Постанова № 44546431, 02.06.2015, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2015
Номер справи
821/1147/15-а
Номер документу
44546431
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа

Отримати професійний переклад цього документа на англійську мову

Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1147/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гомельчука С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області до публічного акціонерного товариства "Придніпровське" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області (далі - УПФУ, позивач) звернулось до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Придніпровське" (далі - ПАТ"Придніпровське", відповідач) про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Адміністративний позов мотивований тим, що у ПАТ "Придніпровське" працювали трактористи-машиністи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які вийшли на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідач не є платником фіксованого сільськогосподарського податку та зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку цим працівникам пільгових пенсій до 25- го числа кожного місяця, однак не виконує свого обов'язку добровільно, а тому УПФУ в Нововоронцовському районі Херсонської області просить суд стягнути заборгованість по даних витратах за березень 2015 року в розмірі 3798 грн. 12 коп.

Позивачем надіслано до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідачем надано до суду письмове заперечення проти позову, в якому зазначено, що абзацем 5 пп.1 п.2 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено порядок та джерела виплати пенсій працівникам, які призначені на підставі пунктів "в"-"е" та "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", незалежно від наявності або відсутності у підприємства статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку та без будь-якого наступного відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій зазначеним категоріям працівників. Крім того, вказано, що серед наведених у Списку № 2 галузей виробництва та виконуваних робіт (займаних посад), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року № 36, відсутні посади трактористів-машиністів, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції, тому твердження УПФУ про стягнення з підприємства заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 є безпідставним, оскільки працівники ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 виконували роботи, не передбачені Списком №2. На думку представника ПАТ"Придніпровське", кошти на фінансування бюджету ПФУ передбачені Законом України "Про Державний бюджет на 2015 рік". У задоволенні адміністративного позову просить відмовити.

Представник відповідача надала до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4. ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Придніпровське" має статус юридичної особи, до 1 січня 2015 року відповідач був зареєстрований як платник фіксованого сільськогосподарського податку.

Згідно з вимогами п. 1 ч.1 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 р. № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Пунктом 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) визначено, зокрема, що страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру;колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), - для осіб, зазначених у пункті 2 статті 11 цього Закону.

Відповідач у своїй діяльності використовує працю найманих працівників, у тому числі за професіями, стаж роботи за якими зараховується до спеціального стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Підставами для призначення відповідної пенсії є документи, що підтверджують спеціальний стаж: трудова книжка, а за відсутності запису у ній - уточнююча довідка, що видається підприємством, на якому працівник набув спеціальний стаж роботи (Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637).

Зокрема, ПАТ "Придніпровське", на підставі довідок № 01-10/328 від 16 квітня 2014 року, №01-10/238 від 24 березня 2014 року, №391 від 25 червня 2012 року підтверджено такий трудовий стаж стосовно його працівників- трактористів - машиністів ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_1, які були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції, мають спеціальний стаж, що перевищує 20 років на відповідній посаді та яким призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п."в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Призначення пільгової пенсії ОСОБА_1 здійснено на підставі постанови Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 28 листопада 2012 року у справі №2116/1456/2012р., яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року.

Абзацем 5 пп.1 п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV визначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 01.01.2005р. за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

На момент набрання чинності Законом № 1058-IV питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 Закону № 1788-XII, було врегульовано Законом № 400/97-ВР, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.

Згідно ж з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону № 1788-XII.

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Таким чином, юридичні особи здійснюють покриття фактичних витрат ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" (в тому числі п."в") статті 13 Закону № 1788-XII, оскільки з лютого 2000 року Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" зазначені витрати визначено як об'єкт оподаткування збором на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.

Аналогічна правова позиція відображена у постановах Верховного Суду України від 13 лютого 2012 року (справа № 21-11а12) та від 25 вересня 2012 року (справа №21-294а/12).

Слід зауважити, що нормою закону, визначеною абзацем 5 пп.1 п.2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано лише порядок виплати пенсій, а не змінено порядок відшкодування та не звільнено підприємства, зазначені у ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.

Крім того, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок.

Згідно з інформацією, викладеною в листі Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції від 13 березня 2015 року № 46/10/21-02-17-15-409, ПАТ "Придніпровське" з січня 2015 року є платником єдиного податку четвертої групи. Для платників єдиного податку виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, чинним законодавством не передбачено. Відповідно, з 01 січня 2015 року у вищезазначених платників виникає обов'язок відшкодування пільгових пенсій.

Відтак, позивачем було надіслано відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з березня 2015 року, відповідно до якого місячний розмір витрат з відшкодування пільгових пенсій, що підлягає сплаті ПАТ"Придніпровське" складає 3798 грн. 12 коп.

Згідно з п. 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Усупереч вимогам чинного законодавства відповідачем не відшкодовано кошти на загальну суму 3798 грн. 12 коп., що підтверджується карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період розрахунку з 01 січня 2015 року по 31 березня 2015 року.

Суд звертає увагу відповідача на те, що за приписами п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Отже, вказаною нормою Закону чітко визначено категорію працівників, що мають право на пенсію на пільгових умовах, що спростовує твердження відповідача щодо виконання працівниками ПАТ "Придніпровське" робіт, не передбачених Списком № 2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року № 36 та, відповідно, безпідставність вимог позивача про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 9 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 41/26486 управління здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.

Оскільки публічне акціонерне товариство "Придніпровське", як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не виконало у добровільному порядку та у визначені законом строки свого обов'язку щодо внесення плати, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку йому пенсій у встановлених законом розмірах відшкодування, а тому заборгованість за березень 2015 року у сумі 3798 грн. 12 коп. належить до стягнення з відповідача.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати відповідно до ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 94, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Придніпровське", код ЄДРПОУ 00855960, на користь управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області, заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за березень 2015 року в розмірі 3798 (три тисячі сімсот дев'яносто вісім) грн.12 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.2.4