Рішення № 44676828, 03.06.2015, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
924/507/15
Номер документу
44676828
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" червня 2015 р.Справа № 924/507/15

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Шпак В.О., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи

за позовом Прокуратури Волочиського району м. Волочиськ в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області м.Хмельницький, Волочиської районної державної адміністрації м.Волочиськ.

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-Агро" м.Волочиськ, Хмельницька область

про внесення змін до договору оренди землі укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та Сільськогосподарським кооперативом "Мир" (правонаступником якого є ТОВ "Волочиськ-Агро"), зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.04.2010 за № 041075000003:

- п. 10 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Федірківської сільської ради в розмірі не меншому 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 20621 гривня 63 копійки (двадцять тисяч шістсот двадцять одна гривня шістдесят три копійки) в рік. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету Федірківської сільської ради Волочиського району на рахунок №33219812700089, одержувач УК у Волочиському районі, с. Федірки, код одержувача 37993406 ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО: 815013, код платежу18010600 (орендна плата за землю з юридичних осіб).

Представники сторін:

від позивача1: не з'явився

від позивача 2: не з'явився

від відповідача: не з'явився

від прокуратури: Лунь Ю. А. - за посвідченням № 033155 від 24.04.2015 р.

У судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору:

Прокурор Волочиського району звернувся до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області м.Хмельницький, Волочиської районної державної адміністрації м.Волочиськ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-Агро" м.Волочиськ, Хмельницька область про внесення змін до договору оренди землі укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та Сільськогосподарським кооперативом "Мир" (правонаступником якого є ТОВ "Волочиськ-Агро"), зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.04.2010 за № 041075000003:

- п. 10 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Федірківської сільської ради в розмірі не меншому 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 20621 гривня 63 копійки (двадцять тисяч шістсот двадцять одна гривня шістдесят три копійки) в рік. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету Федірківської сільської ради Волочиського району на рахунок №33219812700089, одержувач УК у Волочиському районі, с. Федірки, код одержувача 37993406 ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО: 815013, код платежу18010600 (орендна плата за землю з юридичних осіб).

Підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки прокурор зазначає з посиланням на п. 274.1. п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України, ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Позивач 1 - Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області м.Хмельницький підтримав вимоги викладені у позові та наполягав на його задоволені.

Позивач 2 - Волочиська районна державна адміністрація м.Волочиськ, підтримав вимоги викладені у позові, у своїх додаткових поясненнях від 21.05.2015 року обґрунтовує, що відповідно до ст. 9 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України.

Починаючи з 01.01.2011 року відносини, що виникають щодо сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності, регулюються приписами Податкового кодексу України. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідач в попередніх судових засіданнях заперечив проти задоволення позовних вимог.

В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що посилається на те , що згідно ч.4 ст.122 ЗК України - центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у користування для всіх потреб.

п.4.32. Положення про Головне управління Дерземагенства в області Затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.01.23 року №40 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.02.2013 року за №260/22792, передбачено, що Головне управління Дерземагенства в області здійснює передачу відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

Відповідач зазначає, що як вбачається із ї позовної заяви Волочиська РДА в особі відділу Дерземагенства у Волочиському районі зверталось з листами №05-2879-14 від 08.07.2014 року та №05-4720-14 від 23.10.2014 року до ТОВ „Волочиськ-агро" з пропозиціями привести договір оренди землі у відповідність до вимог Податкового кодексу України у добровільному порядку.

Окрім того звертає увагу суду на те, що Волочиська РДА вже не є розпорядником даної категорії земель, а відділ Держземагенства у Волочиському районі не є структурним підрозділом Волочиської РДА і також не є розпорядником даних земель, будь-якого звернення до ТОВ "Волочиськ-агро" із сторони розпорядника земель даної категорії не надходило.

Крім цього, зазначає, що п.п.288.5.1. п.288.5 ст.288 ПК України у наступній редакції - розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки прийнято на підставі ЗУ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (Відомості Верховної Ради, 2015, №7-8, №9, ст.55) і набрали чинності з 1 січня 2015 року на підставі ст.1 Прикінцевих положень.

Відповідач стверджує, що дана норма вступила в дію лише з 01.01.2015 року і на нашу думку стосується виключно договорів оренди землі які були укладені після 01.01.2015 року.

Звертає увагу суду на те, що Податковий кодекс України був підписаний Президентом України лише 02.12.2010 року, і вступив в дію лише з 01.01.2011 року, тобто вже після і підписання та державної реєстрації даного договору оренди землі.

Згідно ст.58 Конституції України - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Договір оренди був підписаний сторонами ще 15.04.2010 року, тобто в даному випадку сторони договору не зобов'язані виконувати вимоги які набули чинності після вказаної дати - дати укладення договору.

