Постанова № 44612876, 03.06.2015, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
639/4188/15-а
Номер документу
44612876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №639/4188/15-а

2-а/639/63/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2015 року Жовтневий районний суд м. Харкова

у складі: головуючого судді Труханович В.В.

за участю секретаря Антохіної О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Жовтневого районного суду м. Харкова, як адміністративного суду, з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчини певні дії, в якому просила суд визнати дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії протиправними; зобовязати УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова виконати розрахунок доплати за понаднормативний стаж у розмірі 24% від середнього заробітку згідно ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобовязати відповідача виплатити на користь ОСОБА_1 різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилась з 01.12.2014 року по сьогоднішній день та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеними перерахунком; зобовязати відповідача надалі застосовувати в подальшому при наступних перерахунках пенсії ОСОБА_1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; стягнути з відповідача судові витрати.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона є пенсіонером, та перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова, має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, отримує пенсіє за віком та продовжує працювати.

15.12.2014 року позивач звернулась до УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2014 року, як працюючому пенсіонеру, у відповідності до вимог ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач зазначає, що станом на 01.11.2014 року її страховий стаж складає 39 років 4 місяці 1 день, у зв'язку з чим вона має право на доплату за понаднормативний стаж у розмірі 24% від середнього заробітку.

Проте, УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова здійснило перерахунок пенсії без врахування ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з чим 06.03.2015 року позивач звернулась до відповідача з проханням надати розяснення та письмовим клопотанням про проведення перерахунку.

18.03.2015 року ОСОБА_1 отримала відповідь, якою їй було відмовлено у проведенні перерахунку, що на її думку є порушенням вимог чинного законодавства, та порушує її права, як громадянина.

У зв'язку з викладеним, позивач і була змушена звернутися до суду з даним позовом за захистом порушених прав.

29 травня 2015 року начальник УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова надала суду письмові заперечення в яких просила суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що нарахування пенсії позивача проводиться відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Позивач в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідачав судове засідання не зявився, начальник УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова в письмових запереченнях просила суд розглядати справу за відсутності представника відповідача.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про необхідність задоволення позову, виходячи з наступного.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, громадянином, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова. (а.с. 11-15)

06 березня 2015 року позивач зверталась до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова з заявою, в якій просила вирішити питання про застосування та проведення перерахунку пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад п'ятнадцять років з її середньомісячної заробітної плати згідно п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та виплатити недоотриману пенсію з 01.12.2014 року на підставі її заяви від 15.12.2014 року. (а.с. 7-8)

18 березня 2015 року Управлінням пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова позивачу було надано відповідь, якою фактично було відмовлено в задоволенні її заяви про проведення перерахунку пенсії згідно п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки розрахунок пенсії позивача проведений на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 12.03.2014 року відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка з 26.04.1986 року по 09.10.1998 рік проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, при загальному стажі роботи 29 років 5 місяців 1 день. (а.с. 9-10)

Позивач, вважаючи дану відмову незаконною, звернулась до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Відповідно до статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на пенсію в повному розмірі громадян, віднесених до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Таким чином, потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи особа має право за своїм вибором на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Отже, ОСОБА_1 має право вибору виду пенсійного забезпечення. Це право не було враховано відповідачем при перерахунку пенсії, внаслідок чого збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи відбулося зі стажу понад 30 років, тоді як статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлена інша межа - після 15 років стажу.

Враховуючи викладене, відмова у збільшенні пенсії позивача на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років порушує її права, встановлені статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому суд зазначає, що право позивача було порушено з 01.12.2014 року (моменту перерахунку пенсії на підставі заяви позивача від 15.12.2014 року), а тому позовні вимоги підлягають задоволенню саме з цієї дати.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Крім того, оскільки відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30 квітня 2002 року №80-2, саме на управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у місті покладено обов'язок призначення і виплати пенсії, допомоги на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства, тому суд вважає за необхідне зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії позивачу саме УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова.

Стосовно вимог позивача про зобовязання УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова й надалі застосовувати при перерахунках пенсії ОСОБА_1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд зазначає, що положенням ст. 2,6 КАС України передбачено право кожної особи захист вже порушених прав, свобод чи інтересів, а захист права, яке може бути порушене у майбутньому КАС України не передбачено.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Так, позивачем ОСОБА_1 при подачі позову було сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн. (а.с. 6)

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Отже, у звязку з тим, що було ухвалено постанову про задоволення позовних вимог ОСОБА_1, тобто на його користь, то судовий збір у розмірі 73,08 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 12, 17-19, 71, 72, 87, 94, 99, 100, 122, 128, 130, 158 КАС України, ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. 56, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 28, п. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, починаючи з 01 грудня 2014 року з врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).

У задоволенні іншої частини адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В. Труханович