Постанова № 44527748, 30.07.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
30.07.2012
Номер справи
617/5916/12
Номер документу
44527748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/5916/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, нарахування та виплату коштів відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить визнати дії відповідачів неправомірними, зобовязати УПФ в Овруцькому районі провести доплату та виплату коштів згідно ст. 50 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон) за період з 01.06.2011 року по 31.07.2011 року в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 54 ОСОБА_2 за період з 01.06.2011 року по 31.07.2011 року в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, зобовязати УПСЗН Овруцької РДА провести нарахування та виплату допомоги на чисте харчування у відповідності із ст. 37 ОСОБА_2 за період з 01.02.2011 року по 31.07.2011 року в розмірі 40% мінімальної заробітної плати та виплачувати в подальшому згідно ОСОБА_2, мотивуючи тим, що вона є пенсіонером, має третю групу інвалідності та проживає в м. Овруч. Їй виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_2, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.

Відповідачі у встановлений строк не надіслали заперечення .

Суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно копії паспорту позивач проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, м. Овруч, Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі позивач є пенсіонером та має третю групу інвалідності, що повязана з Чорнобильською катастрофою. Основний розмір пенсії нарахований в розмірі 600,00 грн., а додаткової пенсії в розмірі : в червні-липні 2011 року 114,60 грн..

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені наступні виплати :

- ст.37 ОСОБА_2 громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 40 % від мінімальної заробітної плати ;

- ст.50 ОСОБА_2 інвалідам ІІІ групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком ;

- ст.54 ОСОБА_2 - обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення».

Постановами № 836 від 26.07.96 та № 530 від 28.05.08 усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр.реф.) ;

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :

по ІІІ групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 28 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до ст.50, ч.3 та ч.4 ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які викладені в новій редакції:

"Ст.50 ОСОБА_2 - особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірах:

інвалідам ІІІ групи 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Ст.54 ОСОБА_2 - в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, що яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :

для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний звязок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

по ІІІ групі інвалідності 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.»

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.08 визнанотакими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 24, 68, 1018, підпункту 7 пункту 19, пунктів 2022, 2434 підпунктів 16, 812 пункту 35, пунктів 36100 розділу ІІ ?несення змін до деяких законодавчих актів України та пункту 3 розділу ІІІ „Прикінцеві положення ОСОБА_2 України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України.

Положення ОСОБА_2 України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень ОСОБА_2 України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, визнаних неконституційними.

Постановами КМУ № 654 від 16.07.08 та КМУ № 530 від 28.05.08, які застосовані відповідачем, встановлено конкретний розмір пенсії та додаткової пенсії, зокрема:

- з червня 2008 року: для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до категорії 1, що мають 3-ю групу інвалідності, 15% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність ;

- в інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний звязок інвалідності з Чорнобильською катастрофою : ІІІ групи 600,00 грн..

Відповідно до частини 1 статті 28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності відповідного страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, за змістом частини 3 зазначеної норми, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим ОСОБА_2.

Розмір мінімальної пенсії за віком згідно встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становив: з 1 січня 2011 року 750 грн., з 1 квітня 2011 року 764 грн..

Розмір мінімальної заробітної плати становив: з 1 січня 2011 року 941 грн., з 1 квітня 2011 року 960 грн..

Останніми також встановлено, що розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Іншими Законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України на 2010 бюджетний рік розміри державних соціальних гарантій, в т.ч. мінімального прожиткового мінімуму для обчислення мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не визначено, а тому обмеження щодо застосування розміру прожиткового мінімуму для визначення пенсії позивачу відсутні.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено розмір пенсії та додаткової пенсії в кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком в Україні. ОСОБА_2 (стаття 54) Кабінету Міністрів надано право встановлювати лише порядок обчислення пенсії, але не встановлення її у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Даної правової позиції дотримується і Верховний Суд України, що підтверджується його висновком, викладеним в Постанові Судової палати в адміністративних справах ВСУ від 12.10.2008 року у справі №61-699/08.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що розяснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Частиною 7 ОСОБА_2 України «Про внесення змін до ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 ОСОБА_2 України «про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14. 22, 37 та частини третьої статті 43 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».

Постановою КМУ № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету» було визначено розміри доплат, передбачених ст. 50,54 ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначена постанова набрала чинності 23.07.2011 року. Відповідно вимоги позивача можуть бути задоволені по вказану дату.

Відповідно до п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі Порядок), розпорядниками коштів за ст.37 ОСОБА_2 є управління праці та соціального захист у населення, а тому нарахування за вказаною статтею проводить УПСЗН Овруцької РДА.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, управління праці та соціального захисту населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються пенсії, надбавки до пенсії та додаткової пенсії.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, повязані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у звязку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим ОСОБА_2. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього ОСОБА_2).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 (далі Положення), управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів останнім.

Рішення суду повинно бути законне і обґрунтоване.

Із змісту ст.ст.2, 6, 99 КАС України вбачається, що суд розглядає справи про захист прав, свобод чи інтересів осіб. Кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Строк звернення до суду починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів, а тому вимога про зобовязання відповідача проводити нарахування та виплату коштів в подальшому є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки законодавством не передбачено можливості оскарження дій, що не відбулися в часі.

Думка позивача, що нарахування коштів в подальшому буде також здійснюватися з порушенням вимог ОСОБА_2 є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у звязку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми ОСОБА_2, зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до ОСОБА_2.

Позивач не надавав доказів про те, що в подальшому нарахування вищевказаних коштів буде проводитися з порушенням вимог ОСОБА_2, а тому в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачами коштів не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, а тому вимога про донарахування та виплату коштів в розмірах, визначених ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягає частковому задоволенню і дії відповідачів у визначенні розміру доплат слід визнати неправомірними.

Від сплати судового збору сторони звільнені згідно: позивач - п.18 ст.4, відповідач п. 7, 34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито.

Керуючись та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині визначення розміру ОСОБА_1 пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якої встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою за період з 1 червня 2011 року по 22 липня 2011 року, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, за період з 1 червня 2011 року по 22 липня 2011 року та дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в частині визначення розміру щомісячної грошової допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01 лютого 2011 року по 31 липня 2011, неправомірними.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ВМ 210268) за період з 01 червня 2011 року по 22 липня 2011 року: пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якої встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що становить не менше 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним ОСОБА_2 України «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю за період з 01 червня 2011 року по 22 липня 2011 року, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якої встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.50 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що становить 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним ОСОБА_2 України «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно.

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01 лютого 2011 року по 31 липня 2011 року в розмірі, визначеному ст.37 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленим ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя:

ОСОБА_3