Справа № 522/1022/15-а Провадження №2-а/522/209/15
ПОСТАНОВА
27 травня 2015 року Приморський районний суд міста Одеси
у складі: головуючого - судді Ільченко Н.А.
при секретарі Довгань Ж.А.
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду міста Одеси з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області по ненаданню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області належних довідок для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355 з відображення в них, крім інших виплат, доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 години, розрахованих відповідно до розміру посадового окладу згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, код ЄДРПОУ 08592268, надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області належні довідки для проведення перерахунків пенсії по вислузі років ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355 з відображення в них доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 години, розрахованих відповідно до нових умов оплати праці працівників міліції згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, здійснити належний перерахунок з 01.01.2008 року раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 з урахуванням доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 годин розрахованих відповідно до нових умов оплати праці працівників міліції згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, здійснити належний перерахунок з 01.04.2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355 раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, з урахуванням доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 годин розрахованих відповідно до нових умов оплати праці працівників міліції згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Разом із позовними вимогами позивачем заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду з поважних причин.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ. Згідно із наказом начальника УМВС України в Одеській області, нині змінило назву на Головне управління МВС України в Одеській області, №476 о/с від 19 жовтня 2005 р. із змінами внесеними наказом №5 о/с від 06.01.2006р. був звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил на пенсію за вислугу років за станом здоров'я. З 31.10.2005 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон). В даний час перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України, пенсійна справа №20530. У відповідності до ст.63 Закону розмір пенсії позивача перераховувався після запровадження нових умов грошового забезпечення постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45; та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач вважає, що його право на належний перерахунок пенсії відповідачами порушено, оскільки при перерахунку пенсії з 01.01.2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та з 01.04.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2012 №355 у зв'язку із зміною розміру посадового окладу відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 при перерахунку пенсії не були враховані взагалі отримані в жовтні 2005 року та включені до грошового атестату №21 виданого 11 січня 2014 Біляївським РВ ГУМВС України в Одеській області, до якого було приєднано шляхом реорганізації Теплодарським МВ УМВС України в Одеській області, після виконання рішення суду по справі №2а-3574/08/1570 для розрахунку призначеної пенсії доплати за роботу в понаднормовий у кількості 148 годин час та нічний час у кількості 72 години розрахованих відповідно до зміненого розміру посадового окладу, хоча за період з 31.10.2005 по 01.01.2008 вказані доплати у розрахунку пенсії за вислугу років відповідачами враховувалися.
Вказане стало можливим в результаті того, що після виконання рішення суду по справі №2а-3574/08/1570 за період з 31.10.2005 року по 01.01.2008 роки відповідачі всупереч ст.43 та ч.3 ст.63 Закону України в подальшому проігнорували право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням доплат за роботу у понаднормовий та нічний час. Головне управління МВС України в Одеській області з метою поновлення порушеного права позивача в межах компетенції з урахуванням оновленого грошового атестату №21 від 11 січня 2014 не подало до Головного управління ПФУ в Одеській області оновлених довідок для перерахунку пенсії з урахуванням доплат за роботу в понаднормовий час у кількості 148 годин та нічний час у кількості 72 години взамін неправильних довідок поданих раніше відповідно до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 та постанови КМУ від 23.04.2012 №355. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в межах наданої компетенції не витребувало відповідні оновлені довідки та не зробило належний перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 по пенсійній справі №20530 з метою поновлення порушеного його права на належний розмір пенсії, хоча до цього часу самостійно в аналогічному порядку усувало порушення пов'язані з неправильним перерахунком пенсії у випадку коли ГУ МВС України в Одеській області подало відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії для ОСОБА_1 не за його посадою та посадовим окладом.
Виходячи з вищенаведеного, ОСОБА_1 вважає бездіяльність відповідачів протиправною, такою що порушує його законні права та інтереси, а відтак звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Позивач ОСОБА_1 просив розглянути справу без його участі та задовольнити позов, про що подав адресовану суду свою письмову заяву, яка приєднана судом до матеріалів справи.
Представник ГУ ПФУ в Одеській області до суду надав суду письмові заперечення на позов та клопотання про розгляд справи за його відсутності, які приєднані судом до матеріалів справи. В запереченнях проти позову, представник ГУ ПФУ в Одеській області просив відмовити у задоволенні позову з підстави того, що позивачем адміністративний позов подано поза межами строку звернення до суду передбаченого ст.99 КАС України. Також, представник ГУ ПФУ в Одеській області обґрунтував свою позицію тим, що перерахунок пенсії позивачеві відповідно до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 та постанови КМУ від 23 квітня 2012 №355 було зроблено після 01.01.2008 і до теперішнього часу на підставі поданих ГУ МВС України довідок. Відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 №355 при перерахунку призначеної пенсії її розмір не повинен був перевищувати розміри пенсій обчислених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами станом на 01.04.2012.
Представник ГУ МВС України в Одеській області надав до суду заперечення на позов, але в судове засідання призначене не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи свідчить довідковий лист від 22.04.15 року. Відповідач - ГУМВС України в Одеській області, з позовними вимогами не погоджується з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов від 21.04.2015 за №40/1009, наголошуючи, зокрема, на тому, що особам, які вже звільнені з ОВС, при перерахунку пенсій з 01.01.2008 встановлювалися нові надбавки та доплати відповідно до розмірів, що фактично виплачені за січень 2008 року діючим особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, що займають відповідні посади відповідно до їх середніх розмірів.
Представник ГУ ДКСУ в Одеській області в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним, про що в матеріалах справи свідчить довідковий лис від 22.04.2015 року.
Судом установлено, що ОСОБА_1 у період з 18.11.1991 р. по 30.10.2005 р. проходив службу в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького складу УМВС України в Одеській області, яке в подальшому було реорганізоване в Головне управління МВС України в Одеській області.
Згідно наказу УМВС України в Одеській області №476 о/с від 19.10.2006 із змінами внесеними наказом УМВС України в Одеській області №5 о/с від 06.01.2006 майор міліції ОСОБА_1, начальник чергової частини Теплодарського МВ УМВС України в Одеській області звільнений у запас Збройних сил за п.64 «в» (через обмежений стан здоров'я) з 30.10.2005 р.
Після звільнення з ОВС позивачу призначена пенсія за вислугу років у відповідності до вимог ст..43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції що діяла на дату звільнення позивача з ОВС із розрахунку грошового забезпечення за жовтень 2005 року.
Позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років в Головному управлінні ПФУ в Одеській області, пенсійна справа №20530.
ОСОБА_1 згідно постанови Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2012 по справі №2-а-1322/10/1570 (№22а-536/2007), залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного суду від 29.11.2012 донараховано до грошового забезпечення та виплачено за період роботи в Теплодарському МВ УМВС України в Одеській області з 01.09.2002 по 30.10.2005 невиплачену доплату за роботу в понаднормовий час у кількості 3345 годин та нічний час у кількості 2192 години, в т.ч. за жовтень 2005 року 148 годин понаднормового часу та 72 години нічного часу.
У зв'язку із виплатою у складі грошового забезпечення для ОСОБА_1 за жовтень 2005 року доплати за роботу в понаднормовий час у кількості 148 годин та нічний час у кількості 72 години відповідно до постанови Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року по справі №2а-3574/08/1570, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року, які залишені без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31 липня 2014 року, відповідачами по справі в межах компетенції з урахуванням доплат за жовтень 2005 року за роботу в понаднормовий у кількості 148 годин та нічний час у кількості 72 години було донараховано розмір пенсії за вислугу років за період з дати її призначення до 01.01.2008 року, а саме по дату запровадження нових розмірів посадових окладів грошового забезпечення постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб». Відповідно до оновленого грошового атестату №21 виданого 11 січня 2014 Біляївським РВ ГУМВС в Одеській області на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року по справі №2а-3574/08/1570, який було подано до ГУ МВС України в Одеській області для перерахунку пенсії з дати її призначення, до складових грошового забезпечення позивача за жовтень 2005 року було включені, в т.ч. і доплати за роботу в понаднормовий у кількості 148 годин та нічний час і кількості 72 години.
Після виконання рішення суду по справі №2а-3574/08/1570, відповідачами з 01.01.2008 по теперішній час при перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку із запровадженням нових розмірів посадових окладів відповідно до постанови КМУ 07.11.2007 №1294 для позивача не враховували встановлену йому та виплачені за жовтень 2005 року відповідно до оновленого грошового атестату №21 від 11.01.2014 доплати за роботу в понаднормовий та нічний час, фактично проігнорував порушене право позивача на врахування при перерахунку пенсії з урахуванням отриманих позивачем доплат за роботу в понаднормовий та нічний час.
ГУ МВС України в Одеській області після одержання оновленого грошового атестату№21 від 11.01.2014 оновило лише довідку для призначення пенсії та подало її до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії за вислугу років позивачу за період з 31.10.2005 по 01.01.2008 року з урахуванням встановлених доплат за роботу в понаднормовий та нічний час. Інші довідки (без врахування вищевказаних доплат) подані двічі при проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355 з невірно відображеними даними, ГУ МВС України в Одеській області не оновлювалися та до ГУ ПФУ в Одеській області не надавалися.
ГУ ПФУ в Одеській області після отримання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року по справі №2а-3574/08/1570 та поданої ГУ МВС України в Одеській області на виконання цієї постанови оновленої довідки з врахуванням доплат за роботу в понаднормовий та нічний час позивача з відображенням в ній у складі складових грошового забезпечення, які повинні враховуватися при призначенні пенсії, донарахувало за період з 31.10.2005 по 01.01.2008 пенсію за вислугу років ОСОБА_1. В той же час, для подальшого поновлення порушеного права позивача на належний перерахунок пенсії проведений у зв'язку із встановленням нового розміру посадового окладу постановою КМУ 07.11.2007 №1294, в т.ч. і за посадою позивача, всупереч п.2 та п.9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 не перевірив достовірність поданих раніше довідок для перерахунку пенсії та заходів по витребуванню в межах компетенції від ГУ МВС України в Одеській області належних довідок з врахуванням доплати за роботу в понаднормовий та нічний час розрахованих із нового розміру посадового окладу відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 не вжило, продовжує виплачувати пенсію позивачеві до теперішнього часу відповідно до поданих раніше ГУ МВС України в Одеській області довідок, в яких не враховано встановлені позивачу в період до його звільнення щомісячні доплати за роботу в понаднормовий та нічний час у належному розмірі.
Перерахунки пенсії позивачу відповідно до постанов КМУ від 13.02.2008 №45 та постанови від 23.04.2012 КМУ №355 здійснювалися на підставі поданих ГУ МВС України в Одеській області до ГУ ПФУ в Одеській області довідок та додатків про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій 20530, які не містять в собі таких складових грошового забезпечення як доплати за роботу в понаднормовий та нічний час. Копії вказаних документів подано позивачем на підтвердження позовних вимог разом із позовною заявою.
Всупереч вимог чинного законодавства, в т.ч. п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 розмір пенсії позивача з 01.01.2008 було зменшено. Якщо відповідно до наданого ГУ ПФУ в Одеській області розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №20530 для ОСОБА_1 станом на 01.12.2007 у підсумку становив з урахуванням отриманих доплат за роботу в понаднормовий час 2776,86 грн. то вже станом на 01.01.2008 відповідно до розрахунку наданого ГУ ПФУ в Одеській області вже без врахування вказаних доплат підсумок пенсії становив 2213,74 грн.
Відповідно до наявних в матеріалах справи розрахунків перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 по пенсійній справі 20530 наданих ГУ ПФУ в Одеській області позивачеві листом від 19.12.214 №1625/Н-11 з 01.01.2008 року судом встановлено, що позивачу вказані доплати в понаднормовий та нічний час в розрахунок пенсії за вислугу років при розрахунках розмірів пенсії після 01.01.2008 і до теперішнього часу не були враховані.
