Ухвала суду № 44639880, 28.05.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2015
Номер справи
2а-5968/12/1370
Номер документу
44639880
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2015 року Справа № 143981/12/9104 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

ДТГО «Львівська залізниця» 06.07.2012 року звернулося в суд з адміністративним позовом до ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.06.2012 №1119291752, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на загальну суму 1 828 911,60 грн., у т.ч. за основним платежем 1 647 657,32 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 181 254,28 грн.

В позовній заяві зазначає, що висновок Державної податкової служби за наслідком проведеної документальної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням окремих станцій, які входять до складу відокремленого підрозділу, не ґрунтується на вимогам податкового законодавства, оскільки станції, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі - ПДФО).

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС від 20.06.2012 року №1119291752.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Апелянт зазначає, що порядок сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету визначений пунктом 168.4 статті 168 Податкового кодексу України.

Так, згідно з підпунктом 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб за звітний період, перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Судами в повному обсязі встановлено фактичні обставини справи, однак надано їм невірну юридичну оцінку.

У разі, якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати( сплачувати), податок на доходи фізичних осіб, за такий відокремлений підрозділ усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Наведені вище обставини в сукупності свідчать, що відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», Державного територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» в порушення вимог пп. 168.4.4 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України перераховувало податок в м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу, а саме: м. Виноградів.

Враховуючи вищевикладене, на переконання відповідача, податкове-повідомлення рішення є правомірним, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлень, виданих ДПІ у м. Ужгороді, податковими інспекторами проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010р. по 31.03.2012р., за результатами якої складено акт від 31.05.2012 р. № 776/17-319/10/25449675.

У висновках вказаного акту зазначено, що в порушення ст.168 Податкового кодексу України з наступними змінами та доповненнями (далі -ПК України) по Відокремленому підрозділі «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, в тому числі, по Виноградівському району - 1647657,32 грн.

На підставі акта перевірки ДПІ у Виноградівському району прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.06.2012 № 1119291752, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця"суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на загальну суму 1828911,6 грн., у т.ч. за основним платежем 1647657,32 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 181254,28 грн.,

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Відокремлений підрозділі «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» на відміну від виробничих підрозділів в розумінні положень Податкового кодексу України наділений статусом податкового агента.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, так як він відповідає правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства.

З матеріалів справи видно, що Державне територіальне-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» зареєстроване як юридична особа 16.03.1992 року, йому присвоєно ідентифікаційний код 01059900.

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України має місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Тихого, 8, взято на податковій облік в органах державної податкової служби 02.11.2000р. за № 281-1/668. На момент проведення перевірки перебував на обліку в ДПІ у м. Ужгороді.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» від 25.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України як відокремлений підрозділ без права юридичної особи.

Як слідує зі змісту акту перевірки, до складу ДТГО «Львівська залізниця» юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», яким відповідно до пп. 168.4.2 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до п.63.2. ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень » є структурним підрозділом ДТГО «Львівська залізниця»» на підставі затвердженого Положення про відокремлений підрозділ , який, відповідно до п.15.1 ст.15 ПК України взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб (далі-ПДФО) за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м.Ужгород вул.Тихого,8 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.

Це узгоджується з положеннями ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», згідно якого відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Проте, відповідно до ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

З матеріалів справи видно, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» складається з окремих станцій, в тому числі: станції Виноградово на якій працює 39 чоловік, станції Королево, на якій працює 98 чоловік, станції Чернотісово, на якій працює 18 чоловік, станції Вилок, на якій працює 12 чоловік, станції Гудя, на якій працює 6 чоловік, станції Дяково, на якій праціє 29 чоловік.

Згідно п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.

Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Крім того, ст. 64 Бюджетного кодексу України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента -юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Відповідно до п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділ.

Пунктом 168.4.4 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів. Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи» аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ» та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про помилковість прирівнювання відповідачем структурних підрозділів -станції, які розміщені в населених пунктах: Виноградово, Королево, Чернотісово, Вилок, Гудя, Дяково, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів..

Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

У разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

На відміну від повноважень структурних підрозділів -станцій, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» в розумінні положень ПК України юридично наділений статусом податкового агента.

Виходячи з чіткого розмежування правового положення відокремленого та структурного підрозділів, суд вірно дійшов переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень ».

Як видно з матеріалів справи, обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода. Вказана обставина підтверджена акту перевірки від 31.05.2012 № 776/17-319/10/25449675 ( стор.5), а також реєстром платіжних доручень, якими ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» здійснювалося перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за період з 01.07.2010 по 31.03.2012 та платіжними дорученнями ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» про перерахування та сплату податку з доходів фізичних осіб у 2012 році.

Крім того, відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень станцій Виноградово, Королево, Чернотісово, Вилок, Гудя, Дяково, діяти від імені Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.

Відтак, суб'єкт владних повноважень прийнявши оскаржуване податкове повідомлення-рішення не дотримався вимог чинного податкового законодавства та передбачених ст.2 КАС України принципів, що складає підстави для залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому така задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року у справі №2а-5968/12 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Д.М. Старунський

Судді В.М. Багрій

А.І. Рибачук