Ухвала суду № 44624748, 12.01.2015, Роздільнянський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
12.01.2015
Номер справи
511/27/15-к
Номер документу
44624748
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 511/27/15-к

Номер провадження: 1-кс/511/2/15

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.01.2015 року слідчий суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Гринчак С. І., при секретарі - Чернецькій А.В.,

прокурора - СтадникаО.В.,

слідчого - Шевченко Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку ст.107 ч.1 КПК України без застосування засобів фіксування кримінального провадження клопотання старшого слідчого Шевченко Д.В., яке погоджено старшим прокурором прокуратури Стадником О.В., по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014160390000011 від 18.06.2014 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, про призначення позапланової ревізії, -

ВСТАНОВИВ:

12.01.2015 року до суду надійшло клопотання старшого слідчого Шевченко Д.В. про призначення позапланової ревізії фінансово - господарської діяльності Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго», що знаходиться за адресою: Одеська область, м.Роздільна, вул. Леніна, 26, за період праці на посаді бухгалтера ОСОБА_1., з 16.11.20111 року по 01.04.2014 року.

Клопотання слідчого обґрунтоване наступним, в період з 2012 по 2013 роки з розрахункового рахунку комунального підприємства СВТГ Роздільнянського району Одеської області «Роздільнатеплокомуненерго» майже щомісячно незначними сумами, електронними переказами за допомогою програми «Клієнт-Банк» були переведені кошти на особовий рахунок (колишнього бухгалтера) громадянки ОСОБА_1 (рахунок нарахування заробітної плати, розруховий рахунок в ПАТ «Імексбанк» НОМЕР_1) в загальному розмірі 24 878, 6 грн. без надання звіту про використання коштів. ОСОБА_1. працювала на вказаній посаді в період з 16.11.2011 по 30.12.2013рр.

10.09.2001, згідно запису 1 544 120 0000 000039 від 04.11.2004 проведено державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу: Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» за організаційно правовою формою - комунальне підприємство, засновником якого є Роздільнянська районна Рада Одеської області (Код ЄДРПОУ засновника: 25033638, адреса засновника: 67400, Одеська область, Роздільнянський район, місто Роздільна, вул.Свердлова, 9). Підприємство є госпрозрахунковим, бюджетні кошти на діяльність не отримує, існує за рахунок власної господарської діяльності. Ідентифікаційний код юридичної особи КПСВТГ Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» (Код ЄДРПОУ) - 31640133, розташоване за адресою: 67400, Одеська область, Роздільнянський район, місто Роздільна, вул. Леніна, 26

У кримінальному провадженні допитана у якості свідка КПСВТГ Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» Барановська В.Л., яка пояснила, що при звільненні з посади головного бухгалтера КПСВТГ Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» ОСОБА_1. було виявлено переведення з рахунку підприємства на особовий рахунок ОСОБА_1. певної суми коштів без наявності звіту про їх використання. В результаті проведеної перевірки первинної документації підприємства за 2012-2014 р.р. встановлено, що не надано звіту про використання коштів на суму 24878,6грн., які майже щомісячно на протязі вказаного періоду за допомогою програми «Клієнт-Банк» електронним переказом були переведені з рахунку підприємства на особовий рахунок ОСОБА_1. При цьому програма «Клієнт- Банк» встановлена лише на один комп'ютер головного бухгалтера, допуск до роботи з вказаною програмою у вигляді коду мав лише головний бухгалтер, що унеможливлює здійснення зазначених фінансових операцій сторонньою особою.

Допитаний у якості представника потерпілого директор КПСВТГ Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» ОСОБА_2. пояснив, що в травні 2014, за результатами перевірки попереднього періоду річної звітності, бухгалтером ОСОБА_3. було виявлено порушення при складанні фінансового звіту. В результаті проведеної службової перевірки було виявлено факт порушення ведення бухгалтерського обліку з боку колишнього головного бухгалтера ОСОБА_1., що завдало збитків КПСВТГ Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» на суму 24878,6 грн.

