Постанова № 44560120, 25.01.2013, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
25.01.2013
Номер справи
337/184/13- п
Номер документу
44560120
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа 3/337/88/2013

337/184/13-п

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.01.2013 року суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя Салтан Л.Г., розглянув матеріали, що надійшли державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкає: Дніпропетровська область, м. Марганець, вул.П.Бережного буд.4, працює: директор ТОВ ЗЗКМ,

за ст.ст.163-1 ч.1КпАП України,

В С Т А Н О В И В :

Згідно протоколу АА №615729 від 08.01.2013 року, ОСОБА_1 порушено приписи ст. 1631 КУпАП, які регламентують, відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В судове засідання з'явився захисник ОСОБА_2, звернувся до суду з клопотанням про припинення провадження у справі в зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Судом при розгляді справи встановлено наступне.

Підставою для складання зазначеного протоколу став акт перевірки від 24.12.2012 року № 590/29-0/31549003 (далі ОСОБА_2 перевірки), яким зафіксовано, порушення п. 44.1, п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі ПК України), внаслідок незабезпечення зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів.

Відповідно до п. 44.1 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно з п. 44.3 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.

Однак податковим органом не враховано що п. 44.5 ПК України надає можливість платнику податків відновити відсутні документи протягом 90 календарних днів, і платник податків не несе відповідальності у вигляді визначення податкових зобовязань з податків зборів. Даний пункт регламентує у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити орган державної податкової служби за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та митний орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.

Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до органу державної податкової служби, митного органу.

Відповідно до п.п. 1.2.3 Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках Українизатвердженого постановою Національного банку України від 30.12.1998 року № 566, податковий облік ведеться відповідно до Податкового кодексу України і використовується для складання податкової звітності. Зміни в податковому обліку не впливають на бухгалтерський облік.

Згідно з п. 46.1 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання.

Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (п. 48.1 ПК України).

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ПК України)

Відповідно до п.п. 14.1.156 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

З огляду на зазначені норми, порушення порядку ведення податкового обліку полягає в неподанні звітності, подання звітності з помилками, подання звітності не встановленої форми, включення до податкової звітності даних, які не відповідають дійсності, що призвело до нарахування податкових зобовязань, тобто ті дії платників податків, що безпосередньо повязані з формуванням та подачею звітності по податкам та зборам.

У висновках акту перевірки не зазначено про порушення ведення податкового обліку. Акт перевірки стосується не забезпечення зберігання первинних документів, однак навіть такі висновки є спірними, так як ТОВ ЗЗКСповідомлено про відсутність первинних документів, чи є вина посадових осіб ТОВ ЗЗКСу відсутності документів буде встановлено комісією ТОВ ЗЗКС.

Так, наказом керівника ТОВ Запорізький завод кольорових сплавіввід 12.12.2012 року призначено комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення.

Таким чином, до закінчення роботи комісії не можливо встановити вину ОСОБА_3 у відсутності первинних документів.

Щодо проведення планової перевірки.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків м. Запоріжжя проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ Запорізький завод кольорових сплавів з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2010 року по 30.09.2011 року, за наслідками якої складено акт перевірки від 28.12.2011 року № 200/08-03/31549003 (далі акт перевірки № 1).

На підставі акта перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжя складено податкове повідомлення-рішення від 13.01.2012 року № НОМЕР_1, яким збільшено суму грошового зобовязання ТОВ Запорізький завод кольорових сплавіву розмірі 294986,00 грн., в тому числі за основним платежем 294985,00 грн. та штрафна санкція 1,00 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.08.2012 року по справі № 0870/6234/12 адміністративний позов ТОВ Запорізький завод кольорових сплавівзадоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжя ДПС від 13.01.2012 року № НОМЕР_1.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2013 року по справі № 0870/6234/12, апеляційні скарги СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжя ДПС та ТОВ Запорізький завод кольорових сплавів, залишено без задоволення, постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06.08.2012 року по справі № 0870/6234/12 без змін.

Таким чином, податкове повідомлення рішення, яке прийнято за результатами перевірки скасовано, що підтверджує правомірність формування податкового обліку за період з 01.04.2010 року по 30.09.2012 року.

Тобто і сама податкова в акті перевірки вказала, що крім встановлених порушень, ТОВ Запорізький завод кольорових сплавівформувало податковий облік в рамках діючого законодавства.

Щодо невизначеності складу правопорушення у протоколі та порушення прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності

Відповідальність за ст. 163-1 КУпАП настає за порушення порядку ведення податкового обліку.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні дані про час вчинення і суть адміністративного правопорушення. Працівник СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжя обмежився вказівкою на ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку та зробив посилання на акт перевірки від 24.12.2012 року № 590/29-0/31549003.

В чому саме полягає порушення порядку ведення податкового обліку, за що передбачена відповідальність за ст. 1631 КУпАП, в протоколі не вказано, що є грубим порушенням ст. 256 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_3 не було повідомлено дату складання протоколу, чим порушено цілу низку прав директора ТОВ ЗЗКС.

Відповідно до ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Тобто порушено право платника на отримання протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно зі ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання.

З огляду на це, порушено право ОСОБА_3 на підписання протоколу, право на надання пояснень та зауважень щодо змісту протоколу, право подавати докази, право заявляти клопотання.

У відповідності до ст. 247 КпАП України, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись: ч.1 ст.247, ст. ст. 221, 283, 284 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної вiдповiдальностi за ст. 163-1 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 - закрити у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги або протесту прокурора через Хортицький районний суд м. Запоріжжя на протязі 10 днів з дня її проголошення.

Суддя: (підпис) ОСОБА_4

Згідно з оригіналом.

Постанова _____ набрала законної сили _________. Оригінал даної постанови знаходиться в адміністративній справі № 3/337/88/2013; 337/184/13-п в Хортицькому районному суді м. Запоріжжя.

Суддя: Л.Г. Салтан