№ 2-а-113/2008
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2008 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Андрєєва П.Ф.
при секретарі Солдатенко О.М.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Жорової І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в помешканні суду в м.Добропілля адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про визнання неправомірними дій відповідача та стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н ОВ И В:
18 листопада 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради (Далі Добропільське УПСЗН) про визнання неправомірними дій відповідача та стягнення недорахованих сум соціальної допомоги по догляду за дитиною за період з квітня по грудень 2007 року, та з січня - по жовтень включно 2008 року в загальному розмірі 7307 грн. 00 коп.
В судовому засіданні позивач в обгрунтування позовних вимог зазначила, що НФОРМАЦІЯ_1 народила доньку ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації народження виконкому Білицької міської Ради м. Добропілля Донецької області зроблено актовий запис № 57 від 03 жовтня 2006 року. Донька проживає разом з нею і вона здійснює за дитиною догляд.
ОСОБА_1 знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і знаходиться на обліку в Добропільському УПСЗН, де отримує соціальну допомогу по догляду за дитиною до трирічного віку, як працюючій жінці.
Позивач вважає, що відповідач безпідставно не доплачує їй щомісячну грошову допомогу, в розмірі прожиткового мінімуму, як це передбачено в ст..43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратам, зумовленими народженням та похованням», дія якої визнано чинною рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року. З цих причин Добропільське УПСЗН не доплатило, починаючи з січня по грудень включно 2007 року соціальну допомогу в розмірі 3168 грн. 96 коп., та починаючи з січня по жовтень включно 2008 року в розмірі 4069 грн. 00 коп., а всього 7237 грн. 96 коп.
Позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача Добропільського УПСЗН, щодо відмови їй в сплаті до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановленого для дітей віком до шести років. Зобов'язати відповідача сплачувати на її користь соціальну допомогу в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, до досягнення дитиною трирічного віку та стягнути з УПСЗН на її користь недоплачену суму соціальної допомоги по догляду за дитиною за період з липня по грудень включно 2007 року та з січня по листопад включно 2008 року в загальному розмірі 7237 грн. 96 коп.
Представник відповідача Добропільського УПСЗН, виступаюча за довіреністю юрисконсульт-спеціаліст управління Жорова Н.А. в судовому засіданні позов не визнала обґрунтовуючи свої заперечення наступним.
Представник відповідача вважає, що вимоги позивача щодо виплати соціальної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму застосовуватись не можуть, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», передбачено, що ці виплати здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму для, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного Кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України». У разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.
Представник відповідача вважає, що управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, як розпорядник бюджетних коштів самого нижчого рівня, здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у Законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Позивачка ОСОБА_1 отримувала соціальну допомогу в повному обсязі і підстав для задоволення її позову не має.
Вислухавши доводи представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши та проаналізувавши в сукупності надані по справі докази, суд вважає позов обґрунтованим та підлягаючим частковому задоволенню виходячи з наступного.
Розглядаючи адміністративну справу суд вважає, що спір як правовідносини, що виникли між позивачем ОСОБА_1 та Добропільським УПСЗН слід розглядати із застосуванням норм статей Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратам, зумовленими народженням та похованням», що діяв на час виникнення правовідносин, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,Законів України «Про Державний бюджет на 2007 та 2008 роки», з урахуванням роз'яснень викладених в Рішеннях Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року та № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідачка ОСОБА_1 народила доньку ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини (а.с.5).
Згідно довідки про отримання допомоги, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради та отримує допомогу по догляду за одною дитиною до досягнення нею трирічного віку як працюючим жінкам. За період з січня 2007 року по жовтень включно 2008 року Добропільським УПСЗН на користь позивачки нараховано соціальну допомогу в загальному розмірі 2232 грн.04 коп.
Відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратам, зумовленими народженням та похованням» в редакції від 18.01.2001 року , визначаючої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначено, що цей розмір встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Зазначена норма Закону є діючою, оскільки згідно Рішенню Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, положення пункту 25 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» щодо виключення ст..40-44 «Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратам, зумовленими народженням та похованням» визнані неконституційними.
Крім того ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку також передбачена соціальна допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. .
Згідно ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 01 січня - 434 грн., з 01 квітня - 463 грн., 01 жовтня - 470 грн.
В той же час Законом України «Про Державний бюджет України» на 2007 рік» було викладено наступне:
- абзац 3 частини 2 ст.56 Закону : допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім,ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
-пункт 14 ст.71 Закону: призупинено дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми».
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007р. № 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 ЗУ «Про державний бюджет на 2007р.» втратили чинність як такі, що визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Розглядаючи адміністративний позов по суті, суд приходить до висновку про те, що спір, як правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем слід розглядати із застосуванням Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьмі», Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007.