Сторони договору оренди землі під час його укладення керувались вимогами Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, та ЗУ "Про оренду землі", тобто відносяться до цивільних правовідносин.

Ст.21 ЗУ "Про оренду землі" ( Орендна плата за землю ) передбачає, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Ст.23 (Зміна орендної плати) даного закону передбачає, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.

Згідно вимог ч.3 ст.5 ЦК України - якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Відповідач в своїх запереченнях зазначає, що стосується цивільні відносин, які виникли раніше, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Для цього необхідним є додержання трьох умов: 1 відносини належать до сфери цивільного-правового регулювання; 2 акт, що регулював їх, втратив чинність; З права і обов'язки учасників цих відносин виникають і після набрання чинності новим актом цивільного законодавства.

На підставі наведеного відповідач вважає, що даний позов не відповідає вимогам чинного законодавства України та фактичним обставинам справи та просить відмовити в задоволені позову.

В судове засідання 03 червня 2015 року повноважні представники сторін не з`явились.

Прокурором в засіданні суду підтримано позов в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладені обставини суд рахує за необхідне розглянути справу за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:

15.04.2010 року між Волочиською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження голови адміністрації від 28.01.2010 року № 41\2010-р з Сільськогосподарським кооперативом „Мир" укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 24, 7481 га (в тому числі, 0,8379 га, які не обробляються (яри, підтоплення), яка знаходиться за межами населеного пункту с. Федірки на території Федірківської сільської ради

Договір зареєстровано у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.04.2010 за № 041075000003. Земельній ділянці присвоєно кадастровий № 6820988200:05:017:0001.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 396514 грн. (пункт 5 договору)

Відповідно до пункту 8 договір укладено на 10 років, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк

Відповідно до п.9. договору, орендна плата орендарем вноситься виключно в грошовій на рахунок місцевого бюджету Федірківської сілької ради.

Пунктом 10 договору сторони погодили , що обчислення розміру орендної плати заземлю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Орендну плату вноситься в розмірі 1% від вартості ріллі по Федірківській сільській раді за 1 (один) гектар в рік. Орендна плата за земля переглядається щорічно. Загальна сума орендної плати за рік становить три тисячі дев'ятсот шістдесят п'ять гривень, 14 копійок.

Відповідно пункту 13 договору сторони погодили , що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: - зміни розмірі рів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції , - зміни умов господарювання, передбачених договором; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 36 договору зміна умов договору здійснюється у письмові формі за взаємною згодою сторін . У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у содовому порядку.

Договір підписано та скріплено печатками сторін.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, правонаступником Сільськогосподарського кооперативу „Мир" є ТОВ „Волочиськ-Агро"

Листами №05-2879-14 від 08.07.2014 та №05-4720-14 від 23.10.2014 позивач звертався до ТОВ „Волочиськ-Агро" з пропозиціями про приведення у відповідність до вимог нових ставок орендної плати договір оренди землі відповідно до вимог чинного законодавства. Однак, пропозиції позивача відповідачем не враховано.

Згідно довідок відділу Держземагенства у Волочиському районі від 19.03.2015 року та 27.03.15 нормативно грошова оцінка 1 га ріллі по Хмельницькій області станом на 1 січня 2015 року ( з урахуванням коефіцієнта індексації 3, 997 та коефіцієнтом 1,756) становить 28 748, 73 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 24,7481 га (вт.ч 0,8379 га під ярами , підтоплення) по Федірківській сілкій раді за межам населеного пункту за договором оренди землі від 15.04.10 року №041075000003 укладеного між Волочиською РДА та СК „Мир" (ТОВ „Волочиськ Агро") не проведена.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Податковим кодексом України, зокрема підпунктом 288.5.1 ст. 288, встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до п.п. 288.5.2. п. 285.5 ст. 285 абзацу (в) орендна плата не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

При цьому статтею 274.1 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно п. 276.4. ст. 276 Податкового кодексу України податок за земельні ділянки (у межах населених пунктів), що відносяться до земель залізничного транспорту (крім земельних ділянок, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди і які оподатковуються на загальних підставах), надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, та земельні ділянки, на яких розташовані аеродроми, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.

Отже, встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Відповідно до п. 14.1.125. ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до п. 14.1.147. Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;

Статтею 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Статтею 9 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загально державних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу.

Сторони погодили, що згідно з пунктом 10 відповідно до договору оренди землі від 15 квітня 2010 року обчислення розміру орендної плати заземлю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Орендну плату вноситься в розмірі 1% від вартості ріллі по Федірківській сільській раді за 1 (один) гектар в рік. Орендна плата за земля переглядається щорічно. Загальна сума орендної плати за рік становить три тисячі дев'ятсот шістдесят п'ять гривень, чотирнадцять копійок, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, є значно меншою, ніж передбачено нормами чинного законодавства.

