Постанова № 44501413, 25.05.2015, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.05.2015
Номер справи
912/3197/14
Номер документу
44501413
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.05.2015 року Справа № 912/3197/14

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді : Антонік С.Г. (доповідача),

суддів: Чимбар Л.О., Чоха Л.В.

секретар судового засідання : Мудрак О.М.

за участю представників сторін:

від позивача: Андрєєв А.О., представник, дов. № 89-мр/з від 05.05.2015

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кіровоградської міської ради на рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.02.2015р. у справі № 912/3197/14

за позовом: Прокурора м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада м. Кіровоград

до: публічного акціонерного товариства "Укрнафта» м. Київ

про внесення змін до договору

В С Т А Н О В И В :

Розпорядженням секретаря судової палати № 513 від 22.05.2015р. апеляційна скарга Кіровоградської міської ради на рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.02.2015р. передана на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Антонік С.Г., суддів Чоха Л.В., Чимбар Л.В.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.05.2015р. даною колегією суддів апеляційну скаргу Кіровоградської міської ради прийнято до свого провадження.

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 04.02.15р. ( головуючий суддя Колодій С.Б., судді Глушков М.С., Тимошевська В.В.), відмовлено у задоволенні позову прокурора м. Кіровограда, пред'явленого в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада м. Кіровоград до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта» м. Київ про внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2006 р., укладеного між Кіровоградською міською радою та ПАТ «Укрнафта» щодо земельної ділянки площею 1 184,10 кв.м по Олександрійському шосе, 3 в м. Кіровограді.

Рішення суду мотивоване недоведеністю позивачем факту опублікування у встановлені законодавством строки та порядку рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 р., не підтвердженням факту набрання чинності даним рішенням.

Кіровоградська міська рада не погодилася з вказаним рішенням суду, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В апеляційній скарзі позивач звертає увагу суду на ту обставину, що рішення Кіровоградської міської ради № 2904 від 03.12.2009 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда» не містить в сукупності ознак, які згідно Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» давали б підстави для віднесення його до регуляторного акту.

Вказане рішення визначає ціновий показник вартості 1 кв.м земельної ділянки в межах населеного пункту, а тому воно не є нормативно-правовим актом в розумінні Закону України « Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки положення даного рішення не встановлюють, не змінюють та не скасовують будь-яких норм права.

Скаржник зазначає, що рішення про нормативну грошову оцінку земель міста Кіровограда застосовується до осіб у власності або у користуванні яких знаходяться земельні ділянки та коло, яких обліковується у відповідному управлінні Держземагенства.

Порядок прийняття технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки встановлений Законом України «Про оцінку земель».

Частинами 1,4 статті 23 цього Закону встановлено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

За пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Скаржник звертає увагу суду на те, що рішення Кіровоградської міської ради № 2904 від 03.12.2009 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда» станом на сьогоднішній день є чинним (не скасованим).

Абзацом першим пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 7 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» ( в редакції від 16.01.2013 р.) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи наведені в апеляційній скарзі та додатково зазначив, що відповідно до ст.ст.13,14 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» оприлюднення інформації щодо регуляторної діяльності можливе і шляхом розміщення на офіційних сторінках у мережі Інтернет. Рішення Кіровоградської міської ради № 2904 від 03.12.2009р. було розміщено на офіційному веб-сайті в мережі Інтернет, що не суперечить Закону.

Прокурор в письмових поясненнях та в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу та вказав, що рішення Кіровоградської міської ради від 03.12.2009р. № 2904 визначає ціновий показник вартості 1 кв.м земельної ділянки в межах населеного пункту, а тому воно не містить норм права, а так само не встановлює, змінює або скасовує норми права, застосовується також до фізичних осіб є титульними власниками або володільцями земельних ділянок в межах міста. Тобто рішення не містить всіх обов'язкових ознак, які має містити регуляторний акт. Крім того рішення було доведено до відома населення шляхом опублікування на офіційному веб-сайті Кіровоградської міської ради. Просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позов повністю.

У запереченні на апеляційну скаргу відповідач та його представник у судовому засіданні просять залишити оскаржуване рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, оскільки вважають рішення суду першої інстанції обґрунтованим та таким, що прийняте у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та повним з'ясуванням фактичних обставин справи, шляхом належного дослідження та оцінки допустимих доказів.

Відповідач вважає, що набуття чинності рішення Кіровоградської міської ради від 03.12.2009 р.№ 2904 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда» пов'язане безпосередньо з оприлюдненням повного тексту цього рішення у засобах масової інформації. Жодного доказу на підтвердження оприлюднення саме тексту рішення представником позивача до матеріалів справи долучено не було. Більш того, позивач підтвердив факт не оприлюднення рішення, а тому суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про те, що рішення позивача, станом на дату розгляду справи по суті, не набуло чинності, що правомірно виключає можливість його застосування до спірних правовідносин.

Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у повному обсязі.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм чинного законодавства при винесенні рішення суду, встановила наступне.

Між територіального громадою міста Кіровограда в особі заступника міського голови (Орендодавець) та ВАТ "Укрнафта" (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 18.04.2006 р.

Згідно п.п.1, 3 договору Орендодавець, на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 08.12.2005 р. №1590 надає, а Орендар приймає в довгострокове платне користування на 25 років земельну ділянку загальною площею 1 184,10 кв. м. для розміщення АЗС з пунктом автосервісу, яка знаходиться в м. Кіровограді по Олександрійському шосе, 3. Договір зареєстрований у міському відділі Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 10.05.2006 р. за № 72.

Грошова оцінка земельної ділянки становить 271 987,77 грн.

Відповідно до п.6 договору, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 1 586,60 грн. без урахування ПДВ на місяць, відповідно до розрахунку, що додається до даного Договору, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди.

На кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня - лютого з урахуванням індексації грошової оцінки земельної ділянки, збільшення розміру податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, що підтверджено документально, в інших випадках передбачених законом (п. 9 Договору).

Відповідно до п. 36 договору зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

За актом приймання - передачі земельна ділянка 18.04.2006р. була передана відповідачу.

03.12.2009р. Кіровоградською міською радою прийнято рішення №2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда", яким визначено середню базову вартість одного квадратного метра земель міста Кіровограда та згідно п. 3 якого встановлено, що зазначене рішення Кіровоградської міської ради вводиться в дію з 1 січня 2010 року.

Відповідно витягу від 04.04.2011р. №609, який видано Управлінням Держкомзему у місті Кіровограді нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 1 184,10 кв. м., що знаходиться в м. Кіровограді, Олександрійське шосе, 3 визначено у розмірі 633 351,08 грн.

Згідно розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою Олександрійське шосе, 3 в м. Кіровограді, який є невід"ємною частиною договору оренди землі, орендна плата визначена на рівні 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Прокурор звернувся до суду з позовом, в якому просить у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки внести зміни до договору оренди землі від 18.04.2006 р., укладеного між Кіровоградською міською радою та ПАТ "Укрнафта" щодо земельної ділянки площею 1 184,10 кв. м. по Олександрійському шосе, 3 в м. Кіровограді, а саме:

Друге речення пункту 3 Договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Кіровограді 04.04.2011 р. за № 606, становить 633 351 грн. 08 коп.".

Перше речення пункту 6 Договору викласти у такій редакції:

"Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 3 694 грн. 55 коп. на місяць".

Згідно статті 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що розмір, форми і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.ст.288.1., 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об"єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлених джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об"єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений статтею 18 Закону України "Про оцінку земель".

Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.

Пунктом 9 Договору сторони встановили, що на кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня - лютого з урахуванням індексації грошової оцінки земельної ділянки, збільшення розміру податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, що підтверджено документально, в інших випадках передбачених законом.

Відповідно до п. 36 договору зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Разом з цим, згідно із Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також їх посадові особи, відносяться до регуляторних органів. Регуляторним актом визнається прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання. Ним визнається також прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який спрямований на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ, нормативно-правовим актом.

Згідно з частинами 1, 4 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, а рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирає чинності у строк, встановлений відповідно до пункту 271.1статті 271 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Господарський суд правильно зазначив, що у разі оприлюднення рішення місцевої ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок після 15 липня поточного року, норми такого рішення застосовуються з 01 січня наступного бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до ч. 12 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Згідно ст. 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

Згідно ч. 5 ст. 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Матеріалами справи встановлено та підтверджується позивачем, що рішення міської ради 03.12.2009р. № 2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" офіційно у встановленому законодавством порядку в друкованих засобах масової інформації відповідної ради не оприлюднене.

Позивачем до справи надано лист за підписом начальника відділу по роботі з засобами масової інформації Кіровоградської міської ради від 18.12.2014р. в якому повідомляється, що рішення Кіровоградської міської ради від 03.12.2009р. № 2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" не опубліковувалося в порядку встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а було офіційно оприлюднено на веб-сайті Кіровоградської міської ради в мережі Інтернет за адресою: http//www.kr-rada.gov.ua. Інформація про день опублікування вищевказаного рішення у відділі відсутня, у зв'язку з давністю прийняття останнього (а.с.113).

Статтею 30 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» до повноважень уповноваженого органу щодо здійснення державної регуляторної політики належить надання роз'яснень положень законодавства про державну регуляторну політику.

За зверненням ВРНП по Запорізькій області ПАТ «Укрнафта» від 25.09.2014р. № 08.01.14 Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва листом вих.№ 8554/0/20-14 від 28.10.2014р. надано роз'яснення, в якому зазначено, що з урахуванням ст.12 закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» та позиції Держпідприємства України, регуляторний акт, прийнятий селищною (міською) радою, але текст якого офіційно не оприлюднений в засобах масової інформації, є не чинним не залежно від наявності або відсутності в ньому ознак документа нормативно-правового характеру, а також від оприлюднення цього документу на стадії проекту (а.с.56).

Таким чином твердження заявника апеляційної скарги про те, що наведене рішення є оприлюдненим у встановленому чинним законодавством порядку шляхом розміщення інформації в мережі Інтернет не приймається колегіює суддів до уваги, оскільки законодавством України не передбачено можливості офіційного оприлюднення актів місцевого самоврядування у такий спосіб.

Безпідставним є й посилання на ст.ст.13, 14 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» як на оприлюднення рішення міськради шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Кіровоградської міської ради в мережі Інтернет з наступних підстав.

Стаття 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» передбачає можливість оприлюднення у друкованих засобах масової інформації та/або шляхом розміщення на офіційному сайті в мережі Інтернет лише документів, підготовлених у процесі здійснення регуляторної діяльності, а саме план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього (ч.1 ст.13), повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу (ч.2 ст.13), звіт про відстеження результативності регуляторного акта (ч.3 ст.13)

Стаття 14 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» надає право регуляторному органу розміщувати на своїх офіційних сторінках у мережі Інтернет або оприлюднювати в іншій спосіб лише інформацію про здійснення ними регуляторної діяльності.

Офіційне оприлюднення самого регуляторного акту передбачено ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», якою конкретно встановлено, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами …

На підставі наведенного апеляційна скарга не підлягає задоволенню. Рішення суду слід залишити без змін.

Керуючись статями 101-103,105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кіровоградської міської ради залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.02.2015 р. залишити без змін.

Повний текст постанови складено 02.06.2015р.

Головуючий С.Г.Антонік

Судді Л.О.Чимбар

Л.В.Чоха