Постанова № 44502917, 27.05.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
823/893/15
Номер документу
44502917
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2015 року справа № 823/893/15

м. Черкаси

12 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Орленко В.І.,

при секретарі - Дудці Г.О.,

за участю представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво" Мельника О.Ю. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво" до Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області, Уманського управління Державної казначейської служби України Черкаської області про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво", в якому просить стягнути з Державного бюджету України на користь позивача помилково зарахований штраф в сумі 51615 грн. 00 коп., накладений згідно з постановою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області №165 від 18.04.2013.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи тим, що у виконавчому провадженні з примусового виконання постанови інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області №165 від 18.04.2013, відбулося списання грошових коштів з поточного рахунку ТОВ «Уманьпиво» у розмірі 51615,00 грн.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014 у справі №823/2164/13-а скасовано постанову інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області від 18.04.2013 №165.

На заяву позивача про повернення помилково сплачених коштів, Уманська ОДПІ повідомила, що штраф, який було сплачено за постановою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області №165 від 18.04.2013, не є грошовим зобов'язанням в розумінні норм Податкового кодексу України, відтак відсутні правові підстави для підготовки подання про повернення коштів до органів державної казначейської служби.

Позивач не погоджується з вказаною позицією контролюючого органу та зазначає, що відповідно до п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106, надходження до бюджету за кодом класифікації 21081100 контролюють органи ДПС.

Враховуючи вищевикладене, повернення позивачу з Державного бюджету помилково сплачених коштів за постановою інспекції ДАБК у Черкаській області, має здійснюватись за поданням Уманської об'єднаної державної податкової інспекції.

Представник відповідача 1 Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надіслав письмові заперечення, в яких просить здійснювати розгляд справи без його участі. Відповідно до письмових заперечень відповідача, штраф, який було застосовано до ТОВ «Уманьпиво» інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області 18.04.2013 за вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності, не є грошовим зобов'язанням в розумінні вимог Податкового кодексу України та наказу Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188 «Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», є платіж, який не передбачає ведення інтегрованої картки платника.

Представник відповідача 2 Уманського управління Державної казначейської служби України Черкаської області належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надіслав письмові заперечення, в яких просить здійснювати розгляд справи без його участі. Відповідно до письмових заперечень відповідача, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Станом на час розгляду справи в суді, розрахункових документів від органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету не надходило, тому немає правових підстав для повернення помилково зарахованого штрафу в сумі 51615,00 грн. на користь ТОВ «Уманьпиво».

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво» зареєстроване як юридична особа 27.04.1998, ідентифікаційний код 05380243 (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02.04.2015).

Постановою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області від 18.04.2013 №165 ТОВ «Уманьпиво» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 51615,00 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 29.07.2013 у справі №823/2164/13-а адміністративний позов задоволено частково; постанову інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області від 18.04.2013 № 165 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на товариство з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво" - скасовано; а решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014 у справі №823/2164/13-а апеляційну скаргу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області задоволено частково; постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 липня 2013 року змінено; викладено абзац другий резолютивної частини постанови в наступній редакції: "Скасувати постанову інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області від 18.04.2013 №165 в частині накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на товариство з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво".

26 вересня 2013 року у виконавчому провадженні з примусового виконання постанови інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області №165 від 18.04.2013, відповідно до платіжної вимоги Уманського міського відділу державної виконавчої служби Уманського міськрайонного управління юстиції відбулося списання грошових коштів з поточного рахунку ТОВ «Уманьпиво» у розмірі 51615,00 грн.

Листом Уманського управління Державної казначейської служби України Черкаської області від 15.05.2015 №778/04-28 «Про зарахування коштів», підтверджено, що 26 вересня 2013 року на рахунок державного бюджету 31117106700010, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» зараховані кошти в сумі 51615,00 грн; платник ТОВ «Уманьпиво». Сплата коштів підтверджується також випискою з рахунку Уманського міського відділу ДВС за 26.09.2013 та платіжним дорученням №6098 від 26.09.2013.

