Ухвала суду № 44548053, 02.06.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2015
Номер справи
805/541/15-а
Номер документу
44548053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Аканов О.О.

Суддя-доповідач - Блохін А.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2015 року справа №805/541/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Гаврищук Т.Г., Гайдар А.В., секретарі Святодух О.Б., за участю представників; від позивача - Довгай Е.М., від відповідача - Сергієнко А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року у справі № 805/541/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНМАС» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у визнанні як податкової звітності, податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2015 року ТОВ «ДОНМАС» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у визнанні як податкової звітності, податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року. Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у визнанні як податкової звітності, податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області від 16.01.2015 № 83/10/05-66-18-01 прийняти податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014 року. Податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014 року вважати такою, що подана Товариством з обмеженою відповідальністю «ДОНМАС» у день її фактичного отримання Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області 15.01.2015 року. В іншій частини позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що судом першої інстанції не надано вірної правової оцінки обставинам справи. Судом не враховано норми п. 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 № 966 (далі Порядок). Судом також порушено ст.ст. 11,86, 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні представник відповідача, доводи апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити, проти чого заперечував представник позивача.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «ДОНМАС» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 37086680, що підтверджується випискою з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Між позивачем та відповідачем укладено договір про визнання електронних документів від 31.12.2014 року.

Позивачем до відповідача засобом електронного зв'язку надіслано податкову звітність у вигляді податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року з додатком 1, 2, 5 і реєстром виданих та отриманих податкових накладних за 2014 рік 12 місяць, що підтверджено квитанціями № 2, відповідно до яких контролюючим органом прийнято пакет 15.01.2015 року за реєстраційним номером 9077846255 о 17 год. 37 хвл. та пакет за реєстраційним номером 9077846568 о 17 год. 38 хвл. без виявлених помилок. Листом відповідача від 16.01.2015 № 83/10/05-66-18-01 повідомлено позивача, що надана ними 15.01.2015 податкова декларація з податку на додану вартість за грудень 2012 року не відповідає ПК України від 02.12.2010, а саме : підприємством порушено п. 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, яка затверджена наказом МФУ від 23.09.2014 № 966.

Порядок подання податкової декларації до органів державної податкової служби регулюється статтею 49 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби.

Імперативний характер наведеної норми означає, що податковий орган не має права не прийняти фактично отриману податкову декларацію, подану платником податків в один із способів, передбачених пунктом 49.3 статті 49 Податкового кодексу України (особисто або через представника, поштою чи засобами електронного зв'язку).

Практична реалізація процедури прийняття податкової декларації визначається пунктами 49.8 та 49.9 статті 49 Податкового кодексу України.

Як передбачено нормою абзацу першого пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.

Згідно з пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Отже, процедура прийняття податкової декларації полягає у вчиненні посадовою особою податкового органу фактичних дій із: 1) перевірки наявності та достовірності заповнення обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 Податкового кодексу України; 2) реєстрації податкової декларації у день її отримання органом державної податкової служби.

При цьому, як встановлено пунктом 49.10 статті 49 Податкового кодексу України, відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо), забороняється.

Водночас Податковим кодексом України передбачені спеціальні наслідки подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового кодексу України. У такому разі на підставі пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Натомість замість письмового повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації платника податків останньому направлено лист, у якому повідомлено, що у відповідності до п. 48.7 ст. 48 Податкового кодексу України, податкова звітність складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.

У свою чергу, згідно з пунктом 49.12 статті 49 Податкового кодексу України, у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право:

- подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;

- оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.

З наведених законодавчих положень випливає, що стадія прийняття податкової декларації органом державної податкової служби є, по суті, формальним рівнем податкового контролю, під час якого працівник податкового органу здійснює візуальну перевірку декларації та її аналіз за формальними ознаками. При цьому підставою для невизнання податкової декларації податковою звітністю є такі дефекти її заповнення, які впливають на порядок адміністрування податку.

Однак, виявлені податковою інспекцією недоліки спірної податкової декларації не відповідають наведеним критеріям.

На вимогу суду податковим органом надано лист без номеру (а.с. 85) в якому роз'яснено не відповідність ПК України від 02.12.2010, а саме : - підприємством порушено п. 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 № 966 ; - в рядку 21 декларації «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного (звітного) податкового періоду» неправомірно відображено від'ємне значення попереднього звітного періоду (тобто листопада 2014, за який податкова декларація до ДПІ не надана) в сумі 619 грн. та неправомірно перенесено в рядок 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" в сумі 619 грн.; - в додатку № 1 до податкової декларації за грудень 2014 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з ПДВ» в розділі 1 «Коригування податкових зобов'язань" в графі 2 «Отримувач (покупець)» вказано «не платник податків» замість 400000000000. Також даним розрахунком коригування зменшені в повному обсязі суми податку по податковій накладній №237 від 31.10.2014, а в графі 8 «Підстава для коригування податкових зобов'язань з ПДВ" ТОВ «Донмас» відзначено «Зміна кількості», що не є допустимим при зміні кількості товару.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачем при поданні до відповідача податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року не було порушено вимог статті 48 Податкового кодексу України, про що також не було зазначено у листі відповідача від 16.01.2015 № 83/10/05-66-18-01, крім того, не вбачає порушень з боку позивача розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», таким чином підстав, які б дозволяли відмовити у її прийнятті, у контролюючого органу відсутні.

Для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просив, суд першої інстанції правомірно вийшов за межі вимог адміністративного позову, у відповідності до ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду відсутні. Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року у справі № 805/541/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року у справі № 805/541/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНМАС» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у визнанні як податкової звітності, податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Повний текст ухвали виготовлено 4 червня 2015 року.

Головуючий: А.А.Блохін

Судді: Т.Г. Гаврищук

А.В. Гайдар