ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" червня 2015 р. Справа № 809/1541/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя: Остап'юк С.В.,
за участю секретаря: Мельничука Є.С.,
представника позивача: Багрій В.В.,
представника відповідача: Малиневич О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Авто-Бан" до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за №№0002291502, 0002301502 від 08.04.2015 року, -
ВСТАНОВИВ:
16.04.2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Євро-Авто-Бан" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Івано-Франківській області (далі по тексту відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за №№0002291502, 0002301502 від 08.04.2015 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що скрутне фінансове становище позивача призвело до несвоєчасної сплати грошового зобов'язання з сплати орендної плати за земельні ділянки. Вважає, що наявність таких обставин не є підставою для застосування штрафних санкцій, а тому податкові повідомлення-рішення за №№0002291502, 0002301502 від 08.04.2015 року з цих підстав, є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві. Також, суду пояснила, що позивачем подано відповідачу графік погашення заборгованості №23 від 17.09.2014 року. Щодо податкового боргу не заперечує, однак суду пояснила, що відсутні кошти для його погашення.
Представник відповідача в судовому засіданні позовних вимог не визнала, з мотивів викладених позивачем в письмовому запереченні, яке мотивоване тим, що позивачем допущено несвоєчасну сплату орендної плати за земельні ділянки, внаслідок чого відповідачем на підставі пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції. Крім того, суду пояснила, що скрутне матеріальне становище позивача не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення строків сплати грошового зобов'язання та не звільняє від обов'язку сплатити застосовані штрафні санкції.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд робить висновок, що даний адміністративний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 23.03.2000 року здійснено державну реєстрацію юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Авто-Бан".
29.03.2000 року позивач взятий Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Івано-Франківській області на податковий облік, є платником плати за землю.
Позивачем 24.02.2014 року укладено договір оренди земельної ділянки, термін дії якого з 13.02.2014 року до 05.02.2019 року.
В подальшому, укладено договір оренди земельної ділянки, терміном дії з 13.02.2014 року до 03.07.2014 року.
06.03.2014 року позивачем подано відповідачу звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, якою визначено річну суму такого податку, що підлягає сплаті за даними позивача в розмірі 78 369, 65 гривень, з розбивкою цієї річної суми рівними частками за місяцями.
11.07.2015 року позивачем подано відповідачу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, якою уточнено річну суму такого податку, що підлягає сплаті за даними позивача в розмірі 34 618, 93 гривень, з розбивкою цієї річної суми рівними частками за місяцями.
08.04.2015 року посадовою особою відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб проведено камеральну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Авто-Бан" з плати за землю за звітний податковий період 31.08.20014 року до 08.04.2015 року.
За наслідками перевірки складено акт камеральної перевірки податкової звітності плати за землю з юридичних осіб за №3/1502/30848271 від 08.04.2015 року.
Висновками вказаної камеральної перевірки встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного позивачем грошового зобов'язання з плати за землю - орендної плати, протягом строків, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.
