копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2015 р. Справа № 804/4720/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Маковської О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Закритого акціонерного товариства "Ніка" про стягнення заборгованості , -
ВСТАНОВИВ:
02.04.2015 управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області (далі - позивач, УПФУ в Криничанському районі) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Закритого акціонерного товариства «Ніка» (далі - відповідач, ЗАТ «Ніка»), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії на загальну суму 5336, 20 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що закрите акціонерне товариство «Ніка» не виконує зобов'язання п.6.7 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663 (далі - Інструкція №21-1), в якому зазначено, що Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в результаті чого утворився борг в сумі 5336, 20 грн. за період з 01.12.2014 по 31.03.2015.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2015 відкрито скорочене провадження у справі №804/4720/15 та запропоновано відповідачу надати письмові заперечення на адміністративний позов.
Відповідач заперечень на позовну заяву не надав. Ухвалу про відкриття провадження у справі направлено на адресу відповідача, що вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення 17.04.2015, яке повернулося на адресу суду (міститься в матеріалах справи)
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги Кодексу адміністративного судочинства України щодо належного повідомлення сторін у справі про її розгляд.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Згідно пункту 3 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що закрите акціонерне товариство «Ніка» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області, і відповідно, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно довідки Криничанського відділення Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції від 15.04.2014 ЗАТ «Ніка» не являється платником фіксованого сільськогосподарського податку, а тому має зобов'язання по відшкодуванню витрат на виплату пільгових пенсій у повному обсязі.
Відповідач є платником єдиного податку четвертої групи відповідно статті 295.9.1 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим має відповідні зобов'язання щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, оскільки згідно пункту 114 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII главу 2 Податкового кодексу України «Фіксований сільськогосподарський податок» було виключено. Таким чином обмежень щодо відшкодування платниками єдиного податку витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у 2015 році на даний час згідно податкового законодавства не встановлено.
Матеріалами справи підтверджується, позивач у січні 2015 року направив відповідачу - ЗАТ "Ніка" розрахунок на 2015 рік сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Вказані у розрахунку суми відповідач повинен був сплачувати протягом 2015 року щомісяця до 25-го числа згідно вимог пункту 6.7. Інструкції №21-1. Також на адресу відповідача позивачем надсилався поштою лист із сумою боргу та копією розрахунку за грудень 2014 року для оплати відповідачем.
Згідно паспортних даних ОСОБА_1 право на пенсію за віком матиме лише 25.01.2017, досягнувши пенсійного віку як зазначено у статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно паспортних даних ОСОБА_2, право на пенсію за віком матиме лише 19.10.2016, про що зазначено у графі 4 розрахунків. Розмір відшкодування встановлено абзацом 3 пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» і становить 100% виплачених пенсій особам пільгової категорії. При цьому враховується розподіл пільгового стажу по підприємствам, де було здобуто цей стаж, з відповідним розподілом у відсотках між такими підприємствами.
Порядок розподілу пільгового стажу визначено у пункті 6.2. Інструкції №21-1, а саме: витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно вимог пункту 6.4. Інструкції від 19.12.2003р. №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідач - ЗАТ «Ніка» станом на 26.03.2015 не сплатив до УПФУ в Криничанському районі кошти на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсії особам пільгової категорії за період з 01.12.2014 по 31.03.2015, що підтверджується розрахунком витрат на виплату пільгових пенсій , що підлягають відшкодуванню за відповідні періоди 2014 - 2015 років.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із того, що положеннями частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Законом №1058-IV питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-XII, було врегульовано Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР).
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону №400/97-ВР (статтю доповнено абзацом четвертим згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17 лютого 2000 року №1461-ІІІ, який набрав чинності з 15 березня 2000 року) визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону (абзац третій пункту 1 статті 4 Закону №400/97-ВР).
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку про наявність у підприємства обов'язку відшкодовувати управлінню ПФУ витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівнику відповідача за списком №2.
Згідно із пунктом 6.1 частини 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16 січня 2004 року за №64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції №21-1).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції №21-1).
Строк сплати за вказаними розрахунками встановлено до 25 числа поточного місяця відповідно до пункту 6.7. Інструкції №21 - 1.Тому до 25 числа кожного місяця спірного періоду відповідач мав зобов'язання сплатити кошти на рахунок ПУФУ по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідні місяці, а саме:
- за грудень 2014р. - 1334,05 грн.
- за січень 2015р. - 1334,05 грн.
- за лютий 2015р. - 1334,05 грн.
- за березень 2015р. - 1334,05 грн.
З матеріалів справи вбачається, що за період з грудня 2014 по березень 2015 позивачем було виплачено пільгових пенсій на суму 9218,40 грн., при цьому сума до відшкодування враховуючи відсоток участі даного підприємства у відшкодуванні становить 5336,20 грн.
Отже, розмір понесених витрат та відповідно сума позовних вимог становить 5336,20 грн. (1334,05 х 4 = 5336,20) за період з 01.12.2014 по 31.03.2015.
Суд зазначає, що факт понесення позивачем фактичних витрат на виплату пенсій особам пільгової категорії підтверджується списками з банківських установ про виплату пенсій громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком №2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом №1058-IV).
Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону №1788-XII.
Відповідно до статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірними позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на загальну суму - 5336, 20 грн. за період з 01 грудня 2014 року по 31 березня 2015 року, оскільки відповідач доказів добровільного погашення заборгованості не надав.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з Відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 69, 71, 159-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Закритого акціонерного товариства «Ніка» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Ніка», що знаходиться за адресою: 52330, Дніпропетровська область, Криничанський район, с. Червоноіванівка, на користь Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області, яке розташовано за адресою: 52300, Дніпропетровська область, смт.Кринички, вул.Виконкомівська,17 заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії на загальну суму - 5336, 20 грн. за період з 01 грудня 2014 року по 31 березня 2015 року.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 28.04.2015 р. Суддя З оригіналом згідно Помічник суддіО.В. Маковська О.В. Маковська В.В. Кухар