ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Чішман Л.М.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
УХВАЛА
іменем України
"02" червня 2015 р. Справа № 295/19773/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Капустинського М.М.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "01" квітня 2015 р. у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богуна-5" до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент економічного розвитку Житомирської міської ради про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богуна 5" звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, в якому просить визнати протиправними дії щодо відмови позивачу у відшкодуванні пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання та просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира здійснити відшкодування пільг та субсидій Об"єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Богуна 5" на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створено ОСББ "Богуна 5" на підставі затвердженого членського внеску (платежу).
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 01 квітня 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо відмови у виплаті компенсації по субсидіям та пільгам Об"єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Богуна 5" за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання. Зобов"язано Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира здійснити відшкодування пільг та субсидій Об"єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Богуна 5" на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створено ОСББ "Богуна 5" на підставі затвердженого членського внеску (платежу).
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.11.2013 року №860 "Про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об"єднання співвласників багатокваритирного будинку" управління проводить відшкодування мешканцям ОСББ субсидій та пільг за утримання будинків та прибудинкових територій згідно наданих розрахунків. Але вищевказаною постановою та іншими законодавчими актами не передбачено відшкодування субсидій та пільг за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання на підставі внесків.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно довідки з єдиного державного реєстру та статуту ОСББ „Богуна 5", позивач є некомерційною організацією, що забезпечує захист прав його членів та дотримання ними обов"язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу. Пункт 2.3 Статуту регламентує, що об'єднання має право встановлювати розміри платежів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богуна 5 " є юридичною особою та звернулося 08.12.2014 року до відповідача з листом про повернення наданих законом громадянам пільг на підігрів гарячої води та опалення.
Листом Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира від 09.12.2014 року №4860/08 позивачу було відмовлено в відшкодуванні пільг та повернуто розрахунки по ОСББ "Богуна 5" у зв'язку з тим, що відповідно роз'яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 31.07.2014 року №7/20-9229 щодо порядку відшкодування пільг та субсидій за надання послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання мешканцям ОСББ, які мають на балансі дахові котельні, управління не має законних підстав для відшкодування сум, зазначених у розрахунках.
Правові та організаційні засади створення і діяльності ОСББ визначаються Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, визначаються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, причому учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. При цьому зазначено, що балансоутримувач та управитель залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Власником у розумінні статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є "фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку".
Виробником у розумінні статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є "суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги", а виконавцем - "суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", об'єднання створюється з метою "забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами". Ця ж стаття визначає предмет діяльності ОСББ: "основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання".
Отже, визначені законом мета і предмет діяльності ОСББ не передбачають провадження об'єднанням господарської діяльності, а тому ОСББ не є суб'єктом господарювання і не може бути виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Споживачем у розумінні статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є "фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу".
Стаття 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає, що предметом діяльності ОСББ є, серед іншого, "сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг", для чого ОСББ статтями 10, 16, 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" надано право укладати відповідні договори з суб'єктами, що надають послуги.
Втім, ОСББ, як таке (як юридична особа) не потребує житлово-комунальних послуг - їх потребують члени об'єднання. У зв'язку з цим статтею 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено особливості укладення ОСББ договорів про надання житлово-комунальних послуг: об'єднання "за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг".
Таким чином, з визначеного Законом України "Про житлово-комунальні послуги" переліку учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг (власник, споживач, виконавець, виробник) ОСББ може виступати лише у ролі споживача - як колективний замовник (абонент).
Стаття 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає порядок оплати комунальних послуг та укладення відповідних договорів у багатоквартирних будинках, де створено ОСББ.
При цьому, частина третя статті 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" дозволяє кошти, що сплачуються власниками приміщень за надані їм комунальні послуги, приймати на рахунок об'єднання "для накопичення і наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які надають ці послуги".
Втім, для цього між ОСББ як колективним замовником (абонентом) та відповідним підприємством, що надає відповідну комунальну послугу повинен бути укладений договір на основі Типового договору по надання послуг, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Оскільки розрахунки ОСББ з відповідним підприємством, що надає відповідну комунальну послугу здійснюються за рахунок внесків і платежів споживачів - власників квартир, то вони повинні розраховані виходячи зі встановленого статтею 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" принципу "забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку, місцеперебування та форми власності юридичних осіб".
Відповідно до статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку," до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання відносяться, зокрема, затвердження кошторису і балансу об'єднання, а також визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання.
Законодавчими актами України не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування розмірів внесків та платежів, визначених загальними зборами ОСББ.
Згідно з позицією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, викладену в листі N 7/15-4687 від 26.04.2011, ОСББ не є виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Тож ОСББ не надає і не виробляє таких послуг, а відтак і не формує цін чи тарифів на послуги, які би підлягали встановленню (затвердженню) органами місцевого самоврядування.
Утримання будинку і прибудинкової території ОСББ може забезпечуватися як самим ОСББ, так і відповідними суб'єктами господарювання (виконавцями послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій).
У разі, якщо утримання будинку і прибудинкової території ОСББ здійснюється відповідним підприємством - виконавцем послуг з утримання на підставі договору з об'єднанням, то свої послуги об'єднанню таке підприємство повинне надавати за тарифами, встановленими органами місцевого самоврядування. Провести розрахунок такого тарифу та надати його для встановлення органу місцевого самоврядування повинне відповідне підприємство відповідно до Порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України N 869 від 01.09.2011 р.
Ті ОСББ, які самостійно (власними силами та/або з залученням на договірній основі інших юридичних та фізичних осіб) забезпечують утримання будинку і прибудинкової території, при визначенні розміру внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території повинні виходити з розміру витрат на утримання будинку і прибудинкової території, передбачених кошторисом об'єднання, який відповідно до статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" затверджується загальними зборами.
Проте, чинне законодавство України не ставить право громадян на отримання пільг та субсидій на житлово-комунальні послуги в залежність від того, проживають громадяни в будинку, де створено ОСББ, чи будинку, де не створено ОСББ, а так само і в залежність від того, сплачуються відповідні витрати безпосередньо виконавцям житлово-комунальних послуг чи через ОСББ.
Як вбачається з матеріалів справи і не заперечується сторонами, теплопостачання та гаряче водопостачання членам ОСББ "Богуна 5" здійснюється за допомогою дахової котельні, яка належить ОСББ та знаходиться на його балансі. ОСББ "Богуна 5" представляє спільні інтереси його членів та виконуючи функції управителя на протязі 2014 року подавало уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам і відповідач не заперечував проти його права на надання таких послуг та здійснення відповідних розрахунків.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що позовні вимоги до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "01" квітня 2015 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: М.М. Капустинський
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богуна-5" проїзд І.Богуна,5,м.Житомир,10000
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира вул.Перемоги,55,м.Житомир,10014
4-третій особі: Департамент економічного розвитку Житомирської міської ради - м-нС.П.Корольова,4/2,м.Житомир,10014,