ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1405/15
03 червня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Дерех Н.В.
при секретарі Хребетко І.І.
за участю:
представника позивача Слюсарчук Г.М.
відповідача ОСОБА_2
третьої особи Піхіровський Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2, третя особа Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція про стягнення виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації (далі - УПСЗН Зборівської РДА, Управління) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі відповідач, ОСОБА_2.), третя особа Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція про стягнення виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 25060,03 грн.
Представник позивача у судовому засіданні заявлений позов підтримала, просила його задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що проведеною Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області ревізією в управлінні соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації встановлено, що ОСОБА_2 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Декларації про доходи та майновий стан від 25.06.2013 року, 23.12.2013 року, 12.06.2014 року та від 16.12.2014 року подала недостовірні відомості. Зокрема, встановлено, що ОСОБА_4 - чоловік Відповідача ніде не працював протягом 3 місяців перед датами звернення Відповідача за допомогою і фактично не здійснював догляд за перестарілою особою у зв'язку з перебуванням за кордоном (згідно інформації, наданої Тернопільській об'єднаній державній фінансовій інспекції Службою безпеки України в Тернопільській області №69/69/1-2327 від 12.12.2014 року). Тобто, враховуючи факт, що ОСОБА_4 - чоловік ОСОБА_2 ніде не працював протягом 3 місяців перед датами її звернення за призначенням державної соціальної допомоги, державна соціальна допомога ОСОБА_2 не повинна була виплачуватися. Факт перебування чоловіка відповідачки за кордоном у вказані ревізією терміни, не здійснення ним догляду за перестарілим, та, як наслідок, неправомірне отримання компенсації підтверджується тим, що під час ревізії, 29 січня 2015 року ним добровільно було повернуто кошти, які він отримав як особа, яка здійснювала догляд за перестарілим, який досягай 80-ти літнього віку. Загальна сума зайво виплаченої державної соціальної допомоги відповідачу становить 25060,03 гривень.
У судовому засіданні відповідач адміністративний позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні в повному обсязі та пояснила, що вона 24 березня 2015 року звернулася до управління із заявою в якій визнала той факт, що вона не мала права на отримання державної соціальної допомоги, однак, відмовилася повертати зайво виплачені кошти в сумі 25060,03 гривень, у зв'язку з тим, що має на утриманні двох неповнолітніх дітей, а її чоловік ніде не працює.
Представник третьої особа Тернопільської об'єднаної державної фінансової інспекції в судовому засіданні в судовому засіданні вказав, що при перевірці інформації по здійсненню догляду за пристарілим, фінінспекцією виявлено, що подані разом із заявою ОСОБА_2 Декларації про доходи та майновий стан від 25.06.2013 року, 23.12.2013 року, 12.06.2014 року та від 16.12.2014 року подано недостовірні відомості для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям містять невірну інформацію про здійснення догляду її чоловіком за пристарілим, так як чоловік ОСОБА_4 перебував за кордоном та не здійснював догляд протягом трьох місяців перед датою звернення що призвело до надмірної виплати їм бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 25060,03 грн.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника третьої особи, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що жителька м. Зборова Зборівського району Тернопільської області ОСОБА_2 звернулася з заявами від 25.06.2013 року, 23.12.2013 року, 12.06.2014 року та від 16.12.2014 року до управління праці та соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації для отримання державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї подавши необхідні документи.
ОСОБА_2, згідно рішень від 26.06.2013 року, 24.12.2013 року, 13.06.2014 року та від 17.12.2014 року було призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї з 01.06.2013 р. по 30.11.2013 р., з 01.12.2013 по 31.05.2014 р., з 01.06.2014 по 30.11.2014 року та з 01.12.2014 по 31.05.2015 року. При призначенні допомоги відповідач була попереджена про відмову в призначені або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї та одночасно дала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається відповідно до Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі Закон) та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі Порядок).
Згідно підпункту 1 пункту 1 частини 1 статті 7 Закону, підпункту 1 пункту 1 частини 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які і доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, як: досягай 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Отже, здійснення працездатним членом сім'ї Відповідача (чоловіком) догляду за особою, яка досягла 80-річного віку протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є обставиною, що впливає на призначення та виплату державної допомоги.
Проведеною Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області ревізією в управлінні соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації встановлено, що ОСОБА_2 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Декларації про доходи та майновий стан від 25.06.2013 року, 23.12.2013 року, 12.06.2014 року та від 16.12.2014 року подала недостовірні відомості. Зокрема, встановлено, що ОСОБА_4 - чоловік Відповідача ніде не працював протягом 3 місяців перед датами звернення Відповідача за допомогою і фактично не здійснював догляд за перестарілою особою у зв'язку з перебуванням за кордоном (згідно інформації, наданої Тернопільській об'єднаній державній фінансовій інспекції Службою безпеки України в Тернопільській області №69/69/1-2327 від 12.12.2014 року).
Враховуючи факт, що ОСОБА_4 - чоловік ОСОБА_2 ніде не працював протягом 3 місяців перед датами її звернення за призначенням державної соціальної допомоги, державна соціальна допомога ОСОБА_2 не належалась.
Після виявленого порушення надання державної допомоги Відповідачу було припинено з 1 лютого 2015 року та проведено перерахунок зайво виплаченої допомоги.
Сума переплати склала за період з 01.06.2013 по 30.11.2013 років - 5022,84 грн., за період з 01.12.2013 по 31.05.2014 року - 7324,36 грн., за період з 01.06.2014 по 30.11.2014 року - 7199,94 грн., за період з 01.12.2014 по 28.02.2015 року - 5512,89. Таким чином, загальна сума зайво виплаченої державної соціальної допомоги Відповідачу становить 25060,03 гривень.
Частиною 4 статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» встановлено, що в разі якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідачу було вручено особисто повідомлення № 17 від 04.03.2015 року про суму зайво виплачених коштів та строк її повернення.
Підтвердженням того, що чоловік Відповідача визнав факт його перебування за кордоном у вказані ревізією терміни, не здійснення ним догляду за перестарілим, та, як наслідок, неправомірне отримання компенсації є те, що під час ревізії, 29 січня 2015 року ним добровільно було повернуто кошти, які він отримав як особа, яка здійснювала догляд за перестарілим, який досягай 80-ти літнього віку.
Відповідач 24 березня 2015 року звернулася до управління із заявою в якій визнала той факт, що вона не мала права на отримання державної соціальної допомоги, однак, відмовилася повертати зайво виплачені кошти в сумі 25060,03 гривень в добровільному порядку.
Станом на момент розгляду справи Відповідачем не повернено надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги у розмірі 25060,03 гривень. Вказані кошти виплачувались Відповідачу з Державного бюджету України та повинні бути повернені до Державного бюджету.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що станом на час звернення відповідачки із заявами про отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, були наявні обставини, при яких вказана допомога не призначається, і про їх наявність відповідачка не повідомила УПСЗН Зборівської РДА.
Згідно з пунктом 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 25 (далі - Постанова № 250), якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення, серед іншого, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї та у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню як обгрунтовано заявлені.
Також судом враховано, що позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, а право на звернення до суду з позовом про стягнення надміру виплачених коштів випливає з функцій контролю за витрачанням цих коштів, тобто у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, тому через публічно-правовий характер спірних відносин вирішення такого спору належить до юрисдикції адміністративних судів.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1, іден. код НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету 25060 ( двадцять п'ять тисяч шістдесят) грн. 03 коп., шляхом перерахування на рахунок 35411011009416 УДК у Тернопільській області, МФО 838012, код 03195688.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 червня 2015 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна:
Суддя Дерех Н.В.