ у м. Сумах було складено акт про результати камеральної (електронної) перевірки даних, задекларованих ТОВ «Діалог-2010» у податковій звітності з ПДВ від 11.08.2014 № 2866/1502/37053126 та направлено рекомендованим листом про вручення на податкову адресу 11.08.2014.
18.09.2014 поштове відділення повернуло відповідачу поштовий конверт з актом камеральної перевірки від 11.08.2014 № 2866/1502/37053126, зазначивши в довідці про причини повернення «за закінченням терміну зберігання».
Таким чином, на підставі акту камеральної (електронної) перевірки від 11.08.2014 № 2866/1502/37053126 та у відповідності до п. 120.1 ст. 120 ПК України ДПІ у м. Сумах було прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.10.2014 № 0007781502/51556, яким за неподання позивачем податкової звітності з ПДВ за червень 2014 року було визначено розмір штрафної (фінансової) санкції в сумі 1 020,00 грн.
28.04.2014 ДПІ у м. Сумах була проведена камеральна перевірка податкових декларацій з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) на 2013 рік та 2014 рік, які були подані ТОВ «Діалог-2010» до ДПІ у м. Сумах.
В ході проведеної камеральної перевірки контролюючим органом було встановлено порушення позивачем п. 287.3 ст. 287 ПК України, а саме, несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2013 р. та за січень 2014 р.
За результатами проведеної камеральної перевірки відповідачем був складений акт від 28.04.2014 № 1530/1503/37053126, один примірник якого направлений на податкову адресу ТОВ «Діалог-2010», а саме: м. Суми, вул. Харківська, буд. 30 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Даний акт камеральної перевірки уповноваженою особою ТОВ «Діалог-2010» було отримано 17.06.2014.
На підставі акту камеральної перевірки від 28.04.2014 № 1530/1503/37053126 ДПІ у м. Сумах були прийняті податкові повідомлення рішення:
- від 23.06.2014 № 0007851503, яким на підставі п. 126.1 ст. 126 ПК України, за затримку до 40 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2013 року в сумі 6 416, 84 грн. була застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 20% погашеної суми, тобто в сумі 1283, 37 грн.;
- від 23.06.2014 № 0007861503, яким на підставі п. 126.1 ст. 126 ПК України, за затримку до 9 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2014 року в сумі 1 283,40 грн. була застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 10% погашеної суми, тобто в сумі 128, 34 грн.
Відповідач вважає вищевказані податкові повідомлення-рішення правомірними та такими, що прийняті у межах строків, передбачених законодавством та у відповідності до вимог чинного податкового законодавства України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Посадовою особою ДПІ у м. Сумах було проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Діалог-2010» за вересень 2013 року, за результатами якої складено акт від 30.10.2013 № 1495/22-05/37053126/9 (а.с. 11-12).
Актом встановлено порушення п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 ПК України та п. 4.6.4 Розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492, а саме: позивачем завищено залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду р. 21 декларації на суму 732 174, 00 грн. (період фактичного виникнення від'ємного значення - червень 2011 року) за рахунок визначення періоду залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, по яких відсутнє від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного періоду, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду на суму 15 275, 00 грн. та завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду р.24 декларації за вересень 2013 року на суму 716 899 грн. (період фактичного виникнення - червень 2011 року).
Платником податків в додатку 2 «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, а підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду (Д2)» до декларації за вересень 2013 року було зазначено період виникнення від'ємного значення «09.2013» (вересень 2013 року), тоді як згідно декларації з податку на додану вартість за вересень 2013 року від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 19) (позитивне значення) відсутнє.
На підставі акту перевірки від 30.10.2013 № 1495/22-05/37053126/9 ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.11.2013 № 0000172205, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 19 093, 75 грн., у тому числі за основним платежем - 15 275, 00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 3 818, 75 грн. (а.с. 13).
Не погоджуючись із правомірністю прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 4.6.4 Розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492 (далі - Порядок), якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації 0110 подається (Д2) (додаток 2).
Згідно із п. 4.6.6 Порядку залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Відповідно до п. 4.6.7 Порядку рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби.
Згідно із п. 4.6.8 Порядку у рядку 25 декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду.
21.10.2013 позивачем подано до ДПІ у м. Сумах податкову декларацію з ПДВ за вересень 2013 року (а.с. 23-26).
У декларації з ПДВ за вересень 2013 року, на початок поточного (звітного) періоду існував залишок від'ємного значення попереднього (звітного) періоду (серпень 2013) в сумі 732174, 00 грн. (ряд. 21 та 21.2 Декларації з ПДВ за вересень 2013 року).
За наслідками господарської діяльності за вересень 2013 року, у позивача було (ряд. 18) позитивне значення з ПДВ на суму 15275, 00 грн. (ряд. 9 мінус ряд. 17 декларації).
На кінець звітного періоду (30.09.2013) у позивача залишок від'ємного значення після за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного (звітного) періоду (рядок 21 мінус рядок 18) склав 716899, 00 грн. (ряд. 22 та 24 декларації).
В додатку 2 до декларації з ПДВ за вересень 2013 року (а.с. 52), у стовпчику 2 «звітний (податковий) період, у якому виникла сума» зазначено вірний період - вересень 2013 року, бо мова йде у цьому випадку про суму 716899, 00 грн. (стовпчики 3 та 5).
Підставою для висновку про порушення позивачем п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 ПК України стала відсутність у податковій декларації з ПДВ за вересень 2013 року рядка 18.2.
Проте, з цього приводу суд вважає за необхідне зазначити, що у формі податкової декларації з ПДВ, затвердженій наказом Мінфіну України від 25.11.2011 № 1492, відсутній рядок 18.2.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність порушень, встановлених актом перевірки від 30.10.2013 № 1495/22-05/37053126/9, у зв'язку з чим позовна вимога про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.11.2013 № 0000172205 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.08.2014 № 00005691502, суд зазначає наступне.
Посадовою особою відповідача проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ ТОВ "Діалог-2010" за травень 2014 року, за результатами якої складено акт від 18.07.2014 №2629/1502/37053126 (а.с. 17).
Вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме не подання податкової звітності з ПДВ за травень 2014 року.
На підставі акту перевірки від 18.07.2014 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.08.2014 № 00005691502, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 1020,00 грн. (а.с. 15).
Суд вважає зазначене податкове повідомлення-рішення таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів.
Згідно із п. 48.1, п. 48.2, п. 48.3, п. 48.4, 48.7 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку ( за наявності).
В окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОПТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Податкова декларація повинна бути підписана.
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Згідно із п. 49.8 та п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом. За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою.
Відповідно до п. 49.10, 49.11 ст. 49 Податкового кодексу України відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється. У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Згідно із пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як встановлено з матеріалів справи, 20.06.2014 ТОВ "Діалог-2010" подало до ДПІ у м. Сумах податкову декларацію з ПДВ за травень 2015 року (а.с. 82-83), яка була прийнята відповідачем, про що свідчить квитанція № 2 (а.с. 84).
Отже, висновок податкового органу про порушення позивачем пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України яке проявилось у не поданні податкової звітності з ПДВ за травень 2014 року, є хибним, а тому податкове повідомлення-рішення від 11.08.2014 № 00005691502, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 1020,00 грн., є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 00007781502 від 01.10.2014, № 00007861503 від 23.06.2014 та № 00007861503 від 23.06.2014 суд зазначає наступне.
Посадовою особою відповідача було проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Діалог-2010» за червень 2014 року, за результатами якої складено акт від 11.08.2014 № 2866/1502/37053126 (а.с. 48).
В ході проведеної камеральної перевірки контролюючим органом було встановлено, що в порушення пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПК України позивачем на момент проведення камеральної перевірки було не подано податкову звітність з ПДВ за червень 2014 року.
Вказаний акт перевірки було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу позивача 11.08.2014.
18.09.2014 поштове відділення повернуло контролюючому органу поштовий конверт з актом камеральної перевірки від 11.08.2014 № 2866/1502/37053126, зазначивши в довідці про причини повернення «за закінченням терміну зберігання» (зворотній бік а.с. 48).
На підставі акту камеральної (електронної) перевірки від 11.08.2014 № 2866/1502/37053126 ДПІ у м. Сумах було прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.10.2014 № 0007781502/51556, яким за неподання позивачем податкової звітності з ПДВ за червень 2014 року було визначено розмір штрафної (фінансової) санкції в сумі 1 020,00 грн. (а.с. 46).
