Постанова № 44597517, 02.06.2015, Варвинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
02.06.2015
Номер справи
731/246/15-а
Номер документу
44597517
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 731/246/15-а

Провадження № 2-а/731/19/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2015 року Варвинський районний суд Чернігівської області в складі

судді МОЦЬОРА О.В.,

з участю секретаря Трохименко Т.І.,

прокурора Пуць Т.М.,

законного представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомпрокурора Варвинського району в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до відділу освіти Варвинської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

18 травня 2015 року до суду звернувся прокурор Варвинського району Чернігівської області з позовом, яким просить визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Варвинської РДА щодо невиплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» та зобовязати відділ освіти Варвинської РДА нарахувати ОСОБА_3 зазначену одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та виплатити 7716 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_3, маючи статус дитини, позбавленої батьківського піклування, 30 грудня 2013 року влаштована на виховання та проживання до будинку сімейного типу ОСОБА_4 та ОСОБА_1, оскільки відомості про батька записані в її свідоцтві про народження зі слів матері, а мати 11 липня 2008 року рішенням Менського районного суду позбавлена батьківських прав. 30 квітня 2014 року ОСОБА_3 отримала повну загальну середню освіту в Антонівській ОСОБА_5 ступенів, що відноситься до відділу освіти Варвинської райдержадміністрації. У відповідності до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Проте, відповідно до інформації, наданої 20 квітня 2015 року, одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку ОСОБА_3 як випускниці навчального закладу з категорії дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, відділом освіти Варвинської РДА не виплачувалась. Таку бездіяльність відділу освіти Варвинської РДА прокурор Варвинського району вважає протиправною та такою, що порушує майнові права ОСОБА_3, а тому просить задовольнити позов.

В судовому засіданні прокурор та законний представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що згідно ст. 25 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» порядок відшкодування витрат, повязаних з утриманням дітей сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, мякий інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів. При цьому єдиним нормативним документом, що регулює вказані питання, є постанова КМУ № 226 від 05 квітня 1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» з поправками, прийнятими на виконання прикінцевих положень Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» №2342-ІV від 13 січня 2005 року. В зазначеній постанові передбачене право на одноразову грошову допомогу в розмірі шести прожиткових мінімумів лише при працевлаштуванні дітей сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування, крім тих, що перебувають під опікою (піклуванням), знаходяться на повному утриманні. Крім того, для дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування створюються інтернатні заклади, до яких Антонівська ОСОБА_5 ступенів не належить. В звязку з тим, що ОСОБА_3 влаштована до дитячого будинку сімейного типу та її батькам-вихователям призначена і виплачена допомога на дітей вихованців, вона не підпадає під норми ч. 7 ст. 8 Закону №2342-ІV від 13 січня 2005 року, які стосуються дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, що знаходяться на повному державному забезпеченні (утриманні) і тому не має права на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі шести прожиткових мінімумів як випускник загальноосвітнього навчального закладу. Просила відмовити в задоволенні позову, повністю.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії І-ЕЛ №062733 ОСОБА_3 народилася 02 вересня 1997 року, її батьком є ОСОБА_6, матірю ОСОБА_7 (а.с.14).

Як вбачається з довідки, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану Менського районного управління юстиції, відомості про батька записані за вказівкою матері відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного Кодексу України (а.с.9).

Рішенням Менського районного суду від 11 липня 2008 року ОСОБА_7 позбавлена батьківських прав, в тому числі і щодо своєї доньки ОСОБА_3 (а.с.7-8).

Відповідно до ст.1 Закону України«Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»від 13 січня 2005 року №2342-IV (даліЗакон №2342-IV) діти, позбавлені батьківського піклування, - це діти, які залишилися без піклування батьків, зокрема, у звязку з позбавленням їх батьківських прав. Статус дитини сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - це визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування.

Згідно повідомлення від 23 жовтня 2008 року ОСОБА_3 взята на первинний облік служби у справах дітей Менської районної державної адміністрації 22 липня 2008 року (а.с.10).