Згідно довідок відділу Держземагенства у Волочиському районі від 19.03.2015 року та 27.03.15 нормативно грошова оцінка 1 га ріллі по Хмельницькій області станом на 1 січня 2015 року (з урахуванням коефіцієнта індексації 3, 997 та коефіцієнтом 1,756) становить 28 748, 73 грн.

Положення п. 277.1 ст. 277 Податкового кодексу України застосовано до згаданої земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 24,7481 га за виключенням 0,8379 га, які не обробляються (яри, підтоплення).

Таким чином, нормативно грошова оцінка такої земельної ділянки, орендованої ТОВ „Волочиськ-Агро", з урахуванням вищевказаної нормативної грошової оцінки ріллі становить 687387,88 грн.

Розмір мінімальної орендної плати згідно вимог Податкового кодексу України розраховується за наступною формулою: 687387,88*3% та становить 20621,63 гривень.

Відповідно з пунктом 13 договору сторони погодили , що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: - зміни розмірі рів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції , - зміни умов господарювання, передбачених договором; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 36 договору зміна умов договору здійснюється у письмові формі за взаємною згодою сторін . У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у содовому порядку.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Органом, який уповноважений передавати відповідно до законодавства земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб є Головне управління Держземагентства в Хмельницькій області.

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Даний порядок сторонами передбачено пунктом 36 договору оренди землі.

Наявні в матеріалах справи докази свідчать, що позивач скористався правом досудового врегулювання питання про внесення змін до договору, однак, згоди на зміну умов договору не отримав.

Таким чином, враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, відсутність доказів, позивач вправі вимагати від відповідача приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для сторін.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27.12.2010р. №10/58 та від 30.05.2011р. №11/042, які є обов'язковими для всіх судів України згідно із ст. 111-28 ГПК України, а також у п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Судом враховується, що зміна умов договору зумовлена причинами, які орендодавець не міг уникнути, оскільки зміна розміру земельного податку, який входить в розмір орендної плати, змінювався на законодавчому рівні, і орендар не міг не виконати вимогу закону.

Враховуючи законодавче обмовлення та документальне підтвердження зміни ставки орендної плати в нормативному порядку, вимоги про зміну її розміру та обчислення розміру в договорі є обґрунтованими.

На підставі зазначеного вище, суд вважає правомірними вимоги щодо внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 15.04.10 р. щодо збільшення розміру орендної плати.

За таких обставин позов обґрунтований матеріалами справи, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Згідно ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись, ст. ст. 44, 49, ч. 5 ст. 78, ст.ст. 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов прокуратури Волочиського району м. Волочиськ в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області м.Хмельницький, Волочиської районної державної адміністрації м.Волочиськ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ-Агро" м.Волочиськ, Хмельницька область про внесення змін до договору оренди землі укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та Сільськогосподарським кооперативом "Мир" (правонаступником якого є ТОВ "Волочиськ-Агро"), зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.04.2010 за № 041075000003:

- п. 10 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Федірківської сільської ради в розмірі не меншому 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 20621 гривня 63 копійки (двадцять тисяч шістсот двадцять одна гривня шістдесят три копійки) в рік. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету Федірківської сільської ради Волочиського району на рахунок №33219812700089, одержувач УК у Волочиському районі, с. Федірки, код одержувача 37993406 ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО: 815013, код платежу18010600 (орендна плата за землю з юридичних осіб) задоволити.

Внести зміни до договору оренди землі укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та Сільськогосподарським кооперативом "Мир" (правонаступником якого є ТОВ "Волочиськ-Агро"), зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.04.2010 за № 041075000003:

- п. 10 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Федірківської сільської ради в розмірі не меншому 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 20621 гривня 63 копійки (двадцять тисяч шістсот двадцять одна гривня шістдесят три копійки) в рік. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету Федірківської сільської ради Волочиського району на рахунок №33219812700089, одержувач УК у Волочиському районі, с. Федірки, код одержувача 37993406 ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО: 815013, код платежу18010600 (орендна плата за землю з юридичних осіб).

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Волочись-Агро" м.Волочиськ, вул..Фридризівська, 40 (код 33007668) в доход державного бюджету України по коду класифікації доходів 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 04 червня 2015 року.

Суддя Шпак В.О

Віддрук. 7 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу, м. Хмельницький, вул. Інститутська 4/1 рекомендованим

3 - позивачу м. Волочиськ, пл.Центральна, 1 рекомендованим

4 - відповідачу. м. Волочиськ, вул.Фридрихівська, 40 рекомендованим

5 - прокуратурі Волочиського району. простим

6 - прокуратурі Хмельницької області