Відповідно до п.п. 16.1.4. п.16.1. ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п.49.1. ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
У відповідності до п.49.18.1. п.49.18. ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним дне»і звітного (податкового) місяця.
Крім того, п. 49.2. ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Згідно з п.п.20.1.4. п.20.1. ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленим ПК України.
Контролюючі органи контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до приписів п.п. 54.3.1 п. 54.3 ст. 53 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0007781502/51556 від 01.10.2014 прийняте ДПІ у м. Сумах у відповідності до вимог податкового законодавства України та є правомірним, а тому позовна вимога про визнання його протиправним та скасування задоволенню не підлягає.
19.09.2013 ТОВ «Діалог-2010» до ДПІ у м. Сумах було подано податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) № 9058506283, якою позивачем було самостійно узгоджено податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на серпень-листопад 2013 року в сумі 6 416,88 грн. на кожен місяць та за грудень 2013 року в сумі 6416, 84 грн.
23.01.2014 ТОВ «Діалог-2010» до ДПІ у м. Сумах було подано податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) № 9001863036, якою було узгоджено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на січень-листопад 2014 року в сумі 6 416, 88 грн. на кожен місяць та за грудень 2014 року в сумі 6416, 84 грн.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України самостійно обчислена сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яка зазначена платником податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені ПК України, вважається узгодженою.
Самостійно узгоджене податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2013 року в сумі 6 416,84 грн. по терміну сплати 30.01.2014 було фактично сплачено ТОВ «Діалог-2010» 11.03.2014 року, тобто з затримкою на 40 календарних днів.
Самостійно узгоджене податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2014 року в сумі 6 416,88 грн. по терміну сплати 02.03.2014 частково було сплачено ТОВ «Діалог-2010» 11.03.2014 в сумі 1283,40 грн., тобто з затримкою на 9 календарних днів.
Таким чином, позивачем було порушено граничний термін сплати податкових зобов'язань з плати за землю за грудень 2013 року та за січень 2014 року, визначений п .287 ст. 287 ПК України.
28.04.2014 ДПІ у м. Сумах була проведена камеральна перевірка податкових декларацій з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) на 2013 рік та 2014 рік, які були подані ТОВ «Діалог-2010» до ДПІ у м. Сумах.
В ході проведеної камеральної перевірки контролюючим органом було встановлено порушення Позивачем п. 287.3 ст. 287 ПК України, а саме, несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2013 року та за січень 2014 року.
За результатами проведеної камеральної перевірки відповідачем був складений акт від 28.04.2014 № 1530/1503/37053126 (а.с. 49), один примірник якого направлений на податкову адресу ТОВ «Діалог-2010» рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Даний акт камеральної перевірки уповноваженою особою ТОВ «Діалог-2010» було отримано 17.06.2014 (зворотній бік а.с. 49).
На підставі акту камеральної перевірки від 28.04.2014 № 1530/1503/37053126 ДПІ у м. Сумах були прийняті податкові повідомлення рішення:
- від 23.06.2014 № 0007851503, яким за затримку до 40 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2013 року в сумі 6 416,84 грн. була застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 20% погашеної суми, тобто в сумі 1283,37 грн. (а.с. 50);
- від 23.06.2014 № 0007861503, яким за затримку до 9 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2014 року в сумі 1 283,40 грн. була застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 10% погашеної суми, тобто в сумі 128, 34 грн. (а.с. 51).
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПК України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно із п.287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п. п. 14.1.175 ст. 14 податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений ПК України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;
Погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом (п.п.14.1.152 п.14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації.
Згідно з п. 126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених ПК України, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу.
Таким, чином податкове повідомлення-рішення № 00007861503 від 23.06.2014, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання із орендної плати за землю 128,24 грн. - штраф у розмірі 10% та податкове повідомлення-рішення № 00007861503 від 23.06.2014, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання із орендної плати за землю 1283, 37 грн. - штраф у розмірі 20%, є правомірними, а позовні вимоги про визнання їх протиправними та скасування задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог-2010" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 25.11.2013 № 0000172205, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 19 093, 75 грн., у тому числі за основним платежем - 15 275, 00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 3 818, 75 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 11.08.2014 № 00005691502, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 1020,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог-2010" судовий збір у розмірі 162 (сто шістдесят дві) грн. 96 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складений та підписаний 08.06.2015.