ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2015 року м.Житомир справа № 806/1382/15
час прийняття: 15 год. 00 хв. категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сичової О.П.,
секретар судового засідання Шевчук Т.А.,
за участю: представників позивача Корчевного О.Г. Демчукова О.Т.,
представників відповідачів Кирилової Н.В. та Бортнікової А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка" до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання неправомірним та скасування рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просило:
- визнати неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.03.2015 р. №2706/12 про відмову в скасуванні рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області №1 від 10.02.2015 р.;
- скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області №1 від 10.02.2015 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені Товариству з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка".
В обґрунтування позову посилався на те, що нарахування спірне рішенням прийняте на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є протиправним. Також зазначає, що товариство не мало недоїмку щодо сплати страхових внесків, рішення чи приписи від пенсійного фонду у зв'язку з порушенням не отримувало.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити, з мотивів наведених у позовній заяві.
Представники відповідачів у засіданні суду позов не визнали, просили відмовити у його задоволенні на підставі доводів викладених у письмових запереченнях. Додатково пояснили, що нарахування спірним рішенням пені відбулося внаслідок прострочи сплати фінансових санкцій позивачем, нарахованих відповідно до рішення №353 від 24.03.2009 р.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
10 лютого 2015 року начальником Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області Макшаєвою Н.В. на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" прийнято рішення №1 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду. Цим рішенням позивачу нараховано пеню в сумі 4934,19 грн.
Під час судового розгляду справи з'ясовано, що пеня нарахована у зв'язку з несвоєчасною сплатою Товариством з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка" фінансових санкцій, нарахованих рішенням Управління Пенсійного фонду України в Корольовському районі м.Житомира №353 від 24.03.2009 року. Заборгованість за вказаним рішенням була стягнута з позивача постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.10.2009 року по справі №2а-2911/09/0670, яка відповідно до ст.254 КАС України набрала законної сили.
Проте, борг по штрафним санкціям погашено позивачем лише 29 січня 2015 року, що підтверджено розрахунком фінансової санкції та пені по особовому рахунку страхувальника.
Несвоєчасна сплата позивачем фінансових санкцій застосованих рішенням Управління Пенсійного фонду України в Корольовському районі м.Житомира від 24 березня 2009 року №353 також стверджується карткою особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка".
Питання відповідальності страхувальника за несвоєчасну сплату заборгованості до Пенсійного фонду до 01 січня 2011 року були врегулюванні Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV, зокрема, статтею 106 цього Закону.
Так, пунктом 2 частини 9 цієї статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції до 01.01.2011) передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Верховною Радою України 08 липня 2010 року прийнято Закон України №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності 01 січня 2011 року.
З набранням чинності зазначеним Законом, згідно підпункту "й" пункту 12 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення", норми частини першої - дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключено.
Разом з цим, приписами пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VІ від 08.07.2010, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
У відповідності до п. 10.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду від 19.12.2003 № 21-1 (у редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення, надалі - Інструкція), на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є: документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України з позитивною сумою; звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду; документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з від'ємною сумою; звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
В контексті наведеного, суд приходить до висновку, що пеня зумовлена несвоєчасною сплатою заборгованості, яка виникла до 01.01.2011, має бути нарахована (стягнута) і після 1 січня 2011 р., оскільки заборгованість і пеня виникли в період дії п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 р. №1058-IV.
Отже, рішення від 10 лютого 2015 року №1 прийнято Управлінням Пенсійного фонду України в м.Житомирі на підставі Закону та у межах його повноважень.
Зазначена правова позиція також була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах від 19 лютого, 26 березня та 15 жовтня 2013 року у справах №№ 21-432а12, 21-71а13, 21-318а13 відповідно, а також у постанові від 07 жовтня 2014 року в справі № 21-269а14.
Висновки цих постанов Верховного Суду України, згідно із приписами ст. 244-2 КАС України, є обов'язковими для застосування до спірних правовідносин, що є предметом цього позову.
Згідно зі ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачем доведено правомірність винесення оскаржуваного рішення. У той же час, позивач не довів обставин в обґрунтування своїх вимог.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись статтями 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 05 червня 2015 р.