ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" травня 2015 р. м. Київ К/800/39215/13
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,
при секретарі Ігнатенко О.В.,
розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі - Інспекція)
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.04.2013
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2013
у справі № 826/2939/13-а
за позовом публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (далі - Товариство)
до Інспекції
та управління Державного казначейства у Червонозаводському районі м. Харкова
про стягнення надміру сплаченого податку.
Судове засіданні проведено за участю представників сторін:
позивача - Семенець Н.В.,
відповідача - не з'явились.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
У березні 2013 року Товариство звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просило стягнути з Державного бюджету України 1 189 758 грн. надміру сплаченого податку на прибуток.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.04.2013, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2013, позов задоволено.
Законність ухвалених у справі судових актів перевіряється у порядку глави 2 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з касаційною скаргою Інспекції, в якій вона просить скасувати прийняті у справі судові рішення та відмовити у задоволенні позову. Основним доводом касаційної скарги зазначено порушення платником законодавчо встановленого строку подання заяви про повернення надміру сплаченого податку.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне частково задовольнити розглядувані касаційні вимоги з урахуванням такого.
Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що за наслідками сплати Товариством консолідованого податку на прибуток за свої відокремлені структурні підрозділи (зокрема, за Комінтернівське відділення Товариства та відділення Товариства у м. Харкові) за 2008 рік у позивача виникла переплата з цього податку в загальній сумі 1 189 758 грн.
Філія «Відділення Товариства у м. Харкові» неодноразово зверталася до Інспекції із заявами від 11.05.2011 № 02-1/264, від 29.06.2011 № 02-1/336 та від 26.10.2011 № 02-1/527 про повернення на рахунок платника зазначеної суми надміру сплаченого податку, втім зазначені вимоги платника було залишено відповідачем без задоволення з посиланням на необхідність вжиття контрольно-перевірочних заходів для перевірки податкової звітності цієї філії по податку на прибуток.
На час виникнення спірних правовідносин порядок повернення надміру внесених до бюджету сум податку на прибуток регулювався Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Законом України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пункту 21.3 статті 21 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) сума податкових платежів, що надміру надійшла до бюджету в результаті неправильного нарахування або порушення платником податку встановленого порядку сплати податку, підлягає поверненню з відповідного бюджету протягом десяти робочих днів з моменту отримання податковим органом відповідної заяви платника податку або зарахуванню на зменшення платежів до цього бюджету майбутніх періодів, за вибором платника податку, в разі якщо не минув строк позовної давності, встановлений законодавством.
Згідно з підпунктом 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Аналогічна за змістом норма міститься й у статті 43 Податкового кодексу України (який набрав чинності на час подання філією Товариства заяви про повернення надміру сплаченого податку), за змістом якої помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (пункт 43.1).
Згідно з пунктами 43.3, 43.4 цієї ж статті Кодексу обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
З наведених законодавчих положень вбачається, що строк подання заяви платника на повернення надміру сплаченого податку становить 1095 днів з моменту виникнення переплати. Оскільки у справі, що переглядається, виникнення надміру сплаченої суми відбулося за наслідками подання платником податкової звітності з податку на прибуток за 2008 рік (річного розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток від 29.01.2009 № 04/2-3204), то суди цілком об'єктивно погодилися із своєчасністю подання платником заяв від 11.05.2011 № 02-1/264, від 29.06.2011 № 02-1/336 та від 26.10.2011 № 02-1/527.
У той же час за правилами пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на установлений пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України строк для повернення платникові з бюджету надміру сплачених грошових коштів порушення права позивача відбулося після спливу 10-денного строку з дня подання відповідної заяви до контролюючого органу.
А відтак звернення Товариством до адміністративного суду з позовом про стягнення надміру сплаченого податку лише у березні 2013 року є несвоєчасно вчиненою процесуальною дією.
Згідно з частиною першою статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Таким чином, у розглядуваному випадку процесуальним наслідком пропуску позивачем строку при зверненні з цим позовом є залишення позову без розгляду.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області задовольнити частково.
2. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.04.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2013 у справі №826/2939/13-а скасувати.
3. Позов залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Головуючий суддя: М.І. Костенко судді:І.О. Бухтіярова І.В. Приходько