Провадження № 2-а/243/38/2015
Справа № 243/4616/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2015 року Словянський міськрайонний суд Донецької області
у складі : головуючого судді Алексєєнко І.П.
при секретарі _ ОСОБА_1
позивач ОСОБА_2 - відсутній згідно заяви про розгляд справи у його
відсутності;
відповідач Костянтинівська обєднана державна податкова інспекція Головного управління
Міндоходів в Донецькій області, представник відсутній, про дату час і місце
судового розгляду повідомлений належним чином.
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду міста Словянська справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції ( ОДПІ ) Головного управління ( ГУ ) Міндоходів в Донецькій області про визнання протиправним рішення першого заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Донецькій області ОСОБА_3 постанови від 20 квітня 2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 165-1 частиною 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та про визнання цієї постанови незаконною і її скасування,
в с т а н о в и в :
19 травня 2015 року від ОСОБА_2 до Словянського міськрайонного суду Донецької області надійшов вказаний адміністративний позов до Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Донецькій області, в якому позивач посилається на те, що постановою першого заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Донецькій області від 20 квітня 2015 року його, як директора Виробничої одиниці «Костянтинівкатепломережа» було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.165-1 ч.5 і піддано штрафу у розмірі 2550 гривень, та цю постанову він вважає незаконною і просить її скасувати, оскільки він вказаного правопорушення не скоював.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до статті 10 Закону України № 1669-У11 від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили ( форс-мажору ), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності та невиконання ( неналежного виконання ) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. 12 вересня 2014 року ВО ОКПО «Донецьккомунтеплоенерго» «Костянтинівкатепломережа» отримала Сертифікат № 3068/05-4 про настання обставин непереборної сили. Зазначеним сертифікатом Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 02 червня 2014 року ВО ОКПО «Донецьккомунтеплоенерго» «Костянтинівкатепломережа» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обовязкових платежів.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
В оскаржуваній постанові зазначено про повторну протягом року несвоєчасну сплату ним суми єдиного соціального внеску за січень 2015 року по граничному строку сплати 20.02.2015 року, який фактично сплачений 17.03.2015 року, чим порушено положення п.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» та скоєно правопорушення, передбачене ч.5 ст. 165-1 КУпАП. Проте, виробничою одиницею «Костянтинівкатепломережа», директором якої він є , проведено сплату єдиного соціального внеску за січень 2015 року у розмірі 900582 гривень ( тобто у повному обсязі ) платіжними дорученнями №№192,193,194,195 від 10.02.2015 року. Таким чином, несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску за січень 2015 року, зо що на нього було накладено адміністративне стягнення, не було, що підтверджує незаконність винесеної щодо нього постанови від 20.04.2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності,яку просить скасувати.
Особи, які беруть участь у справі, а саме позивач ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідач - представник Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_4, діючий на підставі довіреності, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в судове засідання не зявився. Двічі за його клопотанням справу було відкладено слуханням.
Суд вважає, що немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні у відсутності відповідача, а тому, судовий розгляд справи здійснюється відповідно до ст. ст. 122 ч.4 , 128 ч.6 КАС України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши додані докази, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 55 ч.1 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування , посадових і службових осіб.
Відповідно ч.1 ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим. При цьому, ст. 288 названого Кодексу порядок оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення, де ч.1 п.3 ст. 288 КУпАП передбачає оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення у вищестоящий орган або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими КУпАП.
