ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
02 квітня 2015 року
справа № 804/7343/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року
у справі № 804/7343/14
за позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
до Дніпропетровської територіальної організації профспілки працівників науки виробництва та фінансів /Лівобережна/
про припинення юридичної особи,–
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року Лівобережна об’єднана державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулася у Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до Дніпропетровської територіальної організації профспілки працівників науки виробництва та фінансів /Лівобережна/ про припинення юридичної особи.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року, прийнятою у порядку скороченого провадження, у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, Лівобережна об’єднана державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як підтверджується матеріалами справи, Дніпропетровська територіальна організація профспілки працівників науки виробництва та фінансів /Лівобережна/ (код ЄДРПОУ 25537563) зареєстрована на підставі рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 22 лютого 2000 року, юридична адреса: 49051, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Тверська, будинок 1, та перебуває на обліку з 25 лютого 2000 року в Лівобережній об’єднаній державній податковій інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, як платник податків та інших обов’язкових платежів.
Згідно із довідкою податкового органу, остання податкова звітність подавалась Дніпропетровською територіальною організацією профспілки працівників науки виробництва та фінансів /Лівобережна/ про використання неприбуткових установ та організацій за ІІ-ІІІ квартал 2011 року №89495 від 08 листопада 2011 року (а.с. 3).
Указані обставини стали підставою для звернення Лівобережної об’єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, з позовом про припинення юридичної особи – Дніпропетровської територіальної організації профспілки працівників науки виробництва та фінансів /Лівобережна/.
Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що Законом України «Про громадські об'єднання» не передбачено в якості підстави для припинення діяльності громадського об'єднання неподання ним протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з правовою позицією суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Суд першої інстанції зазначаючи, що Закон України «Про громадські об’єднання», є спеціальним Законом, який, у тому числі регулює питання щодо припинення діяльності громадської організації, не звернув уваги на те, що вказаним Законом передбачена можливість припинення діяльності громадської організації з підстав, визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а саме приписами статтей 25, 29 Закону України «Про громадські об’єднання».
Відповідно до положень частини другої статті 14 Закону України «Про об'єднання громадян», у випадку реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи. Дані реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом внесення відповідного запису в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
За правилами частини другої статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Аналіз наведених законодавчих положень свідчить на користь висновку про те, що норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є загальними відносно спеціальних норм Закону України «Про об'єднання громадян» та Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», які встановлюють додаткові, специфічні підстави ліквідації об'єднань громадян, профспілок, та не суперечать загальним нормам.
Згідно з частиною 5 статті 1 Закону України «Про громадські об'єднання» - громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про громадські об'єднання» передбачено, що громадське об'єднання зі статусом юридичної особи, створені ним юридичні особи (товариства, підприємства) зобов'язані вести бухгалтерський облік, фінансову та статистичну звітність, бути зареєстрованими в органах доходів і зборів та сплачувати до бюджету обов'язкові платежі відповідно до закону. Надання громадським об'єднанням, створеним ними юридичним особам (товариствам, підприємствам) пільг, у тому числі з оподаткування, здійснюється на підставах та в порядку, визначених законом.
Підпунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платники податку, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 мільйонів гривень, та неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до контролюючих органів за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків.
Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести у встановленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 статті 20, пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи.
У матеріалах справи міститься розпорядження начальника Лівобережної об’єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 28.04.2014 року № 25-р щодо підготовки матеріалів для подання позову до суду.
Статтями 33, 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено підстави припинення юридичної особи, зокрема відповідно до частини 2 статті 38 зазначеного Закону підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідно до частини 2 статті 25 Закону України «Про громадські об'єднання» припинення діяльності громадського об'єднання зі статусом юридичної особи має наслідком припинення цієї юридичної особи у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Згідно з пунктом 11.10. Порядку обліку платників податків, зборів затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків про звернення до суду із позовною заявою про винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи.
На підставі фактичних обставини справи, у зв'язку з тим, що відповідач не має заборгованості за платежами до бюджету та не подає протягом року органу державної податкової служби податкові декларації, документи фінансової звітності, відповідно до закону, суд апеляційної інстанції приходить висновку про наявність правових підстав для припинення юридичної особи – Дніпропетровської територіальної організації профспілки працівників науки виробництва та фінансів /Лівобережна/.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду та прийняття нової постанови про задоволення позову.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, –
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області – задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року – скасувати.
Позовні вимоги задовольнити.
Припинити юридичну особу – Дніпропетровська територіальна організація профспілки працівників науки виробництва та фінансів /Лівобережна/ (код ЄДРПОУ 25537563), юридична адреса: 49000, м. Дніпропетровськ, вул.. Тверська, 1.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим