Ухвала суду № 44631006, 29.05.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2015
Номер справи
804/6754/15
Номер документу
44631006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

29 травня 2015 р. Справа №804/6754/15Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Царікової О.В.,

секретаря судового засідання: Безрученко К.В.,

за участю:

представника заявника: Потапова О.О.,

представника заявника: Коваленка В.В.,

представника особи, до якої застосовуються заходи: Мосякова А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» про підтвердження обгрунтованості застосування адміністративного арешту майна,

ВСТАНОВИВ:

27 травня 2015 року Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані», в якому просить суд підтвердити обгрунтованість застосування адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» (код ЄДРПОУ 35446287).

В обґрунтування заявленого подання заявник зазначив, що наказом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 25.05.2015 № 810 призначено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» (код ЄДРПОУ 35446287). Надавши для ознайомлення наказ від 25.05.2015 № 810 та направлення від 26.05.2015 за № 846, №847, №848 бухгалтером Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» було внесено відповідний запис в журналі реєстрації перевірок. Однак, при спробі посадових осіб Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області фактично провести перевірку, підприємство відмовило у допуску посадових осіб контролюючого органу, про що останніми було складено акт про відмову посадових осіб ТОВ «УПМК - Компані» (код ЄДРПОУ 35446287) у допуску посадових (службових) осіб ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 26.05.2015 № 711/223/35446287. Таким чином, заявник зазначив, що неможливо провести документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані», у зв'язку з відсутністю доступу до роботи із первинними документами та даними бухгалтерських регістрів, що стосуються предмету перевірки. Заявник зауважив, що у відповідності до ст. 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Враховуючи вищевикладене, просить суд подання задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.05.2015 відкрито провадження у справі № 804/6754/15 за матеріалами подання та призначено його до розгляду на 29.05.2015.

Представник заявника у судовому засіданні вимоги, викладені в поданні підтримав в повному обсязі.

Представник особи, до якої застосовуються заходи, проти заявленого подання заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях та зазначив, що оскаржив наказ Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 25.05.2015 № 810. Таким чином, в даному випадку має місце спір про право, а тому провадження у адміністративній справі за поданням підлягає закриттю.

Представник особи, до якої застосовуються заходи у судовому засіданні вказав, що подання податкового органу є необґрунтованим, таким, що не підлягає задоволенню.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, дійшов наступних висновків.

Статтею 183-3 КАС України встановлено, що провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі, зокрема, подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Перевірка обґрунтованості накладення адміністративного арешту передбачає встановлення судом наявності підстав для застосування адміністративного арешту, визначених пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України. Предметом перевірки є відповідність рішення керівника податкового органу (його заступника) про накладення адміністративного арешту на майно платника податків умовам, за яких таке рішення може бути ухвалено.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» (далі - ТОВ «УПМК - Компані») (код ЄДРПОУ 35446287) зареєстроване як юридична особа 21.09.2007, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.05.2015 № 20624584, зробленого судом, та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

Наказом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 25.05.2015 № 810 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» (код ЄДРПОУ 35446287) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2011 по 01.04.2014 протягом 5 робочих днів з 26 травня 2015 року.

Як зазначено заявником, копію наказу від 26.05.2015 № 810 на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «УПМК - Компані» (код ЄДРПОУ 35446287) було надано для ознайомлення бухгалтеру ТОВ «УПМК - Компані», про що бухгалтером було заповнено в журналі реєстрації перевірок відповідний запис. Проте, в подальшому керівник підприємства відмовився отримувати наказ та направлення на перевірку та повідомив про недопущення посадових осіб Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до проведення перевірки

Судом встановлено, що 26.05.2015 працівників контролюючого органу не було допущено до фактичного здійснення перевірки, що зафіксовано в акті про не допуск посадових осіб ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» (код ЄДРПОУ 35446287) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2011 по 01.04.2014 від від 26.05.2015 № 711/223/35446287.

Також, посадовими особами ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області складено акт про неможливість вручення копії наказу "Про здійснення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» (код ЄДРПОУ 35446287)", у зв'язку з не допуском посадових осіб до перевірки" від 26.05.2015 № 711/223/35446287.

На підставі не допуску до проведення перевірки, підрозділом органу податкового контролю, якому було доручено провести перевірку, згідно Порядку застосування адміністративного арешту платника податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.10.2013 № 568, подано звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

26.05.2015 Виконуючим обов'язки начальника Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області Леоновим В.Ю. прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «УПМК - Компані» (код ЄДРПОУ 35446287), що перебуває за адресою: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, проспект Карла Маркса, буд. 53 - А, кв. 33.

Статтею 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пунктом 81.2 статті 82 ПК України встановлено, у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків у допуску службових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.

Підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України визначено, що арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких причин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

У відповідності з п. 94.3, п. 94.4, п. 94.10 ст. 94 ПК України, арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті. Арешт майна може бути повним або умовним. Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону. Арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 183-3 КАС України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Подання органу державної податкової служби щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків у порядку статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Відповідно до ст. 183-3 КАС України, норми КАС України, що регулюють процедуру позовного провадження, до провадження на підставі подання податкового органу можуть застосовуватися лише в частині, що не суперечить спеціальним нормам статті 183-3 цього Кодексу. Тому сторони у процесі розгляду подання податкового органу користуються всіма правами, які мають позивач та відповідач згідно з нормами КАС України, за винятком тих, що не можуть бути реалізовані за змістом статті 183-3 зазначеного Кодексу.

Відповідно до п.2 ч.4 ст. 183-3 КАС України суд ухвалою відмовляє у прийнятті подання у разі, якщо з поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.

У частині дев'ятій Листа Вищого адміністративного суду України від 02.02.2011 за № 149/11/13-11 зазначено, що спір про право в контексті розглядуваної норми має місце в разі, якщо предметом спору є правовідносини, існування яких є передумовою підстав для застосування спеціальних заходів, перелічених у ст. 183-3 КАС України.

Зокрема, спір про право наявний у разі, коли платник податків висловлює незгоду з рішенням податкового органу, що було підставою для виникнення обставин для внесення відповідного подання. При цьому незгода платника податків із рішеннями податкових органів щодо застосування спеціальних заходів, згаданих у статті 183 з позначкою 3 Кодексу адміністративного судочинства України, може підтверджуватися не лише зверненням із відповідним адміністративним позовом. Суд може встановити наявність спору також із змісту заперечень платника податків, стосовно якого внесено подання. Зокрема, платник податків може заперечувати розмір податкового боргу, що стягується, або факт узгодження податкових зобов'язань, з яких виник податковий борг; склад майна, щодо якого застосовується адміністративний арешт; заперечувати наявність податкового боргу, у зв'язку з яким накладено адміністративний арешт, або законність проведення перевірки, недопущення до якої призвело до застосування адміністративного арешту, тощо.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, ТОВ «УПМК - Компані» категорично не погоджується з доводами контролюючого органу та зазначає, що перевірку призначено без наявності достатніх на це підстав, а наказ від 25.05.2015 № 810 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «УПМК - Компані» оскаржило до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, про що свідчить копія адміністративного позову від 29.05.2015 із відміткою канцелярії суду про його отримання судом. Саме на підставі вказаних обставин працівників контролюючого органу і не було допущено до фактичного здійснення документальної позапланової виїзної перевірки.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в даному випадку має місце спір про право.

Зважаючи на вищевикладене, на підставі пункту 1 частини першої статті 157 КАС України, провадження у справі підлягає закриттю, оскільки відповідні вимоги не можуть бути розглянуті в порядку окремого виду адміністративного судочинства, яким є провадження за поданням податкового органу.

Згідно з частиною другою статті 157 КАС України суд роз'яснює, що відповідні вимоги підлягають розгляду в Дніпропетровському окружному адміністративному суді, але в загальному порядку позовного провадження.

Закриття провадження у справі за поданням податкового органу не позбавляє заявника права звернутися до суду з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 69, 71, 157, 165, 167, 183-3, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Провадження у справі № 804/6754/15 за поданням Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «УПМК - Компані» про підтвердження обгрунтованості застосування адміністративного арешту майна закрити.

Роз'яснити заявнику, що у разі закриття провадження у справі за поданням, податковий орган не позбавлений права звернутися з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядки та строки, зазначені в ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Повний текст ухвали складений 03.06.2015.

Суддя О.В. Царікова