Постанова № 44614919, 05.06.2015, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
05.06.2015
Номер справи
219/3989/15-а
Номер документу
44614919
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/3989/15-а

2-а/219/40/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И

5 червня 2015 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі головуючого судді Фролової Н.М., при секретарі Соколовій О.А., розглянувши матеріали справи адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

В С Т А Н О В И В:

22 травня 2015 року до Артемівського міськрайонного суду Донецької області звернулася позивач з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області в якому просить скасувати постанову від 20.04.2015р. (серія АА 187253) заступника начальника ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 про накладення адміністративного стягнення на мене у розмірі 1360,00 грн.

Свій позов обґрунтовує тим, що вона працює головним бухгалтером Виробничої одиниці «Костянтинівкатепломережа» згідно наказу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» №66-к від 22.03.2013 року.

20.04.2015р. першим заступником начальника ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 винесено постанову (серія АА 187253) про накладення адміністративного стягнення на неї у розмірі 1360,00 грн.

З винесеною постановою не згодна та просить її скасувати, зважаючи на те, що її винесено необґрунтовано та без врахування положень діючого законодавства. Зазначила, що 15.10.2014р. набрав чинності Закон України № 1669-VІІ від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Відповідно до ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Зазначила, що вона має сертифікат (висновок) № 3068/05-4 від 12.09.2014р. про настання обставин непереборної сили, який отримано від Торгово-промислової палати України.

В даному сертифікаті (висновку) зазначається, що за рекомендаціями Міжнародної торгової палати до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) належить, зокрема, війна (оголошена чи неоголошена), збройний конфлікт або серйозна загроза такого конфлікту (включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовими ембарго), безлади, вторгнення, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, громадянська війна, заколот, акт непокори, військове або незаконне захоплення влади, державний переворот, повстання, цивільні заворушення або безлади, цивільна непокора, акти тероризму, диверсії та ін.

За рекомендаціями Міністерства доходів і зборів України (лист № 14544/7/99-99-19-03-02-17 від 19.06.2014 р. обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини) - це непереборна за даних умов сила (зокрема, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, тощо).

Зазначеним сертифікатом (висновком) Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 2 червня 2014 року виробничій одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обовязкових платежів.

Законом № 1669 крім іншого, внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», зокрема, розділ VIII «Прикінцеві те перехідні положення» доповнено пунктом 93 такого змісту:

«93 . Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

В спірній постанові органом державної податкової служби зазначено про несвоєчасну сплату нею суми єдиного соціального внеску за січень 2015 року по граничному строку сплати 20.02.2015р., чим порушено положення п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», п. 4 ст. 1651 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно «Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» за січень 2015 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті по граничному строку сплати 20.02.2015р. становить 900580,91 грн.

Зазначила, що виробничою одиницею «Костянтинівкатепломережа» проведено сплату єдиного соціального внеску за січень 2015 року у розмірі 900582,00 грн. (тобто у повному обсязі) наступними платіжними дорученнями: №192 від 10.02.2015р. на суму 784295,32 грн.; № 193 від 10.02.2015р. на суму 13838,95 грн.; №194 від 10.02.2015р. на суму 18946,15 грн.; № 195 від 10.02.2015р. на суму 83501,58 грн. , тобто, несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску за січень 2015 р., за що на неї було накладено адміністративне стягнення, не було, що також підтверджує необґрунтованість та незаконність винесеної постанови від 20.04.2015р. (серія АА 187253).

Зважаючи на наведене, Позивач вважає, що постанову (серія АА 187253) про накладення адміністративного стягнення на мене у розмірі 1360,00 грн. винесено Відповідачем необґрунтовано та без врахування положень діючого законодавства.

ОСОБА_1 в судове засідання не зявилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участи та зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій областіОСОБА_4 в судове засідання не зявився, за допомогою електронної пошти надіслав клопотання про розгляд справи без їх участі, зазначив, що заперечує проти позову, просить відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступнихпідстав.

Відповідно до ч.1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Суд приймає до уваги той факт, що 15.10.2014 року набрав чинності Закон України № 1669-VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, тому, суд приймає до уваги ствердження позивача про те, що набрання 15.10.2014 року чинності Закону № 1669 є істотною для справи обставиною, що не була і не могла бути йому відома. Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 02 червня 2014 року виробничій одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів, у зв'язку з чим ВО ОКП «Донецтктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» 12 вересня 2014 року отримала Сертифікат про настання обставин непереборної сили № 3068/05-4.

Законом № 1669 внесені зміни доЗакону України «Про торгово-промислові палати в Україні», зокрема доповнено ст. 14 -1 наступного змісту: «Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору, обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція. Заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха, тощо.

Крім того, відповідно до статті 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Законом № 1669 внесені зміни доЗакону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зокрема розділ VIIІ «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: «Платники єдиного внеску, визначеністаттею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014. звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченомуПодатковим кодексом Українидля списання безнадійного податкового боргу".

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є посадовою особою - головним бухгалтером - ВО «Костянтинівкатепломережа», підприємство має сертифікат Торгово-промислової палати України № 3068/05-4 від 12.09.2014 року про настання обставин непереборної сили, у зв'язку з набранням чинності 15.10.2014 року Закону України № 1669-VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» зазначений Сертифікат є єдиним належним і достатнім доказом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мала місце на території проведення антитерористичної операції, як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.

З постанови першого заступника начальника ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 від 20.04.2015 року серії АА 187253, вбачається, що ОСОБА_1, яка працює головним бухгалтером ВО «Костянтинівкатепломережа», не сплатила суму єдиного соціального внеску у розмірі 920557,67 грн. за січень 2015 року по граничному строку сплати 20.02.2015 року, чим порушено положення п. 8ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.4 ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 1360,00 грн. (а.с. 6).

Так, з наданих позивачем копій платіжних доручень, вбачається, що ВО «Костянтинівкатепломережа» перерахувало суму єдиного соціального внеску за січень 2015 року у розмірі 900582,00 грн. (тобто у повному обсязі) наступними платіжними дорученнями: №192 від 10.02.2015р. на суму 784295,32 грн.; № 193 від 10.02.2015р. на суму 13838,95 грн.; №194 від 10.02.2015р. на суму 18946,15 грн.; № 195 від 10.02.2015р. на суму 83501,58 грн. (а.с. 14-15).

На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що до позивача ОСОБА_1О, яка є головним бухгалтером підприємства - платника єдиного внеску - ВО «Костянтинівкатепломережа», відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання зобов'язань платника єдиного внеску за січень 2015 року застосована бути не може, оскільки граничний розмір сплати єдиного соціального внеску настає 20.02.2015 року, а сума внеску у повному обсязі сплачено 10.02.2015 року.

Отже, приймаючи до уваги, що в діях (бездіяльності) позивача ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити, а постанову першого заступника начальника ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3, винесену 20.04.2015 року відносно ОСОБА_1, скасувати, а справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.165-1закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.2,3,6,10,11,18,72,159 - 163,КАС України, Законом України 1669-VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», п. 9-3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.

Скасувати постанову першого заступника начальника ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 від 20.04.2015 року серії АА №187253 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1360,00 грн. , а справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.165-1закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н