В той же час, вказане право на врахування у розрахунку пенсії позивачу доплат за роботу в понаднормовий час та нічний час визнано наданою позивачем на підтвердження своїх вимог постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року по справі №2а-3574/08/1570.
Із запровадженням нових умов оплати праці працівників міліції відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 вказані доплати в структурі грошового забезпечення після 01.01.2008 року залишилися не змінними, змінився лише розмір посадових окладів з яких вони повинні розраховуватися.
Як в період проходження служби в ОВС позивачем доплата за понаднормовий час здійснювалася відповідно до Указу Президента України «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» від 4 жовтня 1996року №926/96 (чинного на момент перебування позивача в органах внутрішніх справ) із розміру 35 відсотків посадового окладу працівника, так і після 01.01.2008 р. постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було передбачено необхідність виплачувати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ доплату за роботу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу.
Як під час проходження служби позивачем , так і після запровадження нових розмірів посадових окладів постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 доплата за роботу в понаднормовий робочий час працівникам міліції здійснюється відповідно до діючої постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні» від 14 вересня 1991р. №197 у розмірах, передбачених законодавством України про працю, з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням.
Згідно зі ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Частиною 1 статті 18 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990року №565-XII (зі змінами та доповненнями) передбачено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991р. №114 (зі змінами та доповненнями) особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про міліцію» форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Відповідно до п.12 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991р. №114 особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ одержують грошове і речове забезпечення за нормами, встановленими законодавством.
Згідно зі ст.22 Закону України «Про міліцію» для працівників міліції встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках особи рядового і начальницького складу несуть службу понад встановлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в надурочний і нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до вимог законодавства.
Також, відповідно до п.21 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991р. №114, для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства.
Згідно з п.26 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991р. №114 начальники та інші службові особи органів внутрішніх справ несуть персональну відповідальність за суворе дотримання вимог цього Положення та інших нормативних актів з питань проходження служби і роботи з кадрами. Порушене право особи рядового або начальницького складу підлягає негайному поновленню, а службові особи, з вини яких допущено таке порушення, притягаються до відповідальності в установленому законодавством порядку.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2012р.по справі №2-а-1322/10/1570 встановлено, що у період проходження служби в Теплодарському МВ УМВС на посаді начальника чергової частини з 2002р. по 2005р., ОСОБА_1, крім виконання покладених на нього службових обов'язків, залучався до добових чергувань в нічний та понаднормовий час, а також - до роботи у святкові та вихідні дні, та відпрацював у понад встановлений законодавством час 3345год., нічний час 2192год., та 81 вихідних та святкових днів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі 2а-3574/08/1570 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням в т.ч. доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час в кількості 72 години.
Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з приписами ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з ч.ч.2,3 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України, а невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2012р. по справі №2-а-1322/10/1570 та Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі 2а-3574/08/1570, які залишені без змін після їх перегляду в апеляційній та касаційній інстанції повністю з'ясовано обставини по суті спору, та надана їх відповідна правова оцінка, зокрема, встановлено правомірність та ґрунтовність визначення ОСОБА_1 доплат за роботу в понаднормовий та нічний час при перерахунку призначеної пенсії і зв'язку із підвищенням посадових окладів відповідно до постанови КМУ №1294 у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 в частині щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ МВС України в Одеській області по ненаданню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області належних довідок для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня №355 з відображення в них, крім інших виплат, доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 години, розрахованих відповідно до розміру посадового окладу згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, є правомірними та обґрунтованими, з вищенаведених підстав.
Відхиляються заперечення ГУ МВС України в Одеській області щодо того, що після запровадження нових розмірів посадових окладів та впорядкування структури грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 складові для перерахунку пенсій враховувалися відповідно до середніх їх розмірів виплачених діючим працівникам міліції у січні 2008 року, оскільки вказані доплати відповідно до приписів законодавства розраховуються з урахуванням розміру посадового окладу, а його зміна приводить до зміни розміру доплат. Більш того, вказана заперечення суперечать приписам ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільненим з військової служби, та деяких інших осіб» та постанові КМУ 13.02.2008 №45, в якій зазначено, що середні розміри застосовуються при перерахунку лише для нових видів доплат, які запроваджені постановою КМУ від 07.11.2007 №1294.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно до п.5 цього Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в т.ч. з урахуванням щомісячних надбавок, доплат та підвищень, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.
