Постанова № 44502570, 27.05.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
820/1833/15
Номер документу
44502570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 травня 2015 р. №820/1833/15

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання Ільницької І.Л.

представників : позивача - Терехова А.С., відповідача - Варламова Д.В., третьої особи - Жилко С.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФТД" до Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Харківська міська рада про визнання дій протиправними ,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ФТД", з адміністративним позовом до Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської області, в якому просить суд, визнати протиправними дії Управління Держземагенства у місті Харків Харківської області, щодо здійснення оцінки земельних ділянок, дані яких оформлені витягами від 30 жовтня 2013 року № 706 та 706/1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; визнати протиправними витяги Управління Держемагенства у місті Харків Харківської області від 30 жовтня 2013 року № 706 та 706/1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Ухвалю Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2015 року залучено до участі у справі - Харківську міську раду, як третю особу яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при виготовленні спірних витягів, не враховано та не застосовано передбачені Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, та затвердженою Харківською міською радою «Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» понижуючі фактори: не забезпечення централізованим теплопостачанням, не забезпечення централізованим газопостачанням.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити у повному обсязі з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.

Представник Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області, у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що в спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Представник третьої особи Харківської міської ради - у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що надання витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснюється із застосуванням програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013» в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій, а тому Управління Держземагентства у м. Харкові не розраховує в ручному режимі та не впливає на значення коефіцієнтів КмЗ.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Рішенням Харківської міської ради від 23 грудня 2005 року № 257/0505 «Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» Товариству з обмеженою відповідальністю "ФТД" надано в оренду земельну ділянку по просп. Московському, 199-А у м. Харкові загальною площею 0,6375 га з кадастровим номером 6310138500:01:001:0019, та земельну ділянку площею 0,1316 га з кадастровим номером 6310138500:01:001:0020, для експлуатації та обслуговування супермаркету та складу.

На підставі вказаного рішення між Харківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФТД" укладено договір оренди землі зареєстрований 04.04.2006 р. строком до 01.12.2055 р.

Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області було складено Витяги від 30 жовтня 2013 року № 706 та 706/1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки де коефіцієнт Км3 - 1,28623 та 1,40496 відповідно, що вплинуло на розмір орендної плати за земельні ділянки.

Суд зазначає, що статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, (п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Преамбулою Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378 встановлено, що цей Закон визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

У відповідності до положень статті 5 Закону України "Про оцінку земель" залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Статтею 15 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частина 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель").

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин є Державне агентство земельних ресурсів України (далі - Держземагенство), яке відповідно до пункту 2 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів.

Відповідно до пп. 6 п. 4 Положення про Держземагенство України та пункту 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, територіальні органи Держземагентства, серед іншого, уповноважені видавати витяги з технічної документації про нормативу грошову оцінку земельних ділянок.

Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно зі ст. 73 цього Закону акти ради сільського, селищного, міського голови, голови районної вмісті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі створення) ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.

Згідно з п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.

Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013"" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014.

Пунктом 2.1. цього рішення визначено, що Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.

Відповідно до пункту 2.2. рішення Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

Комунальне підприємство "Міський інформаційний центр" є користувачем програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" за договором з Департаментом земельних відносин, надає доступ до зазначеного програмного комплексу управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для надання витягів з технічної документації про нормативу грошову оцінку окремої земельної ділянки, Департаменту земельних відносин для перевірки даних, що містяться у витягах, та виконання інших функцій у межах повноважень та Департаменту самоврядного контролю за використанням та охороною земель для здійснення відповідних контрольних повноважень (пункт 2.3 рішення).

Відповідно до пункту 3.10. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі Порядок) затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури та УААН від 27.01.2006 р. № 18/15/21/11 і зареєстрованим в Мінюсті 05.04.2006 року № 388/1226 вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою Цн=Ценз х Кф х КмЗ.

Значення коефіцієнта КмЗ визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. При встановленні значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати його значення на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Установлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС- технологій та електронних цифрових карт масштабу, не меншого, ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад цифрових 100 тисяч чолов. та 1:5000 - для інших населених пунктів.

