Постанова № 44502693, 03.06.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
820/4380/15
Номер документу
44502693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 червня 2015 р. № 820/4380/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна податкова інспекція у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", в якому просить суд: надати дозвіл Державній податковій інспекції у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області на погашення всієї суми податкового боргу у розмірі 30283,98 за рахунок майна КП БРР "Балаклійські теплові мережі", що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг зі сплати пені по ПДВ в сумі 30283,98 грн.

Представник відповідача в письмових запереченнях зазначив, що положеннями Податкового кодексу передбачено застосування до комунальних підприємств спеціального порядку стягнення заборгованості, отже позовні вимоги є необґрунтованими.

У судове засідання, призначене на 03.06.2015 року представники сторін не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи. При цьому через канцелярію суду надали клопотання про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації та набув статусу юридичної особи, код ЄДРПОУ – 34328904. (а.с.35). Підприємство перебуває на обліку в ДПІ у Балаклійському районі ГУ Міндоходів у Харківській області за №783 з 05.09.2006 року (а.с.37).

З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем рахується податковий борг зі сплати пені з податку на додану вартість в сумі 30283,98 грн. ( а.с.10).

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п.57.1 ст. 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пп.129.1.1. п. 129.1 ст. 129 ПК України зазначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті ( п. 129.4 ст. 129 ПК України).

Пунктом 129.5. ст. 129 ПК України встановлено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175 п.14.1 статті 14 Кодексу).

Положеннями п.п.20.1.34 п.20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

З метою погашення податкового податковим органом було сформовано та вручено уповноваженим особам відповідача податкові вимоги: 1 вимога №1/85 від 05.10.2007р. та 2 вимога №2/96 від 12.11.2007 р. (а.с.19). Згідно облікових даних ДПІ у Балаклійському районі за відповідачем з жовтня 2007 року безперервно рахується податковий борг. (а.с.11-18).

Відповідачем по справі є Комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі".

Відповідно до п. 1.1 статуту Комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" створене відповідно до рішення Балаклійської районної ради Харківської області від 30 серпня 2006 року (VІІ сесія V скликання).

Положеннями п.1.2 статуту передбачено, що засновником відповідача є Балаклійська районна рада, а його майно є спільною власністю територіальної громади сіл, селищ та міста Балаклійського району (п.4.2 Статуту).

Відповідно до положень Податкового кодексу України до комунальних підприємств застосовується спеціальний порядок стягнення заборгованості.

Так, статтею 96 Податкового кодексу України встановлені особливості погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації та комунальних підприємств.

Згідно приписів п.п.96.1, 96.3 ст. 96 ПК України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків ( рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради); затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 статті 96 ПК України рішень, надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області листом №5656/10/20-01-25-23 від 10.02.2015 р. про погашення податкового боргу відповідача ( а.с.28). За наслідками розгляду вказаного листа, Балаклійською районною державною адміністрацією Харківської області надано відповідь щодо неможливості вчинення дій, передбачених пп. 96.1.1. – 96.1.4 п. 96.1 ст. 96 ПК України ( а.с.28).

Водночас, при розгляді даної справи, судом не встановлено фактів звернення позивача до органу місцевого самоврядування - Балаклійської районної ради, як такого, до сфери управління котрого належить майно відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що контролюючим органом не дотримано встановленого Податковим кодексом України порядку стягнення податкового боргу з комунального підприємства та вжиття передбачених законом заходів для додержання відповідної процедури, а тому позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158-163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна – відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сагайдак В.В.