ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2015 року справа № 823/706/15
м. Черкаси
12 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
при секретарі - Попельнусі Ю.І.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Биченка І.Я. - за довіреністю,
представника відповідача реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Вельченко М.В., - за довіреністю,
представника третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Ліга» та ОСОБА_4 - Биченка І.Я. - за довіреностями,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області, державного реєстратора реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Руденка О.В., треті особи які заявляють самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_4 та ТОВ «Агрофірма «Ліга» про визнання протиправними та скасування реєстраційних дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулась ОСОБА_1, в якому з урахуванням заяви від 05.05.2015 р. про уточнення предмету позову просила визнати протиправними реєстраційні дії, що були вчинені 27.03.2015 р. від імені державного реєстратора РС Уманського МУЮ Черкаської області Руденка О.В., шляхом внесення змін до відомостей про склад засновників (учасників) ТОВ «Агрофірма «Ліга», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо:
- виключення ОСОБА_1 із складу засновників (учасників) ТОВ «Агрофірма «Ліга», з часткою статутного капіталу товариства у розмірі 154 500,00грн., що становить 14,83% статутного капіталу;
- включення до складу засновників (учасників) ТОВ «Агрофірма «Ліга» - ОСОБА_6, з часткою статутного капіталу товариства у розмірі 1 042 000,00грн.
Позов мотивовано тим, що оскаржувані дії вчинено без наявності відповідного рішення товариства про вихід позивача із складу засновників останнього.
Представник позивача в судове засідання прибув та підтримав вимоги позовної заяви в повному обсязі.
Представника РС Уманського МУЮ Черкаської області в судове засідання прибув та заперечив проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі, посилаючись на те, що позивачем жодним чином не вказано якими саме діями або бездіяльністю реєстраційної служби порушені його права та інтереси.
Державний реєстратор РС Уманського МУЮ Черкаської області Руденко О.В. до зали судового засідання не прибув. Заявою від 19.05.2015 р. просив проводити розгляд справи за його відсутності, на підставі наявних в ній доказів. В наданих поясненнях зазначив, що проти позову не заперечує, проте просив врахувати, що такі реєстраційні дії вчинені під його паролем доступу як державного реєстратора, але не ним особисто.
До участі у справі вступили треті особи із самостійними вимогами до зазначених відповідачів на предмет спору:
- ОСОБА_4 з позовом про визнання протиправними дій, що були вчинені 27.03.2015 р. від імені державного реєстратора РС Уманського МУЮ Черкаської області Руденка О.В., шляхом внесення змін відомостей про склад засновників (учасників) ТОВ «Агрофірма «Ліга», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо: виключення ОСОБА_4 із складу засновників (учасників) ТОВ «Агрофірма «Ліга», з часткою статутного капіталу товариства у розмірі 887 500,00грн. та включення до складу засновників (учасників) ТОВ «Агрофірма «Ліга» ОСОБА_6, з часткою статутного капіталу товариства в розмірі 1 042 000,00грн.;
- ТОВ «Агрофірма «Ліга» з позовом про визнання протиправними дій, що були вчинені 27.03.2015 р. від імені державного реєстратора РС Уманського МУЮ Черкаської області Руденка О.В., шляхом внесення змін відомостей про ТОВ «Агрофірма «Ліга», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо: зміни відомостей про місцезнаходження ТОВ «Агрофірма «Ліга» з 20373, Черкаська обл., Уманський р-н., с. Антонівка, вул. Дзержинського, 6 на 93000, Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Леніна, 34 та зміни відомостей про особу керівника та підписанта ТОВ «Агрофірма «Ліга» з ОСОБА_1 на ОСОБА_6
Позови третіх осіб мотивовані відсутністю будь-яких рішень з вищевказаних приводів, що, на їх думку, не давало підстав державному реєстратору вносити зміни в дані ЄДРПОУ про ТОВ «Агрофірма «Ліга».
Представник третіх осіб в судовому засіданні вимоги ОСОБА_4 та ТОВ «Агрофірма «Ліга» підтримав та просив їх задовольнити.
Заслухавши пояснення та доводи осіб, що брали участь у справі, суд дійшов висновку, що всі позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Матеріалами справи встановлено, що 27.03.2015 р. (згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а.с.46-50) державним реєстратором РС Уманського МУЮ Черкаської області Руденком О.В. проведено реєстраційні дії та внесено записи відносно ТОВ «Агрофірма «Ліга», а саме:
- змінено відомості про керівника ТОВ «Агрофірма «Ліга» з: ОСОБА_1 на ОСОБА_7;
- змінено відомості про склад засновників (учасників) ТОВ «Агрофірма «Ліга»: з ОСОБА_4 (частка статутного капіталу товариства - 887 500,00грн.), ОСОБА_1 (частка статутного капіталу товариства - 154 500,00грн.) на ОСОБА_6 (частка статутного капіталу товариства у розмірі 1 042 000,00грн.);
- змінено відомості про місцезнаходження ТОВ «Агрофірма «Ліга» з: 20373, Черкаська область, Уманський район, с. Антонівка, вул. Дзержинського, 6 на 93000, Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Леніна, буд. 34.
Вважаючи дії по внесенню в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно ТОВ «Агрофірма «Ліга» вищевказаних змін протиправними, оскільки останні були вчинені без відповідних рішень засновників (учасників) товариства, це спонукало позивача звернутись до суду, за захистом порушених прав та інтересів зі сторони суб'єктів владних повноважень.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України від 15.05.2003 р №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (надалі - Закон №755-IV), в редакції, що діяла на час вчинення спірних правовідносин.
