ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2015 року Справа № 813/1959/15
15 год. 20 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Небесна М.В.
представника позивача не прибув,
представника відповідача не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області про стягнення заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю «Проммонтаж СУ-27».
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області (далі - позивач, УПФ України в Миколаївському районі) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Проммонтаж СУ-27» (далі - відповідач, ТОВ «Проммонтаж СУ-27»), в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в сумі 4698,38 грн. з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2, за лютий, березень 2015 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання вимог п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, ТОВ «Проммонтаж СУ-27» направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з 2015 року, з лютого 2015 року та з березня 2015 року. Відповідно до вимог п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір сум до відшкодування для пільгових пенсій, призначених за Списком № 2 становить 100%. Оскільки станом на день звернення до суду відповідач понесених позивачем витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за Списком № 2, не відшкодував, просить суд їх стягнути.
26.05.2015 року за вх. № 834ел. надійшло клопотання від позивача про розгляд справи за відсутності представника позивача, позов просив задовольнити /а.с.31/.
Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином /а.с.30/, клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту не подавав.
07.05.2015 року за вх. № 14808 надійшло заперечення проти позову /а.с.25-26/. Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, оскільки особи перелічені в розрахунках, набули пільговий стаж для призначення пільгових пенсій до 01.01.1992 року, тобто до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення». Таким чином, на переконання відповідача порядок пенсійного забезпечення вказаних осіб, визначається ст. 100 даного Закону. Таким чином, до введення Закону України «Про пенсійне забезпечення» норма ч.1 ст. 13 цього Закону не поширюється на вимоги позивача по відшкодуванню його витрат на виплату пільгових пенсій вказаним працівникам. З врахуванням викладеного, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Суд з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення та ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та -
в с т а н о в и в :
ТОВ «Проммонтаж СУ-27» зареєстроване як юридична особа 11.09.2001 року (21.03.2011 року) з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи 01415683 /а.с.40-48/ та є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і перебуває на обліку в УПФ України в Миколаївському районі /а.с.19/.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів п. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 цього ж Закону для платників збору об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.
Згідно з вимогами ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи зокрема працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими i особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1, Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад i показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, i за результатами атестації робочих місць (далі - Список № 1, Список № 2).
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (з наступними змінами та доповненнями) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. При цьому до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом шостим Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» (далі - Інструкція).
Згідно з п. 6.1 Інструкції, витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах підлягають повному (100%) відшкодуванню.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Крім того, п. 6.7. Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
За період роботи на підприємстві відповідача його працівники ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5. ОСОБА_6, ОСОБА_7 одержали право на призначення пільгової пенсії за Списком № 2.
На підтвердження вказаного до матеріалів справи долучено: копії довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, копії протоколів про призначення пенсій вказаним особам /а.с.2-14/.
Відповідач у письмових запереченнях покликається на те, що зазначені в розрахунку фактичних витрат на виплату пенсій особи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7 набули в ТОВ «Проммонтаж СУ-27» трудовий стаж необхідний для призначення пільгових пенсій до 01.01.1992 року, тобто до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому згідно із ч. 5 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 даного Закону. Таким чином, на переконання відповідача до введення в дію ЗУ «Про пенсійне забезпечення» норма ч. 1 ст. 13 цього Закону не поширюється на вимоги позивача по відшкодуванню його витрат на виплату пільгових пенсій вище вказаним працівникам товариства. Суд критично оцінює вказані покликання відповідача, з огляду на наступне.
З таблиці розрахунку сум на виплату та доставку пільгових пенсій з врахуванням розмежування трудового стажу, достатнього для призначення таких пенсій до 01.01.1992 року і після 01.01.1992 року, встановлено, що пенсіонери ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 набули частину пільгового стажу на ТзОВ «Проммонтаж СУ-27» до 01.01.1992 року, а ОСОБА_4 після 01.01.1992 року.
Пунктом п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який вступив в силу з 01.01.2004 року, передбачено право працівників, віднесених до списків № 1 і № 2, вийти на пенсію на пільгових умовах. При цьому, такий вихід на пільгову пенсію повинен здійснюватися відповідно до окремого законодавчого акту через корпоративні та професійні фонди.
До введення в дію пенсійного забезпечення через корпоративні та професійні фонди, згаданим вище особам, які мають право на призначення пільгових пенсій при наявності відповідного пенсійного віку і трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення", пільгові пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який вступив в силу з 01.01.2004 року. При цьому, покриття витрат на виплату та доставку пенсій, здійснюється за нормами законодавства, яке діяло до вступу в дію згаданого вище Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 даного Закону, з чим погоджується і відповідач у своєму запереченні на позов.
Відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Тобто, не підлягають відшкодуванню фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій призначених по ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", якщо весь пільговий стаж набутий до 01.01.1992.
Зі змісту копій довідок про наявний пільговий стаж жоден працівник не набув повного пільгового стажу (12 років 06 місяців) на ТзОВ "Проммонтаж СУ-27" для призначення пенсій на пільгових умовах до 01.01.1992 року.
Крім того, слід зазначити, що питання щодо права на отримання пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 вказаним працівникам відповідача, про що, зокрема, Львівським апеляційним адміністративним судом прийнято постанову у справі № 976/2604/14 від 25.02.2015 року та у справі № 9104/181876/12 від 20.11.2014 року /а.с.35-38, 39-41/.
Отже, наведене свідчить про право позивача на відшкодування понесених ним витрат, зокрема, на доставку пільгових пенсій.
Судом встановлено, що позивачем надіслано відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій /а.с.5-7/.
Також на підтвердження факту понесених витрат органом Пенсійного фонду до матеріалів справи долучено копії довідок про суми виплат /а.с.15-18/.
Слід зазначити, що рішення про призначення пенсії на пільгових умовах, за Списком № 2 вказаним працівникам, як і самі розрахунки сум пенсій відповідачем не оскаржувалися, докази протилежного у матеріалах справи відсутні.
Крім того, відповідно до особової картки ТОВ «Проммонтаж СУ-27» заборгованість відповідача за лютий - березень 2015 року становить 4698,38 грн. /а.с.8/.
З врахуванням того, що відповідач не виконав вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме: не відшкодував в повному обсязі понесені позивачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії працівникам підприємства відповідача за лютий, березень 2015 року в сумі 4698,38 грн., доказів на спростування доводів позивача не надав, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що належить задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 6-14, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Проммонтаж СУ-27» (Львівська область, Миколаївський район, смт. Розділ, вул. Галицька, 10; ЄДРПОУ 01415683) на користь Управління Пенсійного фонду України у Миколаївському районі Львівської області (Львівська область, м. Миколаїв, пл. Ринок, 18; ЄДРПОУ 22361460) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за лютий, березень 2015 року, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Список № 2), в сумі 4698 (чотири тисячі шістсот дев'яносто вісім) грн. 38 коп.
3. Судові витрати зі сторін не стягувати.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 02.06.2015 року.
Суддя Кравців О.Р.