Згідно довідки Роздільнянської міжрайонної Державної фінансової інспекції ДФІ в Одеській області від 11.12.2014 №730-28/741 за результатами перевірки в КПСВТГ Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» питання обгрунтованності та правильності виплати в період з січня 2012 по квітень 2014 колишньому головному бухгалтеру ОСОБА_1. заробітної плати та підзвітних коштів - внаслідок допущених колишнім бухгалтером ОСОБА_1. порушень підприємству було завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 35871,11 грн, та за 2012 і 2013 роки внесено недостовірні дані у Звіт форми №2, чим порушено ч.І ст.З Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»

Таким чином, відомості про заволодіння бухгалтером комунальним майном у вигляді грошових коштів КПСВТГ Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго», частково підтверджуються.

Разом з тим, для з'ясування питань щодо фінансово-господарської діяльності КПСВТГ Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» за період праці на посаді бухгалтера ОСОБА_1 з 16.11.2011 по 01.04.2014, необхідні спеціальні знання у сфері фінансів.

Відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закону), перевірки державних закупівель покладено на органи фінансового контролю в Україні.

Згідно ст. 11 Закону, проведення позапланової ревізії органами фінансового контролю здійснюється за дорученням органів Міністерства внутрішніх справ України.

Старшим слідчим СВ Роздільнянського РВ ГУМВС України в Одеській області 28.11.2014 винесено постанову про призначення ревізії фінансово- господарської діяльності КПСВТГ Роздільнянськогог району «Роздільнатеплокомуненерго» за період праці на посаді бухгалтера ОСОБА_1. з 16.11.2011 року по 01.04.2014 року.

Постанову про призначення ревізії 12811.2014 за № 66/2/42011 направлено до державної фінансової інспекції Одеської області.

Згідно відповіді державної фінансової інспекції Одеської області від 23.12.2014 № 15-31-25-17/10983, у проведенні ревізії відмовлено, з посиланням на можливість проведення ревізії лише за рішенням суду.

Відповідно дот ст. 11 Закону, позапланові ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності також проводяться органом фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Висновок уповноваженого фінансового органу контролю у сфері використання бюджетних коштів має важливе значення для встановлення обставин кримінального провадження.

В судовому засіданні прокурор та слідчий дане клопотання підтримали у повному обсязі, просили його задовольнити, надавши дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії.

Слідчий суддя, вивчивши матеріали клопотання, заслухавши пояснення слідчого та прокурора вважає за необхідне клопотання задовольнити, виходячи з наступного.

У відповідності до ч.1 та ч. 2 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства. Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Згідно з ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, зокрема, шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів висновків ревізій та актів перевірок.

Відповідно до ч.ч. 8, 11 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

У відповідності з п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться, зокрема у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2006 року N 346/1025/685/53, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за N 1166/13040 затверджений Порядок взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України (надалі Порядок), згідно п.2.4. якого вбачається, що позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: 1). постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання, який не віднесено Законом до підконтрольних установ; 2). постанови про призначення ревізії, винесеної після порушення кримінальної справи проти посадових (службових) осіб об'єкта контролю - підконтрольної установи. Якщо справу порушено не проти цих осіб, а за певним фактом, що стосується діяльності підконтрольної установи, до постанови додається дозвіл суду на проведення ревізії; 3). інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, який надає органам ДКРС право на проведення ревізії, у якому зазначаються підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення.