Поняття державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розкрито в ч.1 ст.4 Закону №755-IV і означає засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця на підставі ч.1 ст.17 Закону №755-IV включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до ч.2 ст.4 Закону №755-IV включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця на підставі ч.3 вищевказаної статті Закону підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом, і згідно з ч.1 ст.6 належить до повноважень державного реєстратора.
Питання внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, врегульоване ст.19 Закону №755-IV.
Так, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до складу засновників (учасників) та один з документів, передбачених частиною третьою статті 29 цього Закону.
При зміні кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та/або власників істотної участі юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та/або власників істотної участі її засновника, якщо засновник - юридична особа, подаються документи, передбачені частиною першою цієї статті.
Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.
Дата надходження документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа згідно з ч.1 ст.29 Закону №755-IV повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: - заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; - примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; - оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; - два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; - документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця.
Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.
Дата надходження документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Згідно з ч.15 ст.29 Закону №755-IV, у разі проведення державної реєстрації змін до установчих документів, які пов'язані із зміною відомостей про юридичну особу, які відповідно до цього Закону зазначаються у виписці з Єдиного державного реєстру, державний реєстратор крім документів, які передбачені частиною чотирнадцятою цієї статті, додатково повинен видати (надіслати поштовим відправленням) заявнику виписку з Єдиного державного реєстру протягом 24 годин, крім вихідних та святкових днів, після отримання від органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомостей про внесення відповідних відомостей до відомчих реєстрів.
Пунктом 21 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону №755-IV встановлено, що до визначення на законодавчому рівні та запровадження в Україні альтернативних електронному цифровому підпису засобів ідентифікації особи під час доступу до ресурсів державних інформаційних систем: електронні документи, що подаються відповідно до цього Закону, крім документів, що засвідчують повноваження уповноваженої особи, засвідчуються електронним цифровим підписом заявника згідно з вимогами законодавства у сфері електронного цифрового підпису; ідентифікація особи заявника, який подає електронні документи відповідно до цього Закону, здійснюється шляхом перевірки електронного цифрового підпису заявника за допомогою посиленого сертифіката відкритого ключа.
Вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору визначені ст.8 Закону №755-IV. Серед них: документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою; реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами; якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена; підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку; установчі документи юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом, зміни до них викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження; електронні документи, подані для проведення державної реєстрації у випадках, передбачених цим Законом, оформляються згідно з вимогами законодавства у сфері електронних документів та електронного документообігу. Відповідно до ч.11 ст.8 Закону №755-IV електронний документ вважається одержаним державним реєстратором з часу надходження заявникові повідомлення в електронній формі про одержання такого електронного документа державним реєстратором. Державний реєстратор автоматично після отримання від заявника електронного документа надсилає йому електронний документ з підтвердженням факту одержання електронного документа. За проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи, згідно з ч.1 ст.10 Закону №755-IV справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 мінімальної заробітної плати.
Доказів, що пакет документів визначений ст.29 Закону №755-IV надавався для здійснення оскаржуваних реєстраційних дій (направлявся поштою або надсилався в електронному вигляді), державним реєстратором суду надано не було.
На підставі ч.9 ст.8 Закону №755-IV з документів, поданих для проведення державної реєстрації на паперових носіях державним реєстратором, обов'язково виготовляється електронна копія шляхом сканування. Державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця на підставі ст.11 Закону зобов'язаний сформувати реєстраційну справу, одночасно присвоїти їй реєстраційний номер. Реєстраційна справа юридичної особи або фізичної особи - підприємця відповідно до ч.2 ст.15 Закону №755-IV зберігається на електронних носіях на сервері технічного адміністратора Єдиного державного реєстру.
Вищевказаних доказів, на підтвердження вчинення зазначених дій (формування реєстраційної справи та присвоєння її номеру), державний реєстратор суду також не надав.
Відповідно до ч.2 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статус відомостей Єдиного державного реєстру визначений ст.18 Закону №755-IV. Так, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи, або її відокремленого підрозділу, фізичної особи - підприємця під час провадження ними господарської діяльності, а також для відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Оскільки, відповідачі не довели, що оскаржувані реєстраційні дії були вчинені на підставі відповідних (належних) документів про зміну керівника, засновників (учасників), а також адресу ТОВ «Агрофірма «Ліга», суд дійшов висновку про їх протиправність.
Пояснення державного реєстратора РС Уманського МУЮ Черкаської області Руденка О.В. про вчинення таких реєстраційних дій іншою особою під його паролем доступу належними доказами суду не підтверджено і додатково свідчать про протиправність оскаржуваних реєстраційних дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачі не довели, що під час вчинення дій з приводу яких подано позов, вони діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а відтак позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправними реєстраційні дії, що були вчинені 27.03.2015 р. від імені державного реєстратора Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Руденка Олега Валерійовича шляхом внесення змін до відомостей про склад засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Ліга», ідентифікаційний код 21352559, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, щодо: виключення зі складу засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Ліга», (ідентифікаційний код 21352559, ОСОБА_1 та включення до складу засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Ліга» ОСОБА_6.
Визнати протиправними реєстраційні дії, що були вчинені 27.03.2015 р. від імені державного реєстратора Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Руденка Олега Валерійовича шляхом внесення змін до відомостей про місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Ліга», ідентифікаційний код 21352559, з: 20373, Черкаська область, Уманський район, с. Антонівка, вулиця Дзержинського, 6, на 93000, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Леніна, 34, та зміни відомостей про керівника та підписанта товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Ліга», ідентифікаційний код 21352559, з ОСОБА_1 на ОСОБА_6.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача суму сплаченого судовго збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя С.М. Гарань
постанова складена в повному обсязі 29.05.2015 р.