На підставі ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратам, зумовленими народженням та похованням», та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми » розмір щомісячної допомоги, яку відповідач Добропільське УПСЗН на користь ОСОБА_1, за період з липня по грудень включно 2007 року повинен був нараховувати, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму встановлений для дітей віком до шести років, встановлених Законом «Про Державний бюджет України на 2007 рік складає:
Прожитковий мінімум встановлений Фактично сплачена Недорахована
для дітей віком до шести років за Добропільським УПСЗН сума допомоги
2007 р. щомісячна допомога
Липень 463 грн.00коп. - 101,16 грн. = 361,84 грн.
Серпень 463,00 грн. - 103,41 = 359,59
Вересень 463,00 - 104,85 = 358,15
Жовтень 470,00 - 104.85 = 365,15
Листопад 470,00 - 107,73 = 362,27
Грудень 470,00 - 110,88 = 359,12
Таким чином недоплата соціальної допомоги на користь ОСОБА_1 за час з липня по грудень включно 2007 року складає,- 2166 грн.12 коп.
На підставі ст..43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування зв'язку з тимчасовою втратою працездатності……» та ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідач відповідач Добропільське УПСЗН на користь ОСОБА_3, за період з січня по листопад включно 2008 року повинен був нараховувати, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму встановлений для дітей віком до шести років, встановлених Законом «Про Державний бюджет України на 2008 рік складає:
Січень 526,00 грн. - 130,00 грн. = 396,00 грн.
Лютий 526,00 - 130,00 . = 396,00
Березень 526,00 - 130,00 . = 396,00
Квітень 538,00 - 130,00 = 408,00
Травень 538,00 - 130,00 = 408,00
Червень 538,00 - 130,00 = 408,00
Липень 540,00 - 130,00 = 410,00
Серпень 540,00 - 130,00 = 410,00
Вересень 540,00 - 130,00 = 410,00
Жовтень 557,00 - 130,00 = 427,00
З урахуванням наведеного розрахунку недоплата соціальної допомоги на користь ОСОБА_1 за час з січня по листопад включно 2008 року складає,- 4069 грн. 00 коп.
Всього за період з липня по грудень 2007 року та січень-жовтень 2008 року недоплата соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягненн нею трирічного віку складає 6235 грн. 12 коп. і ця сума підлягає стягненню з відповідача Добропільського УПСЗН на користь ОСОБА_1
Суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача Добропільського УПСЗН стосовно відмови сплачувати ОСОБА_1 соціальну допомогу до досягнення її дитиною трирічного віку.
У відповідності до ст.3 Конституції України, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
При цьому ч.2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Суд не може погодитись з запереченнями представника відповідача, з його посиланням на неможливість сплачувати зазначену соціальну допомогу в розмірі не менше прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з таких підстав.
В ст.22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У зв'язку з цим, рішеннями Конституційного Суду України № 6 -рп/2007від 09.07.2007 р. та № 10-рп/2008 були визнані неконституційними зміни в Законах України «Про Державний бюджет на 2007,2008 роки», щодо зупинення норм статей Законів «Про загальнообов'язкове державне страхування зв'язку з тимчасовою втратою працездатності……» та ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з питань виплати соціальної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років. Приписи положення абзацу третього частини другої статті 56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 9 липня 2007 року.
З урахуванням наведеного на відповідача Добропільська УПСЗН слід покласти обов'язок сплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.
У відповідності до принципу верховенства права та законності - суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави.
Згідно роз'яснень викладених у Постанові Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя», - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.
Керуючись положеннями ч.4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач - УПЗСН Добропільської міської Ради повинен виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Керуючись ст. ст. 2,6,8,9,69,94,104,159,160,163 КАС України, ст..3 , ч. 2 ст. 19 , ч. 3 ст. 51 Конституції України, ст..43 Закону України «Про загальнообов'зкове державне соціальне страхування у зв'зку з тимчасовою втратою працездатності…»ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Законами України «Про Державний бюджет України на 2007, 2008 роки» суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради Донецької області задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради щодо нарахування , призначення та виплат ОСОБА_1 за період з липня по грудень включно 2007 року та з січня по жовтень включно 2008 року державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради Донецької області сплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради розрахунковий рахунок 35416025001528, банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002 на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу за липень-грудень 2007 року, та січень-жовтень 2008 року в розмірі 6235 (шість тисяч двісті тридцять п'ять) грн. 12 коп.
В іншій частині позовних вимог слід відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає чинності після закінчення апеляційного розгляду справи.
Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий: суддя П.Ф. Андрєєв