Так, 06.03.2014 року позивачем самостійно визначено грошове зобов'язання орендної плати з юридичних осіб: граничний термін сплати - 01.12.2014 року, дата сплати - 10.12.2014 року, кількість днів затримки сплати - 10, сума сплаченого податкового боргу - 7 415, 90 гривень; граничний термін сплати - 02.06.2014 року, дата сплати - 30.09.2014 року, кількість днів затримки сплати - 121, сума сплаченого податкового боргу - 672, 90 гривень; граничний термін сплати - 05.05.2014 року, дата сплати - 01.09.2014 року, кількість днів затримки сплати - 120, сума сплаченого податкового боргу - 704, 65 гривень; граничний термін сплати - 05.05.2014 року, дата сплати - 30.08.2014 року, кількість днів затримки сплати - 118, сума сплаченого податкового боргу - 6 698, 25 гривень; граничний термін сплати - 02.06.2014 року, дата сплати - 22.09.2014 року, кількість днів затримки сплати - 113, сума сплаченого податкового боргу - 1, 30 гривень; граничний термін сплати - 02.06.2014 року, дата сплати - 10.09.2014 року, кількість днів затримки сплати - 101, сума сплаченого податкового боргу - 847, 55 гривень; граничний термін сплати - 02.06.2014 року, дата сплати - 03.09.2014 року, кількість днів затримки сплати - 94, сума сплаченого податкового боргу - 3 977 гривень; граничний термін сплати - 01.07.2014 року, дата сплати - 01.10.2014 року, кількість днів затримки сплати - 93, сума сплаченого податкового боргу - 672, 90 гривень; граничний термін сплати - 01.07.2014 року, дата сплати - 30.09.2014 року, кількість днів затримки сплати - 92, сума сплаченого податкового боргу - 6 743 гривень; граничний термін сплати - 02.06.2014 року, дата сплати - 01.09.2014 року, кількість днів затримки сплати - 92, сума сплаченого податкового боргу - 1 917, 15 гривень; граничний термін сплати - 31.07.2014 року, дата сплати - 30.10.2014 року, кількість днів затримки сплати - 92, сума сплаченого податкового боргу - 1 739, 80 гривень; граничний термін сплати - 01.09.2014 року, дата сплати - 30.11.2014 року, кількість днів затримки сплати - 91, сума сплаченого податкового боргу - 2 061, 90 гривень; граничний термін сплати - 31.07.2014 року, дата сплати - 08.10.2014 року, кількість днів затримки сплати - 70, сума сплаченого податкового боргу - 2000 гривень; граничний термін сплати - 31.07.2014 року, дата сплати - 01.10.2014 року, кількість днів затримки сплати - 63, сума сплаченого податкового боргу - 3 676, 10 гривень; граничний термін сплати - 01.10.2014 року, дата сплати - 01.12.2014 року, кількість днів затримки сплати - 62, сума сплаченого податкового боргу - 3 489, 15 гривень; граничний термін сплати - 01.10.2014 року, дата сплати - 30.11.2014 року, кількість днів затримки сплати - 61, сума сплаченого податкового боргу - 3 926, 75 гривень; граничний термін сплати - 01.09.2014 року, дата сплати - 30.10.2014 року, кількість днів затримки сплати - 60, сума сплаченого податкового боргу - 5 354 гривні; граничний термін сплати - 31.10.2014 року, дата сплати - 10.12.2014 року, кількість днів затримки сплати - 41, сума сплаченого податкового боргу - 1 275, 70 гривень; граничний термін сплати - 31.10.2014 року, дата сплати - 01.12.2014 року, кількість днів затримки сплати - 32, сума сплаченого податкового боргу - 6 140, 20 гривень.
Відповідач на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності плати за землю з юридичних осіб за №3/1502/30848271 від 08.04.2015 року, у відповідності статті 126 Податкового кодексу України, податковим повідомленням-рішенням за №0002301502 від 08.04.2015 року, за затримку на 10 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 7 415, 90 гривень, зобов'язав позивача сплатити штраф у розмірі 10 % своєчасно несплаченого вказаного грошового зобов'язання, в сумі 741, 59 гривень та податковим повідомленням-рішенням за №0002291502 від 08.04.2015 року, за затримку 121, 120, 118, 113, 101, 94, 93, 92, 92, 92, 91, 70, 63, 62, 61, 60, 41, 32 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в загальному розмірі 51 898, 30 гривень, зобов'язав позивача сплатити штраф у розмірі 20 % своєчасно несплаченого вказаного грошового зобов'язання, в сумі 10 379, 66 гривень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Відповідно пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу (пункт 76.2 статті 76 Податкового кодексу України).
Відповідно пункту 86.2 статті 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно пункту 270.1 статті 270 цього Кодексу об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно пункту 288.1. статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно пункту 14.1.147 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (підпункт 14.1.72).
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.72).
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (пункт 288.2.). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4.). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди (пункт 288.5.)