Для обчислення КмЗ враховувати локальні фактори, наведені в додатку 1, таблиця 1.7, при чому добуток по факторних оцінок не повинен бути нижче 0,50 і вище 1,50.

Таким чином, розрахунок значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) при наданні витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснюється із застосуванням програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій. А тому, Управління Держземагентства не розраховує в ручному режимі та не впливає на значення зазначеного коефіцієнту.

Значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) було розраховано розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. та затверджено вищевказаним рішенням Харківської міської ради і внесено до програмного комплексу.

Аналіз викладеного свідчить, що відповідач не розраховує та не впливає на значення коефіцієнту Км3. Відповідач не здійснює дії щодо перевірки даних зазначених у витягах, оскільки такий обов'язок покладено на Департамент земельних відносин.

Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є адміністративною послугою, що надається Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 р. № 835 "Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг", згідно з якою до адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами, належить видача відповідно до Закону України "Про оцінку земель" витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Наведене свідчить, що проведення (розрахунок) нормативної грошової оцінки земельної ділянки та видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є абсолютно різними поняттями.

Тому, при формуванні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області не має технічної можливості на власний розсуд змінювати значення локальних коефіцієнтів на місцеположення земельних ділянок в межах економіко-планувальних зон.

При цьому, як вбачається з оскаржуваних позивачем витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, значення сукупного коефіцієнту Км3 не перевищує значення 1,5.

У зв'язку з чим, є всі підстави вважати, що видані Управлінням Держземагентства у місті Харкові Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30 жовтня 2013 року № 706 та 706/1 повністю відповідають вимогам чинного законодавства.

Суд не приймає до уваги твердження позивача про перевищення граничних норм коефіцієнтів локальних факторів, оскільки з наданих до суду зображень місця розташування земельних ділянок з програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вбачається, що земельні ділянки лише частково розташовані в межах цих зон, у зв'язку з чим програмним комплексом визначено пропорційно зазначені коефіцієнти лише до тієї частини земельної ділянки яка розташована в межах цих зон, а до іншої частини застосований коефіцієнт 1.

Щодо тверджень позивача про те, що спірні витяги не підписані двома повноважними особами відповідача - одна з яких мала скласти, а інша перевірити витяг та не відповідає приписам п.14 "Положення про Управління (Відділ) Держземагентства в місті" затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 3258 від 10.05.2012 року та зареєстрованового в Міністерстві юстиції України від 30 травня 2012 року за №855/21167, суд зазначає.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме витягів, вони були підписані заступником начальника Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області - начальником відділу державного земельного кадастру - Кованьовой Ю.В. та скріплений печаткою Управління, а також містить прізвище, ініціали та номер телефону посадової особи, яка склала витяги.

Відповідно до п. 73 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1242, на документах, що засвідчують права громадян і юридичних осіб, на яких фіксується факт витрати коштів і проведення операцій з матеріальними цінностями, підпис посадової (відповідальної) особи скріплюється гербовою печаткою установи.

Перелік інших документів, підписи на яких необхідно скріплювати гербовою печаткою, визначається установою на підставі нормативно-правових актів та примірного переліку документів, підписи на яких скріплюються гербовою печаткою (додаток 7), в інструкції установи.

При цьому ані нормативно-правовими актами, ані Додатком 7 до Інструкції витяг як документ не включений до Примірного переліку документів, підписи на яких скріплюються гербовою печаткою.

Таким чином, вищевказаний витяг був підписаний та перевірений відповідною уповноваженою посадовою особою, містить прізвище, ініціали та номер телефону посадової особи, яка склала витяг, печатку відповідно до приписів п.4 "Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів".

Таким чином, суд приходить до висновку, що складені Управлінням Держземагентства у місті Харкові Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30 жовтня 2013 року № 706 та 706/1 повністю відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем у судовому засіданні належними та допустимими доказами доведено правомірність прийнятого рішення, проте позивачем не доказано обставини якими він обґрунтовує позовні вимоги, тому у задоволенні позову належить відмовити в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ФТД" до Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Харківська міська рада про визнання дій протиправними - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 02 червня 2015 року.

Суддя Волошин Д.А.