Постанова № 44527689, 30.07.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
30.07.2012
Номер справи
617/7549/12
Номер документу
44527689
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/7549/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобовязання вчити певні дії щодо нарахування коштів, передбачених ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду і просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести їй донарахування та виплату пенсії за період з 01.03.11 по 22.07.11 передбаченої ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи із 6-ти кратного розміру мінімальної пенсії за віком, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю передбачену ст.50 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 50% мінімальних пенсій за віком за період з 01.03.11 по 22.07.11, провести доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення передбаченої ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат та виплатити її, за період з 01.03.11 по 22.07.11 року, мотивуючи тим, що вона є пенсіонером і має третю групу інвалідності, проживає в м. Овруч. Їй повинні проводити виплату пенсії в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, доплату до пенсії в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат, але виплата проводиться у меншому розмірі, що призвело до порушення її прав. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії.

Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача, є пенсіонеркою, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та інвалідом 3 групи, постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копіями: паспорта громадянки України серії ВМ № 469256, посвідчення серії А № 071451, довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч, Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на час виникнення правовідносин були передбачені серед інших і такі виплати:

- ст. 39 ОСОБА_2 пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення 2-ї мінімальні заробітні плати;

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені наступні виплати :

-ст.50 ОСОБА_2 інвалідам 3 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком;

-ст.54 ОСОБА_2 - обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення».

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :

по ІІІ групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 28 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до ст.50, ч.3 та ч.4 ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які викладені в новій редакції :

"Ст.50 ОСОБА_2 - особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірах:

інвалідам IІІ групи 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Ст.54 ОСОБА_2 - в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, що яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :

для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний звязок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

по IІІ групі інвалідності 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.»

Відповідно до частини 1 статті 28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності відповідного страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, за змістом частини 3 зазначеної норми, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим ОСОБА_2.

Останніми також встановлено, що розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Іншими Законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України на 2011 бюджетні роки розміри державних соціальних гарантій, в т.ч. мінімального прожиткового мінімуму для обчислення мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не визначено, а тому обмеження щодо застосування розміру прожиткового мінімуму для визначення пенсії позивачу відсутні.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено розмір пенсії та додаткової пенсії в кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком в Україні. ОСОБА_2 (стаття 54) Кабінету Міністрів надано право встановлювати лише порядок обчислення пенсії, але не встановлення її у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що розяснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, управління праці та соціального захисту населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються пенсії, надбавки до пенсії та додаткової пенсії.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, повязані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у звязку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим ОСОБА_2. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього ОСОБА_2).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 (далі Положення), управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів останніми.

На підставі викладеного, дії відповідача по нарахуванню основної пенсії, додаткової пенсії, доплати до пенсії та компенсації позивачу (останній місяць по довідці) є протиправними і вимоги позивача про перерахунок та виплату пенсії за вказаний період підлягають задоволенню.

Від сплати судового збору сторони звільнені згідно законодавства.

Керуючись та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1:

за період з 1 березня 2011 року по 22 липня 2011 року пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якої встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що становить не менше 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним ОСОБА_2 України «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно;

за період з 1 березня 2011 року по 22 липня 2011 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якої встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.50 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що становить 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним ОСОБА_2 України «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно

за період з 1 березня 2011 року по 22 липня 2011 року підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у відповідності із ст.39 ОСОБА_2 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено ОСОБА_2 України „Про Державний бюджет України на 2011 рік щомісячно.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:

ОСОБА_3