Як вбачається з копії постанови серія АА № 187252, прийнятої 20 квітня 2015 року першим заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3, встановлено щодо ОСОБА_2, який працює директором ВООКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа», повторно протягом року несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску за січень 2015 року по граничному строку сплати 20.02.2015 року, фактично сплачено 17.03.2015 року, чим порушено п.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», за що передбачена відповідальність за ч.5 ст. 165-1 КУпАП і на ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 2550 гривень. ( а.с. 6 )
Відповідно до Закону України № 1669-У11 від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15.10.2014 року, передбачені тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Зокрема, цим Законом № 1669 внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а саме, розділ УШ «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилась антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначних частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилась антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
Згідно статті 10 Закону України № 1669-У11 від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», протягом дії Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили ( форс-мажору ), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання ( неналежного виконання ) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як вбачається з доданих документів, ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа», директором якого є власне позивач ОСОБА_2, має сертифікат ( висновок ) № 3068/05-4 від 12.09.2014 року про настання обставин непереборної сили, виданий Торгово-промисловою палатою України та згідно цього сертифікату Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 2 червня 2014 року виробничій одиниці ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обовязкових платежів.( а.с. 7 )
Таким чином, суд приходить до висновку, що до позивача ОСОБА_2, як до посадової особи - керівника ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» та платника єдиного внеску, відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання (неналежне виконання ) зобовязань платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, застосовані бути не можуть.
Крім того, суд бере до уваги, що згідно «Звіту про суми нарахованої заробітної плати ( доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» по підприємству ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» за січень 2015 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті по граничному строку сплати 20.02.2015 року ,становить 900580, 91 гривень. ( а.с. 9-13 )
З наданих позивачем копій платіжних доручень від 10.02.2015 року: за № 192 на суму 784295,32 гривень, за № 193 на суму 13838,95 гривень, за № 194 на суму 18946,15 гривень і за № 195 на суму 83501,58 гривень, вбачається, що виробничою одиницею «Костянтинівкатепломережа» проведено сплату єдиного соціального внеску за січень 2015 року у розмірі 900582 гривень, тобто у повному обсязі і у строк 10.02.2015 року при граничному строку сплати 20.02.2015 року. ( а.с. 14-15 )
Згідно ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача , якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як видно з матеріалів справи, відповідач не зявився до суду і не надав ніяких заперечень, та не надав доказів правомірності прийнятого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 165-1 ч. 5 КУпАП.
Зокрема, відсутні докази, що позивачем несвоєчасно було сплачено єдиний соціальний внесок за січень 2015 року, а саме, що такий внесок ним було сплачено 17.03.2015 року ( так зазначено у постанові ) при граничному строку сплати 20.02.2015 року.
З огляду на викладене, суд вирішує справу на основі наявних доказів і визнає слушними доводи позивача щодо строку сплати ним єдиного соціального внеску за січень 2015 року саме 10.02.2015 року, тобто у межах граничного строку сплати 20.02.2015 року.
Оскільки позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 165-1 ч.5 КУпАП, саме за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що спростовується наведеними вище доказами, то суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад вказаного адміністративного правопорушення, а тому оскаржувана постанова серія АА № 187252 від 20 квітня 2015 року першого заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Донецькій області ОСОБА_3 щодо ОСОБА_2 підлягає скасуванню, як незаконна.
За приписами статті 247 КУпАП, обставинами, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення є, зокрема, відсутність події і складу адміністративного правопорушення, а тому для повного захисту прав, свобод і інтересів позивача, суд відповідно до ст. 11 ч.2 КАС України, виходячи за межі позовних вимог, вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 165-1 ч.5 КУпАП щодо ОСОБА_2
На підставі викладеного, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні»,
ст. ст. 165-1 ч.5, 247, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
керуючись ст.ст. 6, 18,158-163,171-2 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_2 до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції ( ОДПІ ) Головного управління ( ГУ ) Міндоходів в Донецькій області про визнання протиправним рішення першого заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Донецькій області ОСОБА_3 постанови від 20 квітня 2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 165-1 частиною 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та про визнання цієї постанови незаконною і її скасування, - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення постанову серія АА № 187252 від 20 квітня 2015 року першого заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Донецькій області ОСОБА_3, про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 165-1 частиною 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накладення на нього штрафу у розмірі 2550 гривень.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 165-1 частиною 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_2 закрити у звязку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: