ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2015 року Справа № 141801/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Афени» до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
10.10.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Афени» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 09.08.2011 року № 0001581703.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до п. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового Кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення, в той час як відповідачем в порушення зазначених норм винесено податкове повідомлення-рішення № 0001581703 від 09.08.2011 р. на суму 510 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2011 року адміністративний позов задоволено повністю. Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську за № 0001581703 від 09.08.2011 року.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що на підставі пункту 7 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України до позивача за неподання податкової звітності з ПДВ як за порушення податкового законодавства, що мали місце в період з 01.01.2011 року до 30.06.2011 року, можливе застосування штрафних санкцій в розмірі 1 грн. за кожне таке порушення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську подала апеляційну скаргу, в якій просила оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, і суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання представників осіб, що беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 02.08.2011 року ДПІ в м. Івано-Франківську було проведено перевірку ТзОВ "Афени" за наслідками якої складено акт № 6129/17-3/35021967. Перевіркою було встановлено порушення п. 51.1 ст. 51, п. 176 б статті 176 Податкового кодексу України.
ДПІ в м. Івано-Франківську 09 серпня 2011 року на підставі акту винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0001581703 від 09.08.2011 р., яким ТОВ «Афени» визначено суму грошового зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 510,00 грн.(а.с.7).
18.08.2010 року ТОВ «Афени» подано скаргу до ДПА в Івано-Франківській області про перегляд оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та за результатами розгляду якої 06.09.2011 року ДПА в Івано-Франківській області було прийнято рішення про відмову у задоволенні скарги(а.с.8-9).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року, регулюються ПК, котрим визначено вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Статтею 120 ПК визначено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть накладення штрафу в розмірі 170 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть накладення штрафу в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Водночас пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 грн за кожне порушення.
Зі змісту вказаного пункту випливає, що ця норма встановлює особливості застосування штрафних санкцій до суб'єктів господарювання за порушення податкового законодавства у визначений період, які полягають у встановленні максимальної ставки санкцій за кожне порушення.
Системний аналіз наведених норм ПК дає підстави вважати, що неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності слід розуміти як порушення податкового законодавства, за яке відповідно до пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК може бути застосована відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статі 120 ПК, але не більше 1 грн. за кожне порушення.
Пункт 6 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК не може бути застосований до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, що розглядається, оскільки його положення стосуються осіб, що перейшли на загальну систему оподаткування, і він введений в дію після виникнення спірних правовідносин.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду прийшла до висновку, що оскільки несвоєчасне подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого на користь платників податків за І квартал 2011 року, мало місце в період з 1 січня до 30 червня 2011 року, то на підставі пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК до правопорушень, вчинених у період з 1 січня до 30 червня 2011 року, слід застосовувати штрафні санкції в розмірі не більше 1 грн. за кожне правопорушення.
Разом з тим, приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції помилково скасував оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 09.08.2011 року № 0001581703 в повному обсязі, оскільки штрафна санкція в розмірі 1 грн. застосована податковим органом правомірно. Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що податкове повідомлення рішення від 09.08.2011 року № 0001581703 підлягає скасуванню в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 509, 00 грн.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 01.07.2014 року у справі № 21-203а14.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки суд неповно з'ясував обставин, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську задовольнити частково.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2011 року у справі № 2а-3007/11/0970 - скасувати в частині задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Афени» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську за № 0001581703 від 09.08.2011 року в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 1 грн. та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову в цій частині.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий О.Б. Заверуха
Судді О.М. Гінда
О.І. Мікула