Ухвала суду № 44501324, 02.06.2015, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
02.06.2015
Номер справи
927/409/15
Номер документу
44501324
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

УХВАЛА

"02" червня 2015 р. Справа № 927/409/15

Позивач: Прокурор Варвинського району Чернігівської області в інтересах держави17600, Чернігівська обл., смт. Варва, вул. Шевченка, 54В особі: Головного управління Держземагентства у Чернігівській області 14000, м. Чернігів, пр-т Миру, 14Відповідач: Фермерське господарство "Бродок" 17621, Чернігівська обл., Варвинський район, с. Антонівка, вул. Молодіжна, 16про внесення змін до договору оренди землі Суддя В.М. Репех

Представники сторін:

від позивача: Агапова І.А.-гол.спец.юр.відділу, дов. від 25.05.2015 року № 31-25-0.69984/2-15

від відповідача: Ігнатенко І.І.-голова фермерського господарства

в судовому засіданні прийняла участь прокурор відділу прокуратури Чернігівської області Мартиненко В.М. посв. № 032777 від 27.03.2015 року

Ухвала виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні з 26.05.2015р. по 02.06.2015р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором Варвинського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Чернігівській області заявлено позов до Фермерського господарства "Бродок" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.02.2006 року, укладеного між Варвинською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Бродок", зареєстрованого у Варвинському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДЗК від 03.02.2006 року за № 04068490011, замінивши у тексті договору найменування орендодавця: з "Варвинська районна державна адміністрація" на "Головне управління Держземагентства у Чернігівській області" (пр. Миру, 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 38777072). Внести зміни до п. 2.3 договору оренди земельної ділянки від 03.02.2006 року, зареєстрованого у Варвинському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДЗК від 03.02.2006 року за № 04068490011, укладеного між Варвинською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Бродок" виклавши його у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2015 р. сільськогосподарських угідь - 983989,75 грн.". Внести зміни до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 03.02.2006 виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 29519,69 грн. на рік". Пункт 4.2 договору оренди земельної ділянки від 03.02.2006 року виключити.

02.04.2015 року представник прокуратури надала заяву про зміну позовних вимог. Так прокуратура просить суд пункт 5 позовних вимог вважати наступним: "Внести зміни до п. 4.2 договору оренди земельної ділянки від 03.02.2005 року, зареєстрованого у Варвинському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДЗК від 03.02.2006 року за № 04068490011, укладеного між Варвинською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Бродок" виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно не пізніше 5 числа місяця наступного за звітним з дня виникнення права користування земельною ділянкою, а в разі визначення податковим законодавством інших строків (періодів) внесення плати за землю - відповідно до вимог Податкового кодексу України на р/р 33216812500087, отримувач Варвинський район Антонівська сільська рада код 22814163, МФО 853592, банк отримувач УДК в Чернігівській області м. Чернігів."

16.04.2015 року представник прокуратури надала заяву про зміну позовних вимог. Так прокуратура просить суд внести зміни до п. 2.3 договору оренди земельної ділянки від 03.02.2006 року, зареєстрованого у Варвинському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДЗК від 03.02.2006 року за № 04068490011, укладеного між Варвинською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Бродок" виклавши його в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2015 року сільськогосподарський угідь: 983389,75 грн.".

Внести зміни до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 03.02.2006 року, зареєстрованого у Варвинському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДЗК від 03.02.2006 року за № 04068490011, укладеного між Варвинською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Бродок" виклавши його в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 39359,59 грн. на рік.".

Внести зміни до п. 4.2 договору оренди земельної ділянки від 03.02.2005 року, зареєстрованого у Варвинському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДЗК від 03.02.2006 року за № 04068490011, укладеного між Варвинською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Бродок" виклавши його в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно не пізніше 5 числа місяця наступного за звітним з дня виникнення права користування земельною ділянкою, а в разі визначення податковим законодавством інших строків (періодів) внесення плати за землю - відповідно до вимог Податкового кодексу України на р/р 33216812500087, отримувач Варвинський район Антонівська сільська рада код 22814163, МФО 853592, банк отримувач УДК в Чернігівській області м. Чернігів."

В судовому засіданні 26.05.2015 року прокурор відділу прокуратури Чернігівської області надала заяву про збільшення позовних вимог. Так, згідно наданої інформації зазначено, що станом на 01.07.1995 рік 1га ріллі по Антонівській сільській раді Варвинського району складає 3449,00 грн.

Однак, як вбачається з розрахунку розміру розміру орендної плати, наданої в оренду ФГ "Бродок" по договору, станом на 01.07.1995 року 1 га ріллі по Антонівській сульській раді Варвинського району складає 3850 грн.

Отже підлягає перерахуванню і розмір нормативно-грошової оцінки та орендної плати за землю по договору. Так. розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки складає 1098449,10 грн.

Таким чином, з урахуванням зміні нормативної грошової оцінки землі прокурор просить внести зміни до п. 2.3 Договору оренди земельної ділянки від 03.02.2006 року виклавши його в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2015 року сільськогосподарських угідь: 1098449,10 грн.".

Внести зміни до п. 4.1 Договору виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 43937,96 грн. на рік".

Підлягає перерахунку розмір орендної плати, яку повинно сплачувати ФГ "Бродок" та має складати 43937,96 грн. на рік.

Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому проти позовних вимог заперечує посилаючись на наступне. Так, головне управління Держземагентства у Чернігівській області не зверталося на адресу фермерського господарства з пропозицією про внесення змін до договору оренди. Натомість на адресу фермерського господарства надходили листи від відділу Держземагентства у Варвинському районі. Однак даний відділ не наділений повноваженнями передбаченими ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, а тому не може виступати з такими пропозиціями.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Тобто, як випливає з норм даної статті Податковим кодексом України встановлюються лише строки внесення орендної плати, а не її розмір, який встановлюється за згодою сторін.

Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Однак такої пропозиції від орендодавця до фермерського господарства не надходило.

Стосовно проведення нормативної грошової оцінки землі та витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, відповідач зазначає, що підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Так, позивачем не надано рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про проведення нормативної грошової оцінки на території с. Антонівка Варвинського району.

В відзиві на заяву про зміну позовних вимог та доповненні до відзиву на позовну заяву від 16.04.2015 року, відповідач вказує на зміну прокурором предмету позову, а також посилається на відсутність проведення нормативної грошової оцінки орендованої ним земельної ділянки.

02.06.2015 відповідачем подано клопотання про призначення по справі ґрунтознавчої експертизи.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників прокурора, позивача та відповідача, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи господарський суд ВСТАНОВИВ:

03.02.2006 року між Варвинською районною державною адміністрацією та ФК "Бродок" укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 40,65 га для вдення фермерського господарства на території Антонівської сільської ради Варвинського району.

Даний договір зареєстрований у Варвинському районному відділі Чернігівської філії ДЗК про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 03.02.2006 року за № 040684900011.

Згідно пункту 2.1 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 40,65 га, у тому числі ріллі - 40,65 га.

Відповідно до п. 2.3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 68094,85 грн.

В пункті 4.1, 4.3 Договору зазначено. що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі і складає 681,00 грн. на рік.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Як зазначає прокурор в позовній заяві, станом на 01.01.2015 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 983983,75 грн.( 24206,39 грн./га х 40,65 га = 983983,75 грн.)

До матеріалів позовної заяви прокурором надано нормативно грошову оцінку 1 га сільськогосподарських угідь на території Антонівської сільської ради Варвинського району станом на 01.01.2015 року, яка підписана заступником начальника Відділу Держземагентства У Варвинському районі В.Г. Карпусь. Згідно даної довідки нормативна грошова оцінка 1 га ріллі становить 24206,39 грн.

Відповідач до свого відзиву на позовну заяву додав витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які перебувають в оренді ФГ "Бродок" на території Антонівської сільської ради Варвинського району станом на 01.01.2015 року. Даний витяг підписаний заступником начальника Відділу Держземагентства У Варвинському районі В.Г. Карпусь. Згідно даного витягу нормативна грошова оцінка 1 га ріллі на території Антонівської сільської ради Варвинського району станом 01.07.1995 року становить 3449 грн.. на 01.01.2015 року становить 24206,39 грн.

Прокуратура до своїх додаткових письмових пояснень надала лист Головного управління Держземагентства у Чернігівській області від 10.04.2015 року № 8-28-0.2-882/2/15 згідно якого Документація із нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь розроблена в 1995 році спеціалістами обласного та районних відділів земельних ресурсів. Нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Антонівськів сільській раді Варвинського району на дату її затвердження становить 3449 грн.

Головне управління Держземагентства У Чернігівській області надало розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, наданої в оренду ФГ "Бродок" для ведення фермерського господарства на території Антонівської сільської ради Варвинського району. Згідно даного розрахунку нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2015 року становить 27019,65 грн.

Враховуючи розбіжності в наданих прокурором та позивачем доказах, ухвалою суду від 05.05.2015 року було зобов"язано позивача надати належні докази, відповідно до норм чинного законодавства, в підтвердження нормативно-грошової оцінки земельної ділянки розташованої на території Антонівської сільської ради Варвинського району, кадастровий номер 7421180400:02:000:0559, яка передана ФГ "Бродок згідно договору оренди землі.

Однак, 25.05.2015 року прокурор надав заяву про збільшення розміру позовних вимог згідно якої нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 1098449,10 грн. До заяви прокурор надав розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, наданої в оренду ФГ "Бродок" для ведення фермерського господарства на території Антонівської сільської ради Варвинського району. Згідно даного розрахунку нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 1 га ріллі по району на 01.07.1995 року становить 3850 грн.

В судовому засіданні 26.05.2015 року було оголошено перерву для надання витребуваних ухвалою суду від 05.05.2015 року, доказів. Однак на день розгляду справи, 02.06.2015 року, належні докази ні прокурором ні позивачем надані не були.

Надана позивачем грошова оцінка ріллі по Чернігівській області та господарств Варвинського району на 01.01.1995 року не є належним доказом підтверджуючим нормативно-грошову оцінку спірної ділянки на 01.01.2015 року.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.

Відповідно до ч.5 ст.5, п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Частинами 4 і 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про оплату за землю", та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 271 Податкового кодексу України Базою оподаткування є:нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Статтями 288.5, 88.5.1. Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не більше 12 % нормативної грошової оцінки землі.

Методику розрахунку ставок земельного податку визначено в ст. 7 Закону України "Про плату за землю".

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст. 18 Закону України "Про оцінку земель".

Таким чином, нормами законодавства передбачена можливість змін умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін.

Однак за таких обставин, коли прокурором (позивачем) не надано належних та допустимих доказів, тобто вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", позов не може бути вирішено по суті.

Прокурором не надано необхідних для розгляду справи доказів, а наявних у справі доказів для її розгляду недостатньо, що унеможливлює вирішення спору таму позов має бути залишено без розгляду.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.

Відповідно до ч.4 ст.81 Господарського процесуального кодексу України після усунення обставин, що зумовили залишення позову без розгляду, позивач має право знову звернутися з ним до господарського суду в загальному порядку.

Клопотання відповідача про призначення ґрунтознавчої експертизи задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 81, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Залишити позов без розгляду.

Суддя В.М. Репех