Постанова № 44492773, 19.05.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2015
Номер справи
2а-0770/1391/11
Номер документу
44492773
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2015 року Справа № 66975/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Глушка І.В., Гудима Л.Я.,

з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Комунального закладу «Тячівська районна лікарня № 1» на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2011 року у справі за позовом Комунального закладу «Тячівська районна лікарня № 1» до Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області, яким просив скасувати рішення відповідача від 07.04.2011 року № 207 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанова мотивована тим, що КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» несвоєчасно сплатив (перерахував) єдиний внесок на соціальне страхування за січень 2011 року в сумі 466698,24 грн. на необхідний рахунок Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області, чого позивач не заперечує, в зв'язку з чим застосування відповідачем штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є правомірним та обґрунтованим. При цьому, суд зазначив, що помилку щодо сплати коштів на невірний рахунок допустив саме бухгалтер установи, тому позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив позивач, вважає, що суд порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що єдиний внесок на соціальне страхування за січень 2011 року в сумі 466698,24 грн. був перерахований своєчасно, а саме 31.01.2011 року, однак в зв'язку з помилкою в платіжному дорученні дана сума була перерахована відповідачу не на той рахунок. При виявленні цієї механічної помилки 04.02.2011 року лікарня звернулася до відповідача з листом про зарахування суми внеску на правильний рахунок, однак відповідач безпідставно не зробив цього. 02.03.2011 року відповідачу була направлена претензія, проте тільки 07.04.2011 року відповідач повернув та зарахував кошти на правильний рахунок.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» відповідно до положень ст. ст. 1, 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є страхувальником та платником єдиного внеску.

Як встановив суд, позивач платіжним дорученням від 31.01.2011 року № 22 перерахував Управлінню Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області 466698,24 грн. із призначенням платежу «КФК 080101. Код 01992682. Нарахування єдиного внеску на соціальне страхування 36,3% за січень місяць 2011 року. КЕКВ 1120».

Однак в даному платіжному дорученні позивач помилково зазначив розрахунковий рахунок 371910069000713 замість визначеного для цього платежу 371910068000713.

Після самостійного виявлення вказаної помилки позивач надіслав відповідачу листа від 04.02.2011 року № 2, яким просив зарахувати кошти в сумі 466698,24 грн. на розрахунковий рахунок 37191068000713.

Розглянувши дану заяву Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області 04.02.2011 року склало висновок № 1, згідно з яким помилково сплачені кошти на суму 466698,24 грн. підлягають перерахуваню на розрахунковий рахунок 37191068000713.

Також 04.02.2011 року КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» подав до Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області звернення № 2, яким просив перерахувати 466698,24 грн. з рахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рахунок Управління пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області.

Згідно із зверненням від 14.02.2011 року № 1 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області просило Пенсійний фонд України перерахувати 471059,77 грн. з рахунку Пенсійного фонду України на рахунок № 371920690007000, відкритий у ГУДКУ у Закарпатській області в зв'язку з відсутністю на цьому рахунку коштів, необхідних для повернення помилково сплаченого єдиного внеску.

У зв'язку з неповерненням відповідачем зазначених вище коштів, КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» 02.03.2011 року надіслав Управлінню пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області та Державному казначейству України претензію на суму 466698,24 грн., якою просив вирішити питання про перерахування коштів з одного рахунку на інший без звернення до суду про повернення помилково зарахованих коштів.

07.04.2011 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняло рішення № 108 про перерахування з рахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 371920690007000 на рахунок № 37190068000713 для повернення помилково сплачених коштів.

Платіжним дорученням від 07.04.2011 року № 113 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувало 466698,24 грн. з рахунку № 37196097000700 на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатській області № 37190068000713.

07.04.2011 року Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області прийняло рішення № 207 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» за несвоєчасне перерахування єдиного внеску застосовано штраф у розмірі 29006,80 грн. та нараховано 2526,52 грн. пені за період з 21.03.2011 року до 30.03.2011 року.

Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про правомірність оскаржуваного рішення відповідача з таких підстав.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітній період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до п. 1 ч. 10 цієї статті у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а також п. 7.2.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за № 994/18289 (яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин та у відповідній редакції), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Відповідач не заперечує факту перерахування позивачем єдиного внеску на соціальне страхування за січень 2011 року в повному обсязі, однак на неналежний рахунок.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за № 955/18250, був затверджений Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення їх платникам (чинний на час виникнення спірних правовідносин та у відповідній редакції), який було розроблено на виконання ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і визначав процедуру зарахування в рахунок майбутніх платежів або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - платники єдиного внеску), суми помилково сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Пунктом 4 цього порядку було передбачено, що повернення коштів здійснюється, зокрема, у випадку помилкової сплати суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду.

Згідно з пп. 1 п. 4 цього Порядку повернення коштів у випадках, передбачених пунктом 4 цього Порядку, здійснюється на підставі заяви платника, яка подається в довільній формі до органу Пенсійного фонду, в якому він перебуває на обліку як платник єдиного внеску.

Порядок та строки розгляду такої заяви, а також можливі рішення органів Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви визначні п. п. 6-10 даного Порядку.

Відповідно до зазначених норм орган Пенсійного фонду, одержавши від платника заяву, передбачену пунктом 5 цього Порядку, у строк не більше трьох робочих днів проводить перевірку викладених у ній даних. У разі необхідності орган Пенсійного фонду може вимагати від платника та його посадових осіб надання додаткових документів, інформації та пояснень.

Орган Пенсійного фонду у термін не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви на підставі даних карток особових рахунків платників готує висновок за формою, наведеною у додатку 1, про повернення помилково сплачених коштів або про відмову в задоволенні заяви, про що платник повідомляється письмово, за підписом посадової особи органу Пенсійного фонду. У разі відмови в поверненні коштів у повідомленні, що надається (надсилається) платнику, зазначаються її причини.

На підставі висновку, зазначеного у пункті 7 цього Порядку, у термін не пізніше ніж два робочих дні після його підписання орган Пенсійного фонду здійснює повернення помилково сплачених коштів з рахунку, на який їх було сплачено, шляхом оформлення розрахункових документів та направлення їх відповідним органам Державного казначейства України.

В свою чергу органи Державного казначейства України на підставі розрахункових документів органів Пенсійного фонду перераховують кошти за належністю за рахунок поточних надходжень за день на відповідних рахунках органів Пенсійного фонду.

Помилково сплачені суми єдиного внеску на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви.

Повернення платникам єдиного внеску помилково сплачених коштів здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок поточних надходжень на рахунок органу Пенсійного фонду, на який сплачено кошти, що повертаються.

У разі недостатності або відсутності на відповідному рахунку поточних надходжень коштів для здійснення повернення відповідний орган Пенсійного фонду направляє звернення за формою наведеною у додатку 2 для підкріплення коштами цього рахунку до головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві чи Севастополі (далі - головне управління).

Головне управління на підставі звернення приймає рішення за формою, наведеною у додатку 3, та оформлює розрахункові документи для перерахування на рахунок органу Пенсійного фонду необхідної суми коштів з відповідного рахунку, відкритого на ім'я головного управління в органі Державного казначейства. Зазначені розрахункові документи передаються для виконання Головному управлінню Державного казначейства України.

В свою чергу головне управління Державного казначейства України на підставі розрахункових документів головного управління перераховує кошти єдиного внеску у межах поточних надходжень за день у цілому по регіону за відповідним видом платежу.

У разі недостатності або відсутності коштів на рахунку головного управління його підкріплення здійснюється на підставі рішення Пенсійного фонду України за формою наведеною у додатку 3 для перерахування коштів з відповідного рахунку, відкритого в Державному казначействі України для зарахування коштів єдиного внеску за відповідним видом надходжень, до розмежування цих коштів за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Підставою для прийняття рішення щодо підкріплення коштами є звернення головного управління за формою наведеною у додатку 2.

