Провадження № 2-а/582/1/15
Справа № 582/1083/14-а
Копія
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2015 року
Недригайлівський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Яковенко Н.М.,
з участю секретаря Климась С.В.,
відповідача ОСОБА_1
третьої особи ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2, відділ державної виконавчої служби Недригайлівського районного управління юстиції, про стягнення сплаченої тимчасової державної допомоги, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1 сплаченої тимчасової державної допомоги, яка була виплачена ОСОБА_2 на утримання сина відповідача ОСОБА_3. Позов обґрунтований тим, що відповідно до п. 2 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, затвердженого постановою КМУ від 22.02.2006 № 189 (далі Порядок) тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується або місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав у повному обсязі та пояснив, що він ніколи не ухилявся від сплати аліментів, йому навіть не було відомо про те, що з нього стягуються аліменти. Він з 2006 року проживає в с. М.Будки, не працює, ніякого доходу не отримує. Вважає, що рішення про призначення державної допомоги ОСОБА_2 були необгрунтованими.
Представник третьої особи, відділу державної виконавчої служби Недригайлівського районного управління юстиції, пояснила, що з 2003 року на виконанні у відділі знаходиться виконавчий лист про стягнення аліментів з ОСОБА_1 Станом на 05.08.2014 року заборгованість по аліментах становить 39760,08 грн. Відповідач на виклик до державного виконавця не з'являвся. Стягувач аліментів ОСОБА_2 ніколи не скаржилась на несплату аліментів, а тільки раз на півроку зверталася з заявою про надання довідки про неотримання нею аліментів, на підставі чого їй надавалась така довідка. У зв'язку з цим перевірка майнового стану боржника та інші виконавчі дії за цим не здійснювались.
Третя особа, ОСОБА_2, пояснила, що так як ОСОБА_1 не сплачував аліменти, вона зверталась до ВДВС за довідкою про неотримання аліментів та на підставі цієї довідки отримувала допомогу в Управлінні соціального захисту населення Сумської міської ради.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи прийшов до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Зарічного районного суду м. Суми від 29.09.2003 року відповідач ОСОБА_1 зобов'язаний сплачувати аліменти на утримання сина ОСОБА_3 у розмірі 1\4 частини усіх видів заробітку/доходу, 30 вересня 2003 року видано виконавчий лист (а.с.4, 57). 09 жовтня 2003 року за виконавчим листом № 2-5883\03 відкрито виконавче провадження, про що свідчить постанова державного виконавця (а.с.56).
З інформації, що надана відділом ДВС Недригайлівського районного управління юстиції (а.с. 54) з часу відкриття виконавчого провадження ОСОБА_1 аліменти не сплачував та має заборгованість 39 760,08 грн.
З досліджених в судовому засіданні матеріалів виконавчого провадження, встановлено, що докази отримання боржником постанови про відкриття провадження відсутні, також не перевірявся майновий стан боржника за його місцем проживання. В матеріалах виконавчого провадження наявні заяви стягувача ОСОБА_2 про надання довідки та довідки про неотримання стягувачем аліментів за період з 2010 по 2014 роки (а.с.57-62).
ОСОБА_2 в період 2011-2014 років щопівроку зверталася з заявою до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради за отриманням допомоги на дитину ОСОБА_3, надаючи на підтвердження своїх вимог довідку ВДВС Недригайлівського районного управління юстиції про неотримання нею аліментів від ОСОБА_1, яка була підставою призначення їй допомоги.
Всього ОСОБА_2 за період з 01.07.2011 по 31.08.2014 було виплачено 13 395 грн., що підтверджується розрахунком, (а.с.27) та копіями рішень (а.с. 7,10,13,16,19,22,25).
Правомірність рішень Управління соціального захисту населення Сумської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми, а саме ОСОБА_2 підтверджується рішенням Зарічного районного суду м. Суми, від 01 квітня 2015 року,що набрало законної сили, яким відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання не чинними та скасування рішень про призначення та перерахунок тимчасової державної допомоги дитині (а.с.107-109), (відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України ).
Стаття 181 СК України передбачає, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів. Суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
Відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого Постановою КМ України від 22.02.2006 року № 189, а саме п.2 - тимчасова допомога призначається у разі, коли: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; один з батьків перебуває під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено; а п.12 вказаного Порядку передбачає, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
Тобто вказаний порядок не пов'язує призначення допомоги виключно з винними діями боржника у виді ухилення від сплати аліментів.
Таким чином, вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, а з відповідача підлягає стягненню надана тимчасова державна допомога у розмірі 13395 грн.00 коп.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КУС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 18, 19, 71, 159, 160-163, 185, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2, відділ державної виконавчої служби Недригайлівського районного управління юстиції, про стягнення сплаченої тимчасової державної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя АДРЕСА_1 на користь Управління соціального захисту населення Сумської міської ради (код 26440890, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області р/р 35413011025712, 40035, м. Суми, вул. Харківська, 35) 13395 (тринадцять тисяч триста дев'яносто п'ять) грн. 00 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження .
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя: Н. М. Яковенко