Згідно пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Згідно пункту 288.7 статті 288 цього ж Кодексу податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Статтею 285 даного Кодексу передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно пункту 287.3 статті 287 цього Кодексу податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Таким чином, судом встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Євро-Авто-Бан" вимог пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, внаслідок чого допущено порушення граничних термінів сплати грошового зобов'язання з сплати орендної плати за земельні ділянки: в розмірі 7 415, 90 гривень на 10 календарних днів; в розмірі 672, 90 гривень на 121 календарний день; в розмірі 704, 65 гривень на 120 календарних днів; в розмірі 6 698, 25 гривень на 118 календарних днів; в розмірі 1, 30 гривень на 113 календарних днів; в розмірі 847, 55 гривень на 101 календарний день; в розмірі 3 977 гривень на 94 календарних днів; в розмірі 672, 90 гривень на 93 календарних днів; в розмірі 6 743 гривень на 92 календарних днів; в розмірі 1 917, 15 гривень на 92 календарних днів; в розмірі 1 739, 80 гривень на 92 календарних днів; в розмірі 2 061, 90 гривень на 91 календарний день; в розмірі 2000 гривень на 70 календарних днів; в розмірі 3 676, 10 гривень на 63 календарних днів; в розмірі 3 489, 15 гривень на 62 календарних днів; в розмірі 3 926, 75 гривень на 61 календарний день; в розмірі 5 354 гривні на 60 календарних днів; в розмірі 1 275, 70 гривень на 41 календарний день; в розмірі 6 140, 20 гривень на 32 календарних днів.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Суд зазначає, що визначальною умовою для притягнення платника податку до відповідальності, за несвоєчасну сплати грошового зобов'язання, у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків несвоєчасно погашеної суми грошового зобов'язання є затримка сплати такого зобов'язання до 30 календарних днів, а у вигляді штрафу у розмірі 20 відсотків погашеної суми грошового зобов'язання є затримка сплати такого зобов'язання більше 30 календарних днів.
Відповідно пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Таким чином, орган доходів і зборів правомірно, у відповідності до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, за затримку позивачем на 10 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки в розмірі 7 415, 90 гривень повідомленням-рішенням за №0002301502 від 08.04.2015 року застосував штраф у розмірі 10 % своєчасно несплаченого грошового зобов'язання в сумі 741, 59 гривень та за затримку на 121, 120, 118, 113, 101, 94, 93, 92, 92, 92, 91, 70, 63, 62, 61, 60, 41, 32 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання з цього платежу в загальному розмірі 51 898, 30 гривень податковим повідомленням-рішенням за від 08.04.2015 року застосував штраф у розмірі 20 % своєчасно несплаченого вказаного грошового зобов'язання, в сумі 10 379, 66 гривень.
Як наслідок, податкові повідомлення-рішення за №№0002291502, 0002301502 від 08.04.2015 року, винесених на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності плати за землю з юридичних осіб за №3/1502/30848271 від 08.04.2015 року, є правомірними та скасуванню не підлягаю.
Посилання позивача на скрутне фінансове становище, не обґрунтовують позовних вимоги, оскільки платник податків притягується до відповідальності незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання, такий платник після фактичного погашення боргу повинен сплати суму штрафу у розмірі, який залежить від терміну прострочення. Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України, податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.
Також, не обґрунтовуються позовних вимог посилання позивача на ту обставину, що ним подано органу доходів і зборів графік погашення податкового боргу за №23 від 17.09.2014 року, оскільки, платник податків у відповідності до статті 100 Податкового кодексу України має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, за наслідками розгляду якої приймається відповідне рішення та укладається договір про розстрочення, однак, розстрочення грошового зобов'язання не звільняє платника податків від відповідальності, передбаченої пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, оскільки відповідальність у вигляді штрафу застосовується в силу самого факту погашення податкового боргу з простроченням і розмір такої відповідальності залежить виключно від терміну прострочення, а не від способу і порядку погашення податкового боргу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача не обґрунтованими, а позов таким, що до задоволення не підлягає.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Авто-Бан" до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за №№0002291502, 0002301502 від 08.04.2015 року, відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 08.06.2015 року.