Розпорядженням голови Варвинської районної державної адміністрації від 27 грудня 2013 року №296 прийомну сімю ОСОБА_4 та ОСОБА_1 перепрофільовано на дитячий будинок сімейного типу, до якого 30 грудня 2013 року влаштовано ОСОБА_3 (а.с.11-12).

30 травня 2014 року ОСОБА_3 закінчила Антонівську ОСОБА_5 ступенів відділу освіти Варвинської районної ради Чернігівської області, що підтверджується витягом з наказу директора №14 від 30 травня 2014 року та атестатом про повну загальну середню освіту (а.с.22-23, 24).

10 серпня 2014 року ОСОБА_3 зарахована на навчання до Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України та на період навчання перебуває на повному державному утриманні, що підтверджується довідкою №103 від 20 квітня 2015 року (а.с.19).

Відповідно до листа в.о. начальника відділу освіти Варвинської районної державної адміністрації від 20 квітня 2015 року №04-12/153 одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів ОСОБА_3 не виплачувалась.

У відповідності до ст.4 Закону України«Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»від 13 січня 2005 року №2342-IV, заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою. Державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.

Відповідно до ч.1 ст.8 вищезгаданого Закону держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.

Зокрема, у відповідності до ч.7ст. 8 Закону України №2342-IV, випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

При цьому ч. 7 ст. 8 Закону України №2342-IV встановлює обовязок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, тих, хто працевлаштувався, та на тих, які перебували або не перебували на повному державному забезпеченні у навчальному закладі.

Враховуючи, що у Законі №2342-IV не вказано тип навчального закладу, випускники якого забезпечуються одноразовою грошовою допомогою, то випускники всіх типів навчальних закладів, зокрема загальноосвітніх, мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Згідно ст. 9 Закону України «Про загальну середню освіту» до загальноосвітніх навчальних закладів належить школа І-ІІІ ступенів.

Згідно ч.1 ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюються над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 СК України встановлення опіки та піклування не припиняє права дитини на отримання пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у звязку з втратою годувальника та інших соціальних виплат, призначених дитині відповідно до законів України, а також права власності дитини на ці виплати.

Відповідно до ст.7 Закону України«Про Державний бюджет України на 2014 рік» у 2014 році для дітей віком від 6 до 18 років установлений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць в розмірі 1286 грн.

Таким чином, одноразова грошова допомога для дітей, позбавлених батьківського піклування у відповідності до ч.7 ст.8 Закону №2342-IV в 2014 році становить 7716 грн. (1286 х 6).

При цьому згідно ч.9 ст. 8 Закону №2342-IV державні соціальні стандарти, нормативи споживання, нормативи забезпечення є однаковими для всіх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, незалежно від форми їх влаштування та утримання, і затверджуються відповідно до законодавства.

Згідноп. 1 Прикінцевих положень Закону №2342-IV цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону (п.2). При цьому Кабінету Міністрів України в шестимісячний термін з дня набрання чинності цим Законом необхідно забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації (п. 3).

Крім того, п.п.5 п.13 постанови Кабінету Міністрів України«Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітейсиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування»від 05 квітня 1994 року №226 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №146 від 05 березня 2008 року), діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, що перебувають під опікою (піклуванням), на період навчання у загальноосвітній школі забезпечується безплатно шкільною і спортивною формами, обідами, у вищих навчальних закладах і професійних навчально-виховних закладахобідами і гуртожитком. При працевлаштуванні після закінчення навчального закладу їм виплачується одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів, а також видається одяг і взуття на суму не менш як 16 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За бажанням випускникам навчальних закладів може бути виплачена грошова компенсація у розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

При цьому ст. 22 Конституції Українипередбачено що, при прийнятті або застосуванні нових законів, як і внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, при виплаті одноразової грошової допомоги дітям, позбавлених батьківського піклування, необхідно керуватися ст.8 Закону України«Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», а не нормамипостанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року №226, оскільки постанова суперечить нормам закону, а тому заявлені позовні вимоги є законними та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 71, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного Судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора Варвинського району в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до відділу освіти Варвинської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Варвинської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Зобовязати відділ освіти Варвинської районної державної адміністрації нарахувати ОСОБА_3 відповідно до ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік», та виплатити 7716 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя МОЦЬОР О.В.