Головуючий у 1 інстанції - Олішевська В.В.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2015 року справа №805/1209/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Геращенка І.В., Арабей Т.Г., Міронової Г.М., при секретарі судового засідання - Куленко О.Д., за участю представника позивача - Кримчак М.А., представника відповідача - Пожидаєвої О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року у справі № 805/1209/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Алекс» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23 лютого 2015 року № 0002801702/3973 та № 0002811702/3970, -
ВСТАНОВИВ:
03 квітня 2015 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Алекс», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23 лютого 2015 року № 0002801702/3973 та № 0002811702/3970 (а.с. 4-5).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року у справі № 805/1209/15-а адміністративний позов задоволено. Скасовано рішення відповідача від 23 лютого 2015 року № 0002811702/3970 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 10 056,22 грн., у т.ч. штраф - 9 042,14 грн, пеня - 1 014,08 грн.; скасовано рішення відповідача від 23 лютого 2015 року № 0002801702/3973 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 6 246,02 грн., у т.ч. штраф - 4 825,57 грн., пеня - 1 420,45 грн. (а.с. 46-46).
Не погодившись із судовим рішенням, Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області подала апеляційну скаргу, в обґрунтування якої зазначено, що відповідно до розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з урахуванням змін внесених на підставі Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах, розташованих на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на період АТО, звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, подання звітності тощо. Однак, Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не скасовує обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а надає можливість платникам єдиного внеску на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. Умовою для такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до фіскального органу не пізніше тридцяти календарних днів наступних за днем закінчення АТО та сертифікат Торгово-промислової палати України. При цьому, платники єдиного внеску здійснювали господарську діяльність, продовжували нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, зобов'язані виконувати всі встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вимоги. Отже обов'язки мають бути виконані платниками єдиного внеску після закінчення АТО у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області просила суд скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі (а.с. 50-56).
Представник позивача, у судовому засіданні заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, наголошувала на тому, що постанова суду першої інстанції прийнята у відповідності до норм чинного законодавства.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу, просила суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Надала пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу - задовольнити, постанову суду першої інстанції - скасувати, прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову, з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Алекс» (код ЄДРПОУ 13526413) є юридичною особою, зареєстрованою 14 березня 1995 року; місцезнаходження: 84307, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 16; включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 1 273 145 0000 006657. Перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області як платник єдиного внеску за № 05-35-04-0982 (а.с. 8-9).
23 лютого 2015 року Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення № 002811702/3973 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі п. 2 ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Алекс» штраф у розмірі 4 825,57 грн. та нарахована пеня у розмірі 1420,45 грн. (загальний розмір штрафних санкцій 6 246,02 грн.) за період з 21 листопада 2014 року до 26 грудня 2014 року (а.с. 7).
23 лютого 2015 року Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення № 002811702/3970 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі п. 2 ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Алекс» штраф у розмірі 9 042,14 грн. та нарахована пеня у розмірі 1 014,08 грн. (загальний розмір штрафних санкцій 10 056,22 грн.) за період з 23 грудня 2014 року по 06 січня 2015 року (а.с. 6).
Спірним питанням у справі, є правомірність нарахування податковим органом штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску позивачем, якого звільнено від виконання обов'язків передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період проведення антитерористичної операції.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачу, який виконав всі вимоги для звільнення від виконання обов'язків передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період проведення антитерористичної операції, податковим органом неправомірно нараховані штрафні санкції та пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.
Пунктом 10 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) страхувальники - роботодавці та інші особи відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до абз.1 п.1 ст. 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Як вбачається з положень ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15 жовтня 2014 року (далі - Закон № 1669).
Відповідно до ст. 2 Закону № 1669 на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Згідно з ст. 1 Закону № 1669 територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р до зазначених пунктів належало м. Краматорськ Донецької області.
Як вбачається із матеріалів справи, місцезнаходженням позивача є м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 16 та і на теперішній час перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку,що положення п. 9-3 Закону № 2464 щодо звільнення від виконання обов'язків, визначених у ст. 6 цього Закону, поширюються на позивача, як платника єдиного внеску, який перебував на території проведення антитерористичної операції.
Системний аналіз нормативно-правових актів в редакції, що регулювали спірні правовідносини на час їх виникнення, дають колегії суддів підстави вважати, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах, і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, подання звітності тощо.
На підставі положень Закону № 1669 пп. «б» п. 8 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів де проводилася антитерористична операція, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, 17 листопада 2014 року позивачем до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області подано заяву № 101 від 11 листопада 2014 року відповідно до ст. 9-3 Закону № 2464 (а.с. 69)
Відповідно до ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
В матеріалах справі відсутній сертифікат Торгово-промислової палати України, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія Алекс», представником в судовому засіданні його також надано не було.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивачем не виконані приписи ст. 6 Закону № 2664 та ст. 10 Закону № 1669 в частині надання Сертифікату Торгово-промислової палати України.
Крім того, колегія суддів зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків, визначених частиною другою ст. 6 Закону № 2464, а надає можливість платникам єдиного внеску на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. І, як наслідок, законодавець звільнив позивача від застосування штрафних санкцій і пені з боку фіскальних органів у разі виконання наведених вимог (заява та сертифікат).
Відповідно до приписів ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи викладене до уваги, те що відповідач довів правомірність прийнятих рішень, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції прийшов до помилкових висновків про наявність підстав для задоволення позовних вимог, а тому постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 197, п. 3 ч. 1ст. 198, 202, ч. 2 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року у справі № 805/1209/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Відмовити у задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Алекс» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23 лютого 2015 року № 0002801702/3973 та № 0002811702/3970 у повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини постанови прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 03 червня 2015 року.
Повний текст постанови виготовлено 05 червня 2015 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Судді І.В.Геращенко
Т.Г.Арабей
Г.М. Міронова