ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2015 р. Справа № 804/17958/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серьогіної О.В.
при секретарі судового засіданняБурцевій Я.Е. за участю: представника позивача Сафронова В.В., Потапова О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з не підготування висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» надміру сплачених сум грошових зобов'язань із сплати податку на прибуток підприємств в розмірі 246134,25 грн. та не подання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;
- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» надміру сплачені суми грошових зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємств в розмірі 246134,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на п. 43.5 ст.43 Податкового кодексу України порушенням відповідачем порядку надання органу Державного казначейства України висновку із зазначенням сум податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2014р. було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.12.2014р. було зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2014р. у справі №804/6439/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 24.01.2014р. №0000012203, від 09.04.2014р. №0000302203.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2015р. було поновлено провадження у даній справі та призначено справу до розгляду у судове засідання на 20.05.2015р.
У судове засідання з'явилися представники позивача, представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області просив суд розглянути справу без його участі.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали, просили суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області у письмових запереченнях на позов заперечував проти задоволення даного позову та просив суд відмовити в його задоволенні. Також звернув увагу суду на те, що згідно норм Податкового кодексу України органи Державного казначейства здійснюють відшкодування згідно з отриманими від податкового органу реєстру та висновку. Проте, від податкової інспекції на адресу казначейської служби не надходили документи на підставі яких відбувається повернення коштів з Державного бюджету, тому вимога позивача щодо повернення надмірно сплачених коштів з бюджету є безпідставною.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.04.2014р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» та Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області складено Акт №3997-20.
У вказаному акті зазначено:
За даними органу ДПС, грн.За даними платника, грн.Розбіжності, (+, -)АБ123Сальдо на 01.01.2014р. (початок періоду, що перевіряється)Від'ємне сальдо розрахунків з бюджетом (без урахування пені) Несплачена пеня Позитивне сальдо Позитивне сальдо розрахунків з бюджетом 246174,25 246174,25 0,00Нараховано (зменшено) сум податкових зобов'язань за період, що перевіряється Основні платежі та штрафні (фінансові) санкції 23,25 0,00 -23,25 Пеня Донараховано(зменшено) платежів за ППР (+,-) Основні платежі та штрафні (фінансові) санкції 23,25 0,00 -23,25Сплачено (повернуто)сум податку, збору (обов'язкового платежу) (+,-) Платіж -40,00 -40,00 0,00Погашено пені 19332,58 0,00 -19332,58Сальдо на 30.06.2014р.Позитивне сальдо розрахунків з бюджетом 226778,42 246134,25 -19355,83Розбіжність сумі -19355,83 грн. (з яких: -23,25грн. - штрафні фінансові санкції, та -19332,58 грн. - пеня) донараховані згідно податкових повідомлень-рішень від 24.01.2014р. №0000012203 та від 09.04.2014р. №0000302203.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» звернулося до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області із заявою про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань із сплати податку на прибуток підприємств в сумі 246134,25 грн.
21.10.2014р. Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на лист №42 від 22.09.2014р. повідомила позивача про те, на виконання ст. 43 Податкового кодексу України для погодження повернення коштів з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 246134,25 грн. надіслана інформація для подальшого погодження з управлінням ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області. Станом на 20.10.2014р. до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області інформація з ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області не надходила.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно п.14.1.115 ст. 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Згідно п. 17.1.10 ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право, зокрема, на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів (ст. 87 Податкового кодексу України).
У відповідності до ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Як вбачається з матеріалів справи постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2014р. у справі №804/6439/14, яка набрала законної сили 16.04.2015р., позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» задоволено. Визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення від 24.01.2014р. №0000012203, від 09.04.2014р. №0000302203, прийняті Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що саме висновок податкового органу із зазначенням сум про повернення коштів на виконання вимог п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України є підставою для повернення надміру сплачених сум податку на прибуток з державного бюджету і неправомірне ненадання такого висновку є бездіяльністю податкового органу, яка порушує права платника податку на повернення коштів.
Обов'язок, передбачений ст. 43 Податкового кодексу України, не був виконаний Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, чим були порушені права позивача, відновленням яких є саме стягнення з Державного бюджету на користь позивача сум надміру сплачених сум грошових зобов'язань зі сплати податку на прибуток.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 1, 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. 58-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з не підготування висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» надміру сплачених сум грошових зобов'язань із сплати податку на прибуток підприємств в розмірі 246134,25 грн. та не подання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» (код ЄДРПОУ 33612925) надміру сплачені суми грошових зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємств в розмірі 246134,25 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-виробнича комерційна фірма «Автобан» (код ЄДРПОУ 33612925) судовий збір в сумі 560,28 грн. (п'ятсот шістдесят гривень, 28 копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 25 травня 2015 року
Суддя О.В. Серьогіна