Доводи представника ГУ ПФУ в Одеській області щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду встановленого ст.99 КАС України судом не сприймаються, оскільки матеріали справи містять підстави для визнання поважними причин їх пропуску та наявність підстав відповідно до вимог ст.100 КАС України для поновлення пропущеного строку з поважних причин, оскільки в указаний період існували інші судові спори щодо визначення розміру та складових грошового забезпечення позивача по справі № №2-а -1322/10/1570 та по справі №2а-3574/08/1570 щодо взагалі встановлення права на врахування при призначенні пенсії цих складових, без вирішення яких та їх фактичного виконання неможливо було б здійснити належні перерахунки пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, а також обставин, встановлених Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2012р. по справі №2-а-1322/10/1570 та Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі 2а-3574/08/1570, які залишені без змін після їх перегляду в апеляційній та касаційній інстанції, судом з'ясовано, що відповідачем - ГУ МВС України в Одеській області безпідставно та необґрунтовано не було подано ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунків пенсії за вислугу років відповідно до постанови КМУ №45 та постанови КМУ №355 для ОСОБА_1 відповідні довідки із відображенням в них крім інших передбачених законодавством складових грошового забезпечення і доплат за роботу у понаднормовий у кількості 148 годин та нічний час у кількості 72 години розрахованих відповідно до посадового окладу позивача у розмірі встановленого постановою КМУ №1294.
Також, судом встановлено що позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до статті 63 вищевказаного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992року №393 (зі змінами та доповненнями) пенсії, які призначаються особам, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачуються цим особам на день звільнення зі служби.
Відповідно до п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пунктом 24 Цього Порядку №3-1 передбачено про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до приписів п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 безпосередньо на уповноважені органи, в спірному випадку ГУ МВС України в Одеській області, покладено обов'язок підготовки та подачі до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення.
Таким чином із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається наявність у Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області обов'язку щодо подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належних документів для підтвердження розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільненим з військової служби, та деяких інших осіб» в порядку передбаченому постановою КМУ від 13.02.2008 №45 та постановою від 23 квітня 2012 №355 з урахуванням доплати за роботу в жовтні 2005р. в понаднормовий час у кількості 148годин, доплати за роботу в жовтні 2005р. в нічний час в кількості 72години розрахованих відповідно до посадового окладу позивача на момент звільнення з ОВС у розмірі встановленого постановою КМУ №1294, а відповідно у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - щодо здійснення ОСОБА_1 відповідного перерахунку пенсії за вислугу років, починаючи з 01.01.2008р. відповідно до постанови КМУ №45 та з 01.04.2012р. відповідно до постанови №355 з урахуванням доплати за роботу в жовтні 2005р. в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005р. в нічний час в кількості 72години розрахованих відповідно до посадового окладу позивача на момент звільнення з ОВС у розмірі встановленому постановою КМУ від 07.11.2007 №1294.
Вищевикладене спростовує доводи представників відповідачів, наведених у письмових запереченнях на адміністративний позов.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, 99, 100,ч.4 ст.122, ч.4 ст.128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, по ненаданню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області належних довідок для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355 з відображенням в них, крім інших виплат, доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 години, розрахованих відповідно до розміру посадового окладу згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, код ЄДРПОУ 08592268, надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області належні довідки для проведення перерахунків пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355 з відображенням в них доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 години, розрахованих відповідно до нових умов оплати праці працівників міліції згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, здійснити належний перерахунок з 01.01.2008 року раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 з урахуванням доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 годин розрахованих відповідно до нових умов оплати праці працівників міліції згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, здійснити належний перерахунок з 01.04.2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 №355 раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, з урахуванням доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 годин розрахованих відповідно до нових умов оплати праці працівників міліції згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя: Ільченко Н.А.
27.05.2015