25.07.2014 позивач звернувся до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області з листом щодо можливості повернення коштів, сплачених за постановою від 18.04.2013 №165.

Листом від 18.12.2014 №01-09/160 управління ДАБІ у Черкаській області повідомило позивача, що відповідно до п. 1 Положення про управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України №238 від 01.10.2014, управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області є територіальним органом - структурним підрозділом апарату державної архітектурно-будівельної інспекції України. У зв'язку з викладеним, для вирішення питання по суті необхідно звернутися за належністю.

09.01.2015 позивачем було подано до Державної архітектурно-будівельної інспекції України лист щодо повернення помилково зарахованого до державного бюджету штрафу у сумі 51615,00 грн.

Листом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 06.02.2015 №40-60-16/1089 «Про надання інформації» позивача повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» облік надходжень за адміністративні правопорушення здійснюють органи державної фіскальної служби України за місцем накладення адміністративного штрафу, а платежі зараховують до бюджету - відповідні органи Державної казначейської служби України (п. 10 вказаного Порядку).

05 березня 2015 року позивач звернувся з листом до Уманської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області, в якому просив підготувати подання до Уманського управління Державної казначейської служби України Черкаської області щодо повернення помилково зарахованого до державного бюджету штрафу в сумі 51615,00 грн., накладеного на ТОВ «Уманьпиво» згідно з постановою інспекції ДАБК у Черкаській області №165 від 18.04.2013.

Листом Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області від 25.03.2015 №3593/23-05-10-033 позивача повідомлено, що штраф, який було застосовано до ТОВ «Уманьпиво» інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області 18.04.2013 за вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності, не є грошовим зобов'язанням в розумінні вимог Податкового кодексу України, наказу Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188 «Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», є платіж, який не передбачає ведення інтегрованої картки платника.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 45 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та виконавчі органи міських (міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) рад координують діяльність відповідних органів стягнення щодо виконання визначених для територій показників доходів бюджету.

Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

Частина 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України визначає, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Згідно частини 7 ст. 45 Бюджетного кодексу України перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» установлено, що перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (далі - перелік), згідно з додатком.

Відповідно до вказаної постанови органом, який здійснює контроль справляння надходжень бюджету згідно коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» є Державна податкова служба України.

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182, затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі - Порядок).

Цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) (п. 2 Порядку).

Положеннями пункту 3 Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Згідно п. 5 Порядку, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Положення аналогічного змісту містяться і в чинній редакції п. 5 Порядку (в редакції наказу від 23.02.2015, що діє з 03.04.2015), який серед іншого передбачає, що подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами позивача щодо необхідності підготовки саме Уманською ОДПІ подання до органів державної казначейської служби про повернення помилково зарахованих коштів ТОВ "Уманьпиво".

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845, на органи казначейства покладено функції щодо виконання рішень судів про стягнення коштів державного бюджету шляхом безспірного списання коштів державного бюджету.

Вирішуючи спір, суд враховує, що матеріалами адміністративної справи в повній мірі підтверджується сплата позивачем та зарахування коштів за постановою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області №165 від 18.04.2013, до державного бюджету на єдиний казначейський рахунок.

Відповідно до вимог ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Враховуючи те, що під час розгляду справи підтверджено та доведено право позивача на повернення помилково сплачених сум та беручи до уваги, що зазначена сума всупереч вимогам законодавства не була повернута позивачу, суд приходить до висновку, що спірна сума коштів підлягає стягненню з Державного бюджету України за рішенням суду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво", ідентифікаційний код 05380243, помилково зарахований штраф в сумі 51615 (п'ятдесят одна тисяча шістсот п'ятнадцять) грн. 00 коп. за постановою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області №165 від 18.04.2013.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво", ідентифікаційний код 05380243, судовий збір у сумі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 02.06.2015.