Постанова № 44545238, 28.05.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2015
Номер справи
805/1540/15-а
Номер документу
44545238
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 травня 2015 р. Справа № 805/1540/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Слов'янського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 2980,17 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Слов'янський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 2980,17 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04.11.2008 ОСОБА_1. зареєстрована у Слов'янському міському центрі зайнятості та їй був наданий статус безробітної та призначена допомога по безробіттю як застрахованій особі. За результатами обробки реєстраційних дій, отриманих від Державної реєстраційної служби України від 13.01.2015 та звірки даних з Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було виявлено факт порушення законодавства про зайнятість ОСОБА_1, а саме держреєстрація в якості фізичної особи-підприємця з 22.07.2005 по 13.01.2015. Проте, при реєстрації у центрі зайнятості відповідач приховала цей факт та не повідомила позивача стосовно того, що вона є фізичною особою - підприємцем. Позивач вважає, що відповідач безпідставно отримала допомогу по безробіттю за період з 04.11.2008 по 29.07.2009 в розмірі 2980,77 грн. Крім того, відповідачу пропонувалось добровільно сплатити отриману допомогу по безробіттю, однак сума боргу на теперішній час залишається не сплаченою.

Представник позивача до суду надала заяву, в якій просила розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав. За таких обставин та враховуючи приписи ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності та наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 04.11.2008 ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського міського центру зайнятості стосовно вирішення питання щодо її працевлаштування та надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», про що свідчить заява відповідача (а.с.13).

З витягу із наказів про прийняття рішення по особі: ОСОБА_1 ПК НОМЕР_2 вбачається, що наказом від 04.11.2008 № НТ081104 відповідачу надано статус безробітного, призначено допомогу по безробіттю та розпочато виплату допомоги по безробіттю (а.с.12).

Наказом Слов'янського міського центру зайнятості від 30.07.2009 № НТ090730 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 30.07.2009. Цим же наказом відповідача знято з обліку.

15.01.2015 заступником начальника відділу взаємодії з роботодавцями складено службову записку з якої вбачається, що за результатами обробки реєстраційних дій, отриманих від ДРСУ від 13.01.2015 та звіркою даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виявлено факт порушення законодавства про зайнятість, а саме ОСОБА_1 була зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця з 22.07.2005 по 13.01.2015, в період з 28.10.2008 - 30.07.2009 вона перебувала на обліку в центрі зайнятості під прізвищем ОСОБА_1 (а.с.14).

Слов'янським міським центром зайнятості направлялося повідомлення до відповідача, з пропозицією з'явитися у центрі зайнятості для надання пояснень щодо наявності статусу фізичної особи-підприємця.

Разом із тим, позивачем до реєстраційної служби направлявся запит про надання інформації стосовно дати державної реєстрації та припинення державної реєстрації фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22.01.2015 за № 19950212 датою державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - 22.07.2005, датою запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та підставою для його внесення є: 13.01.2015 припинено за судовим рішенням (а.с.17-18).

Згідно з довідкою Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську від 12.03.2015 № 492/03.2-45, громадянка ОСОБА_1 змінила прізвище з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» на підставі актового запису про шлюб № 40 від 2101.1989, складеного Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області. Шлюб розірвано на підставі актового запису про розірвання шлюбу № 56 від 14.02.2006, складеного Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області. Прізвище дружини після розірвання шлюбу «ОСОБА_1».

З акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 5 від 23.01.2015 вбачається, що факт надання недостовірних даних ОСОБА_1 під час її реєстрації у Слов'янському міському центру зайнятості як безробітної, які були підставою для надання їй статусу безробітної і виплати матеріального забезпечення у зв'язку з реєстрацією її як суб'єкта підприємницької діяльності, підтвердився (а.с.19-20).

Протоколом засідання комісії з розслідування страхових випадків та з питань обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 4 від 23.01.2015, Слов'янським міським центром зайнятості вирішено стягнути з гр-ки ОСОБА_1 незаконно отриману допомогу по безробіттю за період з 04.11.2008 по 29.07.2009 (а.с.21).

Наказом Слов'янського міського центру зайнятості від 23.01.2015 № 5 «Про повернення коштів» наказано забезпечити повернення гр. ОСОБА_1 незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття за період з 04.11.2008 по 29.07.2009

Претензією від 26.01.2015 вих. № 06-11/183 Слов'янським міським центром зайнятості запропоновано відповідачу відшкодувати допомогу по безробіттю у сумі 3180,77 грн. (а.с.23).

Згідно з бухгалтерською довідкою щодо розрахунку матеріальних виплат, що підлягають відшкодуванню, у зв'язку із отриманням їх на підставі неправдивих відомостей ОСОБА_1, відповідачу необхідно повернути допомогу по безробіттю у розмірі 2980,77 грн. (а.с.28)

На теперішній час відповідачем не сплачена отримана сума допомоги по безробіттю в розмірі 2980,77 грн.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI) безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону № 5067-VI зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Частиною 1 ст. 45 Закону № 5067-VI реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, зайнятості особи, встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, а до соціальних послуг за цим Законом та Законом № 5067-VI належить професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях;профорієнтація;пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; надання роботодавцям, які працевлаштовують громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення», компенсації відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення»; надання роботодавцям - суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних, компенсації відповідно до статті 27 Закону України «Про зайнятість населення»; надання громадянам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності;інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 статті 23 цього Закону передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Відповідачем особисто підписано заяву від 04.11.2008, згідно з якою, в даний час вона: пенсію не отримує, не має право на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років. Крім того, у вказаній заяві відповідач зобов'язувалась добровільно повернути зайво виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в службі зайнятості (а.с.13).

Абзацом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Статтею 1 Закону № 5067-VI визначено, що зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

З огляду на викладене, відповідач у період перебування на обліку у Слов'янському міському центру зайнятості відносилася до категорії зайнятого населення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно отримала допомогу по безробіттю за період з 04.11.2008 по 22.07.2009 в розмірі 2980,77 грн.

Частиною 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Статтею 39 вказаного Закону визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову Слов'янського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 2980,77 грн.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Слов'янського міського центру зайнятості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Слов'янського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 23781904) безпідставно отриману суму допомоги по безробіттю в розмірі 2980 (дві тисячі дев'ятсот вісімдесят) гривень 77 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.