На підставі прийнятого рішення Пенсійний фонд України оформлює розрахункові документи на перерахування необхідної суми коштів відповідному органу Пенсійного фонду для здійснення повернення та надає їх до Державного казначейства України.

Державне казначейство України на підставі розрахункових документів Пенсійного фонду України до здійснення розмежування єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування перераховує кошти за належністю у межах поточних надходжень за день.

Як зазначено вище, на підставі положень даного Порядку КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» 04.02.2011 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області із заявою, в якій просив зарахувати кошти в сумі 466698,24 грн. на розрахунковий рахунок 37191068000713 і цього ж дня відповідач склав висновок, яким погодив перерахування помилково сплачених коштів на розрахунковий рахунок 37191068000713, однак в зв'язку з відсутності на відповідному рахунку коштів для підкріплення коштами цього рахунку також 04.02.2011 року направив звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в свою чергу, також у зв'язку з відсутністю необхідних коштів 14.02.2011 року направило відповідне звернення до Пенсійного фонду України.

Однак, як зазначено вище, лише 07.04.2011 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняло рішення про перерахування 466698,24 грн. для повернення помилково сплачених позивачем коштів і перерахувало ці кошти на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатській області.

При цьому, колегія суддів враховує, що КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» подав до Управління пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області заву про повернення помилково сплачених коштів в межах граничного строку сплати єдиного внеску за січень 2011 року, тобто до 20.02.2011 року, а також в межах цього строку відповідач подав зазначене вище звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (04.02.2011 року), а Головне управління - до Пенсійного фонду України (14.02.2011 року).

Однак всупереч вимогам п. 10 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення їх платникам Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Пенсійний фонд України розглядали звернення протягом тривалого терміну, що спричинило порушення строку зарахування сплаченого позивачем єдиного внеску за січень 2011 року на належний рахунок Управління пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області.

Крім того, відповідно до п. 6.4 Статуту КЗ «Тячівська районна лікарня № 1» фінансування лікарні здійснюється в межах бюджетних асигнувань загального фонду згідно кошторису, який затверджується начальником відділу охорони здоров'я Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області - головним розпорядником коштів охорони здоров'я.

Тому на час розгляду органами Пенсійного фонду різного рівня його заяви про перерахування коштів на належний рахунок позивач не міг повторно сплатити суму єдиного внеску за січень 2011 року.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів дійшла висновку, що КЗ «Тячівська районна лікарня № 1», виявивши помилку при заповнення платіжного доручення про сплату єдиного внеску за січень 2011 року, в найкоротші строки вжив усіх залежних від нього передбачених законодавством заходів для перерахування сплачених коштів на належний рахунок, а порушення граничного строку сплати єдиного внеску спричинили неправомірні дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Пенсійного фонду України, які допустили порушення встановленого законодавством терміну вирішення питання про повернення (перерахування) помилкового сплачених страхувальником сум єдиного внеску.

Посилання суду першої інстанції на ту обставину, що помилку щодо сплати коштів на невірний рахунок допустив саме бухгалтер установи КЗ «Тячівська районна лікарня № 1», на думку колегії суддів, не є достатньою підставою для застосування до позивача спірних штрафних санкцій і пені, оскільки нормами законодавства, яке регулює спірні правовідносини, передбачено випадки помилкового перерахування страхувальниками єдиного внеску, зокрема, на неналежний рахунок, але водночас визначено порядок їх повернення і позивач, як зазначено вище, вчинив всі дії для виправлення своєї помилки.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, і порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального закладу «Тячівська районна лікарня № 1» задовольнити.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2011 року у справі № 2а-1391/11/0770 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Комунального закладу «Тячівська районна лікарня № 1» задовольнити.

Визнати протравним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області від 07 квітня 2011 року № 207 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді І.В. Глушко

Л.Я. Гудим