Правоохоронний орган у робочому порядку (усно) узгоджує орієнтовну дату початку ревізії із структурним підрозділом (або працівником) органу ДКРС, відповідальним за вирішення оперативних питань взаємодії. У разі отримання правоохоронним органом дозволу суду на проведення позапланової виїзної ревізії цей дозвіл за 5 робочих днів до дати початку ревізії, визначеної в рішенні суду, надається відповідному органу ДКРС. Згідно п. 2.3 Порядку звернення правоохоронного органу щодо проведення ревізії повинно містити такі відомості:

- повну назву об'єкта контролю, його місцезнаходження, код ЄДРПОУ, дані про організаційно-правову форму; інформацію про належність об'єкта контролю до підконтрольних установ - чи одержував об'єкт контролю у періоді, що підлягає ревізії, бюджетні кошти або кошти державних фондів та/або використовував державне чи комунальне майно; обґрунтування необхідності проведення ревізії - коротку суть фактів, що свідчать про порушення об'єктом контролю законів України, контроль за додержанням яких віднесено Законом до компетенції органів ДКРС; конкретні питання, які підлягають перевірці органом ДКРС в межах його компетенції; період, за який слід перевірити діяльність об'єкта контролю з визначених питань; найменування підрозділу правоохоронного органу, номер телефону і прізвище його працівника, з яким слід підтримувати зв'язок для вирішення питань, що потребують втручання правоохоронного органу.

За умови, якщо ці дані викладені в постанові про призначення ревізії, допускається їх відсутність у зверненні правоохоронного органу, до якого додається ця постанова.

Звернення правоохоронного органу повинно містити дані (за наявності), у яких матеріально відповідальних осіб обов'язково потрібно ініціювати проведення інвентаризації та у яких суб'єктів господарювання - зустрічні звірки і з яких питань (із зазначенням місцезнаходження об'єктів зустрічних звірок). Забезпечення проведення зустрічних звірок за межами регіону здійснюється правоохоронним органом - ініціатором ревізії.

Для проведення ревізії за зверненням правоохоронного органу складається відповідно до компетенції органу ДКРС програма ревізії на підставі питань, що містяться у відповідному зверненні, постанові про призначення ревізії, рішенні суду, яка до початку ревізії письмово погоджується з правоохоронним органом, за ініціативою якого проводиться ревізія ( п.2.7 Положення).

З урахуванням вищевикладеного, приймаючи до уваги, що під час звернення до суду з відповідним клопотанням, вказані вимоги закону слідчим виконані в повному обсязі, всі необхідні відомості з`ясовані, вказані в клопотанні і доведені в судовому засіданні, а також враховуючи те, що встановити законність переведення в період з 2012 по 2013 роки з розрахункового рахунку Комунального підприємства СВТГ Роздільнянського району Одеської області «Роздільнатеплокомуненерго», електронними переказами за допомогою програми «Клієнт-Банк» коштів на особовий рахунок громадянки ОСОБА_1, у інший спосіб, окрім проведення ревізії використання коштів, органом державного фінансового контролю, не можливо, а тому слідчий суддя вважає, що є обґрунтовані підстави для задоволення даного клопотання.

Крім того, в судовому засіданні встановлено, що згідно наказу № 39 від 16 грудня 2011 року книгі наказів Комунального підприємства СВТГ Роздільнянського району Одеської області «Роздільнатеплокомуненерго» ОСОБА_1. переведена на посаду головного бухгалтера з 17 грудня 2011 року, а тому слідчий суддя, вважає за необхідне Надати дозвіл на призначення і проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» за період праці на посаді бухгалтера ОСОБА_1 з 17.12.2011 по 01.04.2014

Керуючись ст. ст. 9, 40, 93, 131, 132, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання старшого слідчого СВ Роздільнянського РВ ГУМВС України в Одеській області Шевченко Д.В. яке погоджено старшим прокурором прокуратури Роздільнянського районного суду Одеської області Стадником О.І. про призначення позапланової ревізії фінансово - господарської діяльності Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго», - задовольнити.

Надати дозвіл на призначення і проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» (ЄДРПОУ 31640133), знаходиться за адресою: Одеська область, м. Роздільна, вул. Леніна, 26, за період праці на посаді бухгалтера ОСОБА_1 з 17.12.2011 по 01.04.2014

Розпочати ревізію 14.01.2015 року. Проведення ревізії доручити Державній фінансовій інспекції в Одеської області.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СуСуддя: С. І. Гринчак